LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Oestrogel (Estradiol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Oestrogel (Rp) żel przezskórny 0,75 mg/dawkę 1 poj. 80 g
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
17,59
0,00
Cena
100% (zł):
45,66
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Oestrogel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Besins Healthcare S.A.

Co zawiera lek Oestrogel?

Lek Oestrogel jest dostępny w postaci żelu przezskórnego. Lek jest dostępny na receptę.
1 dawka (1 naciśnięcie pompki dozującej) zawiera 0,75 mg estradiolu (w postaci estradiolu półwodnego). Lek zawiera etanol i może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Jak działa lek Oestrogel?

Lek zawiera żeński hormon estradiol (estrogen). Lek łagodzi objawy związane z menopauzą.

Kiedy stosować lek Oestrogel?

Lek Oestrogel jest stosowany w celu łagodzenia objawów występujących po menopauzie oraz w celu zapobiegania osteoporozie po menopauzie. Może być stosowany u kobiet po menopauzie, u których od wystąpienia ostatniej naturalnej miesiączki upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Jak stosować lek Oestrogel?

Zasady dawkowania leku Oestrogel przedstawi lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Żel Oestrogel nakłada się na skórę i musi być nakładany samodzielnie przez pacjentkę. Należy nakładać 1 dawkę żelu Oestrogel codziennie przez 21 dni, a następnie zrobić 7 dni przerwy. Nakładać żel wieczorem lub rano, najlepiej po umyciu, o tej samej porze każdego dnia. Należy nałożyć jak najcieńszą warstwę żelu na całe ramię, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie od nadgarstka do barku i (lub) na wewnętrznej powierzchni ud, na nieuszkodzonej zdrowej skórze. Żel należy rozprowadzić na jak największej powierzchni skóry. Po nałożeniu żelu na skórę zawsze należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Przez godzinę po nałożeniu żelu należy unikać kontaktu skóry z innymi osobami dorosłymi i dziećmi. Nie należy stosować żelu na piersi ani na śluzówki, szczególnie na śluzówkę sromu lub pochwy. Należy unikać kontaktu żelu z oczami.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Oestrogel?

W razie pominięcia dawki leku, jeśli do następnej dawki pozostało więcej niż 12 godzin, należy natychmiast zastosować pominiętą dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Jeśli do następnej dawki pozostało mniej niż 12 godzin, należy przyjąć dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek następnego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Oestrogel nie może być stosowany?

Leku Oestrogel nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (estradiol) albo na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Oestrogel?

Przed rozpoczęciem lub wznowieniem stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad lekarski (w tym rodzinny) oraz przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. W razie konieczności może także zadecydować o przeprowadzeniu pewnych badań, w tym badania piersi i (lub) badania ginekologicznego. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej lekarz ustali terminy wizyt (co najmniej raz w roku), podczas których zleci wykonanie badań kontrolnych oraz omówi z pacjentką korzyści i zagrożenia związane z kontynuacją przyjmowania leku Oestrogel. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku.
Stosowanie wyłącznie estrogenowej hormonalnej terapii zastępczej zwiększa ryzyko nadmiernego pogrubienia błony śluzowej macicy (rozrostu endometrium) oraz raka śluzówki macicy (raka endometrium). Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zwiększa ryzyko wystąpienia: raka piersi, raka jajnika, zakrzepów w żyłach kończyn dolnych lub płuc (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), zawału serca, udaru mózgu. Istnieją pewne dowody na większe ryzyko utraty pamięci u kobiet, które rozpoczynają stosowanie HTZ w wieku powyżej 65 lat. Lekarz objaśni pacjentce na jakie objawy powinna zwracać uwagę podczas stosowania leku Oestrogel; jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
W przypadku planowego zabiegu chirurgicznego należy poinformować chirurga o stosowaniu leku Oestrogel, ponieważ może być konieczne przerwanie jego stosowania 4 do 6 tygodni przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi (przed wznowieniem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem).

Jak stosować lek Oestrogel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Oestrogel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Oestrogel jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez kobiety w okresie pomenopauzalnym. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać stosowanie tego leku i skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Oestrogel?

W ulotce dołączonej do opakowania są omówione działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Oestrogel. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Oestrogel?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Czy lek Oestrogel wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Oestrogel nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Oestrogel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych środków ostrożności podczas przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Oestrogel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Oestrogel - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem