LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Octenisept (Octenidine + Phenoxyethanol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Octenisept (OTC) płyn 1 mg + 20 mg/g 1 but. 50 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 26,00 Cena 100% (zł): 26,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Octenisept (OTC) płyn 1 mg + 20 mg/g 1 but. 250 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 41,00 Cena 100% (zł): 41,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Octenisept

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Schülke & Mayr GmbH

Skład

1 g płynu zawiera 1 mg dichlorowodorku oktenidyny i 20 mg fenoksyetanolu.

Wskazania

Preparat przeznaczony jest do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.:
- przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych,
- przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych,
- przy płukaniu otwartych ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków itp.,
- przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych,
- w obrębie narządów rodnych kobiety np. zapalenie pochwy i żołędzi prącia mężczyzny,
- przed zabiegami diagnostycznymi w układzie moczowym,
- przy cewnikowaniu,
- przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi,
- przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie,
- do pooperacyjnych i poporodowych irygacji pochwy przed założeniem wkładki
wewnątrzmacicznej,
- przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem,
- przed badaniami andrologicznymi,
- w pediatrii,
- do dezynfekcji jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.

Dawkowanie

Preparat zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej.

Odkażanie ran chirurgicznych
Skuteczność preparatu potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran chirurgicznych. Preparat działa odkażająco i znieczulająco oraz oczyszcza zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnątrz rany.
  Płukanie zakażonych ran chirurgicznych
  Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli. W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać preparatu do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Pozostawienie gazików, setonów nasyconych preparatem w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów.
   Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.)
   W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. preparat należy stosować w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny - dwa razy na dobę, umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.
    Dezynfekcja skóry i błony śluzowej
    Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć preparatu z atomizera rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
     Irygacje
     Preparat może być z stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania - 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową.
      Dezynfekcja jamy ustnej
      Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu przez 20 sekund.

       Przeciwwskazania

       Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się leku w większych ilościach do krwiobiegu np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny występuje w preparacie tylko w ilości 0,1% zagrożenie tą substancją jest ekstremalnie mało prawdopodobne.

       Działania niepożądane

       Po irygacjach pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.

       Uwagi

       Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Nie zaleca się stosowania preparat do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania. Zastosowanie preparatu do płukania jamy brzusznej nie jest na chwilę obecną poparte dostateczną ilością badań klinicznych. Preparatu nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Preparat jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami spowodować trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).

       Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

       Produkty zawierające tę samą substancję czynną

       banerbaner
       Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
       Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
       Rozumiem