Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen dla dzieci zawiesina (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen dla dzieci o smaku pomarańczowym (OTC) zawiesina doustna 100 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,20 Cena 100% (zł): 18,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym (OTC) zawiesina doustna 100 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,50 Cena 100% (zł): 19,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen dla dzieci zawiesina

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

CO ZAWIERA NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

5 ml zawiesiny doustnej Nurofen dla dzieci zawiera 100 mg buprofenu (zawiesina o smaku pomarańczowym lub truskawkowym). Lek zawiera maltitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA NUROFEN DLA DZIECI?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

KIEDY STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

Lek Nurofen dla dzieci zawiesina jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci w następujących przypadkach:
- gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego);
- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy, gardła i mięśni np. w przebiegu zakażeń wirusowych; bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia); bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne; bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania; bóle głowy; bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

JAK STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Nurofen dla dzieci zawiesina jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.
Dzieci
Zalecana dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na jednakowe dawki podawane w odstępach od 6 do 8 godzin. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy (masa ciała 5-7,6 kg): 2,5 ml do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy (masa ciała 7,7-9 kg): 2,5 ml do 3 do 4 razy w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 1 do 3 lat (masa ciała 10-16 kg): 5 ml do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 4 do 6 lat (masa ciała 17-20 kg): 7,5 ml do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 7 do 9 lat (masa ciała 21-30 kg): 10 ml do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Dzieci od 10 do 12 lat (masa ciała 31-40 kg): 15 ml do 3 razy w ciągu 24 godzin.
Dzieciom poniżej 6. miesiąca życia można podać lek Nurofen dla dzieci zawiesina tylko po konsultacji z lekarzem. Leku Nurofen dla dzieci zawiesina nie należy stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 5 kg.
Gorączka po szczepieniu (dzieci w wieku 3-6 miesięcy życia): zalecana dobowa dawka leku Nurofen dla dzieci zawiesina wynosi 50 mg jednorazowo; w razie potrzeby można przyjąć kolejną dawkę 50 mg po upływie 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 50 mg 2 razy w ciągu 24 godzin. Jeśli gorączka nie uległa obniżeniu, należy skonsultować się z lekarzem.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
W przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Nurofen dla dzieci zawiesina należy skontaktować się z lekarzem.
Sposób podawania
Do opakowania załączona jest łyżka miarowa o pojemności 2,5 ml/5 ml lub dozownik w formie strzykawki, ułatwiające dawkowanie.

KIEDY NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Nurofen dla dzieci zawiesina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły objawy alergii w postaci nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki lub napadu astmy oskrzelowej. Lek Nurofen dla dzieci zawiesina jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienia lub perforacji przewodu pokarmowego (również po wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ), ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności serca, skazy krwotocznej. Leku nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 24 godzinach u dzieci w wieku 3-5 miesięcy lub po 3 dniach u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Nurofen dla dzieci zawiesina należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze lub zaburzenie czynności serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, przebytego udaru lub podejrzewania, że występuje ryzyko tych zaburzeń (np. podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu), należy omówić sposób leczenia z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

JAK STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Nurofen dla dzieci zawiesina nie wolno stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży nie zaleca się stosowania leku. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby lek Nurofen dla dzieci zawiesina wpływał negatywnie na niemowlę karmione piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

Podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w dawkach dostępnych bez recepty obserwowano następujące działania niepożądane: niezbyt często - nadwrażliwość z pokrzywką i świądem, ból głowy, ból brzucha, nudności i niestrawność, wysypka skórna; rzadko - zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub uczucie zmęczenia, biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty i zapalenie śluzówki żołądka, obrzęk. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np. wrzód trawienny, perforacja lub krwotok z przewodu pokarmowego, smoliste stolce i krwawe wymioty, owrzodzenie jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), ciężkie reakcje nadwrażliwości, zmniejszenie stężenia hemoglobiny.
W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, poważnych reakcji skórnych (wysypka pokrywająca całe ciało, łuszczenie się skóry lub powstawanie pęcherzy) lub innych objawów reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie leku Nurofen dla dzieci zawiesina i natychmiast skontaktować się z  lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, rzadziej biegunka, a ponadto szumy uszne, ból głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego. Rzadko: senność, pobudzenie, dezorientacja, drgawki, kwasica metaboliczna, zwiększenie czasu protrombinowego lub INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, zaostrzenie astmy u chorych na astmę.

CZY NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Podczas krótkotrwałego stosowania lek Nurofen dla dzieci zawiesina nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ NUROFEN DLA DZIECI ZAWIESINA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Rozpoczęte opakowanie należy zużyć w ciągu 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych