LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen dla dzieci czopki (Ibuprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen dla dzieci (OTC) czopki doodbytnicze 60 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,80
Cena
100% (zł):
20,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen dla dzieci (OTC) czopki doodbytnicze 125 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,00
Cena
100% (zł):
25,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen dla dzieci czopki

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Co zawiera Nurofen dla dzieci czopki?

Lek Nurofen dla dzieci występuje w postaci czopków doodbytniczych w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.
1 czopek zawiera 60 mg lub 125 buprofenu.

Jak działa Nurofen dla dzieci?

Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Nurofen dla dzieci czopki?

Lek Nurofen dla dzieci czopki stosuje się, gdy podanie leku w formie doustnej jest niewskazane np. gdy występują wymioty.

  • Nurofen dla dzieci 60 mg
    Lek Nurofen dla dzieci czopki 60 mg jest przeznaczony do objawowego leczenia gorączki oraz bólu o nasileniu małym do umiarkowanego.
  • Nurofen dla dzieci 125 mg
    Lek Nurofen dla dzieci czopki 125 mg jest wskazany w leczeniu bólów o nasileniu słabym do umiarkowanego, np. bóle w trakcie ząbkowania i bóle zębów, bóle głowy, bóle uszu, bóle gardła, bóle pooperacyjne, bóle na skutek uszkodzenia tkanek miękkich, gorączki, w tym spowodowane odczynem poszczepiennym, jak również w bólu i gorączce występujących w przeziębieniu i grypie.

Jak stosować Nurofen dla dzieci czopki?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Nurofen dla dzieci czopki jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

  • Dzieci
    Maksymalna pojedyncza dawka wynosi 10 mg na kg masy ciała. Odstęp między dawkami nie powinien być mniejszy niż 6 godzin. Maksymalna całkowita dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielona na 3 do 4 pojedynczych dawek. Nie należy stosować większej dawki leku niż zalecana.
Dawkowanie czopków 60 mg
Dzieci o masie ciała od 6 do 8 kg (wiek 3 do 9 miesięcy): dawka początkowa to 1 czopek; w razie potrzeby kolejny czopek po upływie co najmniej 6-8 godzin; nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu 24 godzin.
Dzieci o masie ciała od 8 do 12,5 kg (wiek 9 miesięcy do 2 lat): dawka początkowa to 1 czopek; w razie potrzeby kolejny czopek po upływie co najmniej 6 godzin; nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu 24 godzin.
Leku Nurofen dla dzieci czopki 60 mg nie należy stosować u niemowląt o masie ciała poniżej 6 kg (poniżej 3. miesiąca życia).
    Dawkowanie czopków 125 mg
    Dzieci o masie ciała od 12,5 do 17 kg (od 2 do 4 lat): dawka początkowa to 1 czopek; w razie potrzeby kolejny czopek po upływie 6 do 8 godzinach; nie stosować więcej niż 3 czopki w ciągu 24 godzin.
    Dzieci o masie ciała od 17 do 20,5 kg (od 4 do 6 lat): dawka początkowa to 1 czopek; w razie potrzeby kolejny 1 czopek po upływie 6 godzin; nie stosować więcej niż 4 czopki w ciągu 24 godzin.
    Leku Nurofen dla dzieci czopki 125 mg nie należy stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 12,5 kg - dla tych dzieci przeznaczone są czopki zawierające 60 mg ibuprofenu.
      Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

      W przypadku występowania zaburzeń czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Nurofen dla dzieci czopki należy skontaktować się z lekarzem.

      Sposób podawania

      Czopki przeznaczone są do stosowania doodbytniczego. Przed zastosowaniem czopek można ogrzać w dłoniach.

      Kiedy Nurofen dla dzieci czopki nie może być stosowany?

      Leku Nurofen dla dzieci czopki nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ibuprofen), inne podobne leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych podobnych leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) kiedykolwiek w przeszłości wystąpiły objawy alergii w postaci nieżytu nosa, obrzęku naczynioruchowego, pokrzywki, duszności lub napadu astmy oskrzelowej. Leku nie należy stosować, jeśli kiedykolwiek wystąpiło krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ. Lek Nurofen dla dzieci czopki jest także przeciwwskazany w przypadku: czynnej lub przebytej choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, nawracającego owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego w przeszłości (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia), ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby, ciężkiej niewydolności serca, krwawienia z naczyń mózgowych lub innego krwawienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, ciężkiego odwodnienia (wywołanego wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Leku Nurofen dla dzieci czopki nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

      Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nurofen dla dzieci czopki?

      Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 24 godzinach u dzieci w wieku 3-5 miesięcy lub po 3 dniach u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy. Nie należy przekraczać zalecanej dawki lub czasu trwania leczenia. Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy wymagany czas konieczny do kontroli objawów. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu ibuprofenu. Przed rozpoczęciem stosowania leku Nurofen dla dzieci czopki należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta stwierdzono: układowy toczeń rumieniowaty lub mieszaną chorobę tkanki łącznej; choroby odbytu i odbytnicy; choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna); nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca; zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia krzepnięcia krwi; czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są stosowane w dużych dawkach. W przypadku występowania chorób serca, chorób tętnic obwodowych, przebycia ataku serca lub jakiegokolwiek udaru (w tym mini-udaru lub przemijającego ataku niedokrwiennego), nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, występowania w rodzinie chorób serca lub udaru, palenia tytoniu, należy omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą. Zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu w przypadku ospy wietrznej. Podczas leczenia ibuprofenem należy unikać spożywania alkoholu.

      Jak stosować Nurofen dla dzieci z innymi lekami?

      Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
      Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, fenytoiny, leków przeciwgrzybiczych (takich jak worykonazol, flukonazol), metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny, rytonawiru.

      Czy można stosować Nurofen dla dzieci czopki w ciąży i okresie karmienia piersią?

      Jeśli osoby dorosłe stosują lek Nurofen dla dzieci czopki, nie wolno go stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Należy unikać stosowania leku w pierwszych sześciu miesiącach ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza. Lek Nurofen dla dzieci czopki może być stosowany w trakcie karmienia piersią, jeśli jest przyjmowany w zalecanej dawce oraz przez najkrótszy możliwy czas.

      Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nurofen dla dzieci czopki?

      Często mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe, takie jak zgaga, ból brzucha, nudności, niestrawność, biegunka, wymioty, wzdęcia, zaparcia, niewielka utrata krwi w żołądku i (lub) w jelitach, która w wyjątkowych przypadkach może powodować niedokrwistość. Niezbyt często: owrzodzenie przewodu pokarmowego, perforacja lub krwawienie, zapalenie śluzówki jamy ustnej z owrzodzeniem, nasilenie istniejącej choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna), zapalenie śluzówki żołądka, zlokalizowane podrażnienie odbytnicy, jak ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, różne wysypki skórne, reakcje nadwrażliwości z pokrzywką i świądem. Rzadko: szumy uszne, uszkodzenie nerek, zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Bardzo rzadko mogą wystąpić bardzo poważne działania niepożądane, np. zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby (szczególnie podczas długotrwałego stosowania), zaburzenia morfologii krwi, ciężkie reakcje skórne (w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).
      W razie wystąpienia objawów krwawienia z przewodu pokarmowego (takich jak: silny ból brzucha, smoliste stolce, wymioty z obecnością krwi lub ciemnych cząstek wyglądających jak fusy kawy), poważnych reakcji skórnych (wysypka pokrywająca całe ciało, łuszczenie się skóry lub powstawanie pęcherzy) lub innych objawów reakcji alergicznych, należy przerwać stosowanie leku Nurofen dla dzieci czopki i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

      Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nurofen dla dzieci czopki?

      W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia przez dziecko, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, rzadziej biegunka, a ponadto bóle głowy, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, senność, oczopląs, zaburzenia widzenia, szumy uszne. Rzadko: niskie ciśnienie krwi, pobudzenie, dezorientacja, drgawki, utrata przytomności, zwiększone stężenie potasu w surowicy, kwasica metaboliczna, zwiększenie czasu protrombinowego lub INR, ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, depresja oddechowa, sinica i zaostrzenie astmy u chorych na astmę.

      Czy Nurofen dla dzieci czopki wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

      Podczas krótkotrwałego stosowania lek Nurofen dla dzieci czopki nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

      Jak przechowywać Nurofen dla dzieci czopki?

      Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

      Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

      Nurofen dla dzieci czopki - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

      Nurofen dla dzieci czopki - powiązane artykuły

      Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla dziecka.

      Więcej »




      banerbaner
      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
      Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
      Rozumiem