LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ofev (Nintedanib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ofev (Rpz) kapsułki miękkie 100 mg 60 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ofev (Rpz) kapsułki miękkie 150 mg 60 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Czwartek, 16 czerwca 2022

Lista refundacyjna lipiec 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany dopłat pacjenta do leków Lista refundacyjna lipiec 2022 – zmiany na liście...

Więcej »

Ofev

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera lek Ofev?

Lek Ofev występuje w postaci kapsułek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 100 mg lub 150 mg nintedanibu. Lek zawiera lecytynę sojową - pacjenci z uczuleniem na soję lub orzechy ziemne nie powinni przyjmować tego leku.

Jak działa lek Ofev?

Nintedanib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz tyrozynowych.

Kiedy stosować lek Ofev?

Lek Ofev jest stosowany u dorosłych w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc, innych przewlekłych przebiegających z włóknieniem śródmiąższowych chorób płuc o fenotypie postępującym oraz choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową.

Jak stosować lek Ofev?

Dawkowanie leku Ofev i sposób podawania ustala lekarz. Lek należy przyjmować tak długo jak zaleci to lekarz. Nie wolno samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku z jedzeniem (podczas lub bezpośrednio przed lub po posiłku). Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Kapsułki nie należy ssać ani żuć. Kapsułek nie należy otwierać ani kruszyć (w razie kontaktu z zawartością kapsułki należy niezwłocznie umyć ręce dużą ilością wody).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ofev?

Ważne jest regularne, codzienne przyjmowanie leku. W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę zgodnie z planem o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch kapsułek razem w przypadku pominięcia wcześniejszej dawki.

Kiedy lek Ofev nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (nintedanib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u kobiet w ciąży.
Lek Ofev nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ofev?

Leczenie lekiem Ofev jest leczeniem specjalistycznym, które prowadzi lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu chorób, w których może być zastosowany. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Ofev lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Ofev z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ofev w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Ofev nie może być stosowany u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią. Przed rozpoczęciem leczenia u pacjentki trzeba przeprowadzić test ciążowy, aby upewnić się, że nie jest w ciąży. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji, aby zapobiec zajściu w ciążę, podczas rozpoczynania przyjmowania leku, przez cały czas przyjmowania leku i przez przynajmniej 3 miesiące po zakończeniu leczenia. W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki należy omówić z lekarzem stosowanie metody antykoncepcji innej niż doustna hormonalna.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ofev?

Działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Ofev zawiera ulotka dołączona do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli podczas przyjmowania leku pojawią się następujące objawy: biegunka; nudności lub wymioty; zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ból w górnej prawej części okolicy brzucha, częstsze niż zwykle krwawienie lub powstawanie siniaków (mogą to być objawy ciężkich zaburzeń wątroby); silny ból żołądka, gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, twardy brzuch lub wzdęcie (mogą to być objawy perforacji przewodu pokarmowego); uczucie ucisku w klatce piersiowej lub ból, typowo po lewej stronie ciała, ból szyi, żuchwy, ramienia lub ręki, szybkie bicie serca, duszność (mogą to być objawy zawału serca).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ofev?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ofev wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ofev może powodować nudności - jeśli pacjent odczuwa takie objawy, nie powinien prowadzić pojazdu ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ofev?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem