LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nustendi (Bempedoic acid + Ezetimibe)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nustendi (Rp) tabletki powlekane 180 mg + 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nustendi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Daiichi Sankyo Europe GmbH

Co zawiera lek Nustendi?

Lek Nustendi jest dostępny w postaci tabletek na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 180 mg kwasu bempediowego oraz 10 mg ezetymibu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Nustendi?

Lek Nustendi zawiera dwie substancje czynne - kwas bempediowy i ezetymib. Kwas bempediowy zmniejsza wytwarzanie cholesterolu w wątrobie i zwiększa usuwanie cholesterolu LDL z krwi przez blokowanie enzymu (liazy ATP-cytrynianowej) potrzebnego do wytwarzania cholesterolu. Ezetymib zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Kiedy stosować lek Nustendi?

Lek Nustendi stosuje się u osób dorosłych z pierwotną hipercholesterolemią lub dyslipidemią mieszaną (są to choroby wywołujące duże stężenie cholesterolu we krwi). Lek jest stosowany w uzupełnieniu do diety obniżającej cholesterol.
Lek Nustendi jest stosowany w skojarzeniu ze statyną u pacjentów, u których nie osiągnięto docelowego obniżenia poziomu cholesterolu, stosując maksymalną tolerowaną dawkę statyny razem z ezetymibem. Lek Nustendi można również stosować jako jedyny lek u pacjentów, którzy nie tolerują statyny lub u których nie osiągnięto docelowego obniżenia cholesterolu, stosując tylko ezetymib. Lek Nustendi może być stosowany do zastąpienia kwasu bempediowego i ezetymibu przyjmowanych w postaci oddzielnych tabletek.

Jak stosować lek Nustendi?

Dawkowanie i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku Nustendi bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z jedzeniem lub między posiłkami. Tabletkę należy połknąć w całości.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Nustendi?

Jeśli pacjent nie przyjął dawki leku wcześniej w danym dniu, powinien przyjąć pominiętą dawkę, a kolejnego dnia przyjąć lek o zwykłej porze. Jeśli pacjent nie przyjął dawki leku poprzedniego dnia, powinien przyjąć lek o zwykłej porze i nie stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Nustendi nie może być stosowany?

Leku Nustendi nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kwas bempediowy i ezetymib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. W przypadku stosowania leku Nustendi w skojarzeniu ze statyną o nazwie symwastatyna, dawka symwastatyny nie może być większa niż 40 mg na dobę. Leku nie wolno stosować ze statyną u pacjentów z czynną chorobą wątroby lub niewyjaśnionym wysokim poziomem aminotransferaz w surowicy.
Lek Nustendi nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nustendi?

Przez rozpoczęciem stosowania leku Nustendi lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i podejmie decyzję, czy lek może być zastosowany oraz czy konieczna jest szczególna obserwacja pacjenta. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Nustendi w skojarzeniu ze statyną lekarz zleci wykonanie badania krwi w celu sprawdzenie czynności wątroby u pacjenta. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Nustendi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jeżeli pacjent stosuje kolestyraminę (lek wiążący kwasy żółciowe), lek Nustendi należy przyjmować co najmniej 2 godziny przed jej przyjęciem lub co najmniej 4 godziny po jej przyjęciu.

Czy można stosować lek Nustendi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Nustendi nie wolno stosować u kobiet w ciąży, planujących ciążę ani u kobiet karmiących piersią. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania leku Nustendi, powinna natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną, zaleconą przez lekarza metodę antykoncepcji w trakcie leczenia. Jeśli pacjentka stosuje pigułki antykoncepcyjne i wystąpił u niej epizod biegunki lub wymiotów utrzymujących się przez ponad 2 dni, konieczne jest zastosowanie alternatywnej metody antykoncepcji (np. prezerwatyw, kapturka dopochwowego) przez 7 kolejnych dni od momentu ustąpienia objawów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nustendi?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Nustendi, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane to: wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi oraz zaparcia. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nustendi?

W razie przyjęcia dawki większej niż zalecona należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Nustendi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Nustendi wywiera niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ po jego przyjęciu mogą wystąpić zawroty głowy - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w przypadku odczucia, że zdolność reagowania jest ograniczona.

Jak przechowywać lek Nustendi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Nustendi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem