LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Octenisept (Octenidine + Phenoxyethanol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Octenisept (OTC) płyn 1 mg + 20 mg/g 1 but. 50 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
26,00
Cena
100% (zł):
26,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Octenisept (OTC) płyn 1 mg + 20 mg/g 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,00
Cena
100% (zł):
39,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Octenisept (OTC) płyn 1 mg + 20 mg/g 1 but. 250 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
41,00
Cena
100% (zł):
41,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Octenisept (OTC) płyn 1 mg + 20 mg/g 1 but. 1000 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Octenisept

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Schülke & Mayr GmbH

Octenisept - skład

1 g płynu zawiera 1 mg dichlorowodorku oktenidyny i 20 mg fenoksyetanolu.

Octenisept - wskazania

Odkażanie i wspomagające leczenie małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcja skóry przed zabiegami niechirurgicznymi.
Wspomagające postępowanie antyseptyczne w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach, np. szwów pozabiegowych.
Wielokrotne, krótkotrwałe leczenie antyseptyczne w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego.
W pediatrii (m. in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego).
Do dezynfekcji jamy ustnej (np. afty, podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej).
Ograniczone czasowo, wspomagające leczenie antyseptyczne grzybicy międzypalcowej.
W obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.

Octenisept - dawkowanie

Preparat zalecany jest do stosowania w postaci nierozcieńczonej. Preparat należy nanosić minimum raz na dobę na leczony obszar poprzez spryskanie, przetarcie jałowym gazikiem, lub za pomocą przymoczka zapewniając całkowite nawilżenie.

Dezynfekcja skóry i błony śluzowej
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi muszą być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym preparatem lub zwilżone poprzez rozpylenie preparatu bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania - minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę.
Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.
    Antyseptyka powierzchownych ran
    Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Preparatu należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. W ranach z wysiękiem należy użyć preparatu w postaci przymoczka, zapewniając kontakt z raną oraz jej nawilżenie przez minimum 1 minutę, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.
      Pielęgnacja szwów pooperacyjnych
      Ranę należy spryskać lub przetrzeć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Preparatu należy używać zawsze przy każdej zmianie opatrunku. Preparat działa odkażająco i znieczulająco. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnątrz rany.
        Antyseptyka błony śluzowej pochwy
        Preparatem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej pochwy zapewniając kontakt z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
          Antyseptyka żołędzi prącia mężczyzny
          Preparatem należy zwilżyć powierzchnie błony śluzowej żołędzi prącia zapewniając kontakt z błoną śluzową przez minimum 1 minutę.
            Dezynfekcja jamy ustnej
            Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu przez 20 sekund.
              Pielęgnacja kikuta pępowinowego
              Do pielęgnacji kikuta pępowinowego należy używać gazika nasączonego preparatem. Po 1 minucie należy osuszyć kikut oraz skórę wokół. Należy utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości.

                Octenisept - przeciwwskazania

                Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie należy stosować preparatu do płukania jamy brzusznej.

                Octenisept - ciąża i karmienie piersią

                Można rozważyć stosowanie preparatu w okresie ciąży, jeśli to konieczne. Ze względu na brak danych klinicznych dotyczących pierwszych 3 miesięcy ciąży, z powodu ogólnych środków ostrożności preparatu nie należy stosować w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Ponieważ dichlorowodorek oktenidyny wchłania się tylko w bardzo małych ilościach lub nie wchłania się, należy założyć, że nie przenika do mleka ludzkiego. Fenoksyetanol wchłania się szybko i prawie całkowicie, po czym jest prawie całkowicie wydalany jako produkt utleniania przez nerki; nie ma danych dotyczących przenikania fenoksyetanolu do mleka ludzkiego. Preparat należy usunąć z okolic piersi przed karmieniem piersią, aby zapobiec przyjęciu preparatu przez noworodka.

                Octenisept - działania niepożądane

                Po zwilżeniu błony śluzowej pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę (ma to związek z działaniem preparatu).

                Octenisept - uwagi

                Stosowanie roztworu wodnego oktenidyny (0,1%, z fenoksyetanolem lub bez) do odkażania skóry przez zabiegami inwazyjnymi wiązało się z ciężkimi reakcjami skórnymi u wcześniaków z małą masą urodzeniową.
                Przed rozpoczęciem dalszych etapów interwencji należy usunąć wszelkie nasączone roztworem materiały, osłony lub fartuchy. Nie należy stosować nadmiernych ilości ani nie należy dopuszczać do gromadzenia się roztworu w fałdach skóry lub pod pacjentem oraz do kapania na podkłady lub inne materiały, które stykają się bezpośrednio z pacjentem. Przed nałożeniem opatrunku okluzyjnego na miejsca, które były wcześniej poddane działaniu preparatu, należy upewnić się, że nie pozostał nadmiar preparatu.
                W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać preparatu do tkanki pod ciśnieniem; w każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany ( np. drenaż, odsysacz).
                Preparatu nie należy stosować do oczu. Nie zaleca się stosowania preparatu do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania.
                Preparatu nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Preparat jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami spowodować trudno rozpuszczalne pozostałości.

                Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

                Octenisept - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





                banerbaner
                Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
                Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
                Rozumiem