Dodaj do mojego indeksu leków »

Nurofen (Ibuprofen) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nurofen (OTC) tabletki powlekane 200 mg 6 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,60 Cena 100% (zł): 7,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nurofen (OTC) tabletki powlekane 200 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,00 Cena 100% (zł): 6,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nurofen

Informacja dla pacjenta

Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu. 1 tabletka zawiera 116,1 mg sacharozy.

WSKAZANIA
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (bóle głowy, m.in. ból napięciowy i migrena, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowe, bóle stawowe, bóle kostne, bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu).
Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).
Bolesne miesiączkowanie.

DAWKOWANIE
Preparat jest przeznaczony do doraźnego stosowania. Przyjmowanie preparatu w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie preparatu jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (powyżej 40 kg)
Dawka początkowa - 2 tabletki; następnie w razie potrzeby - 1 lub 2 tabletki co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabletek (1200 mg ibuprofenu). Należy zachować 4-godzinną przerwę pomiędzy dawkami.
Dzieci
Optymalna dawka wynosi 7-10 mg na kg masy ciała 3 do 4 razy na dobę, co odpowiada dawce dobowej 20-30 mg na kg masy ciała. Zaleca się, aby w leczeniu bólu i gorączki nie przekraczać dawki dobowej 30 mg na kg masy ciała.
Dzieci od 6 do 9 lat (20 do 30 kg): dawka początkowa - 1 tabletka 200 mg; w razie potrzeby - 1 tabletka co 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 3 tabletek (600 mg) na dobę.
Dzieci od 9 do 12 lat (30 do 40 kg): dawka początkowa - 1 tabletka 200 mg; w razie potrzeby - 1 tabletka co 4 do 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 4 tabletek (800 mg) na dobę.
Preparat nie jest wskazany dla dzieci o masie ciała poniżej 20 kg bez zalecenia lekarza.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania preparatu u osób w wieku podeszłym. U pacjentów w podeszłym wieku ryzyko wystąpienia działań niepożądanych na skutek stosowania preparatu jest większe niż u pacjentów młodszych.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając wodą. U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie preparatu podczas posiłku.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pacjenci, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ występowały kiedykolwiek w wywiadzie reakcje nadwrażliwości (np. pokrzywka, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub astma oskrzelowa). Czynna lub występująca w wywiadzie nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia lub krwawienia). Perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie, związane z wcześniejszym leczeniem NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Skaza krwotoczna. Trzeci trymestr ciąży.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy stosować ibuprofenu bez zdecydowanej konieczności. Jeśli ibuprofen stosowany jest u kobiety planującej ciążę lub w pierwszym bądź drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy możliwy okres. Ibuprofen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Przerwanie karmienia piersią nie jest konieczne w trakcie krótkotrwałego leczenia ibuprofenem w zalecanych dawkach.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Niezbyt często: ból głowy; ból brzucha, nudności, niestrawność; pokrzywka, świąd; różnego rodzaju wysypki skórne. Rzadko: zaburzenia psychotyczne, depresja, bezsenność, pobudzenie; zawroty głowy; szumy uszne; biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka; drażliwość, zmęczenie. Bardzo rzadko: wrzody trawienne, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Crohna; nadciśnienie tętnicze; niewydolność serca i obrzęk; aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; zaburzenia czynności wątroby; ciężkie reakcje skórne, takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevens-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, szczególnie po długotrwałym użyciu, powodująca wzrost stężenie mocznika w surowicy krwi i obrzęki, hipernatremia, zmniejszenie ilości wydalanego moczu; ciężkie reakcje nadwrażliwości; zaburzenia hematopoezy (niedokrwistość, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza); zmniejszenie stężenia hemoglobiny; nasilenie zakażeń związanych z zapaleniem (np rozwój martwiczego zapalenia powięzi), w wyjątkowych przypadkach ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich powikłania mogą wystąpić podczas infekcji ospy wietrznej. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg/dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu).

UWAGI
Nie przewiduje się wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po zastosowaniu zalecanych dawek preparatu i określonego czasu trwania leczenia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych