LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Olumiant (Baricitinib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Olumiant (Rpz) tabletki powlekane 1 mg 14 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Olumiant (Rpz) tabletki powlekane 2 mg 35 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Olumiant (Rpz) tabletki powlekane 4 mg 35 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Olumiant

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Eli Lilly Nederland B.V.

Co zawiera lek Olumiant?

Lek Olumiant występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 1 mg, 2 mg lub 4 mg baricytynibu.

Jak działa lek Olumiant?

Baricytynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Baricytynib zmniejsza aktywność występującego w organizmie enzymu o nazwie kinaza janusowa, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Poprzez zmniejszenie aktywności tego enzymu lek pomaga zmniejszyć stan zapalny w przypadku niektórych chorób.

Kiedy stosować lek Olumiant?

Lek Olumiant jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z:
- reumatoidalnym zapaleniem stawów o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wcześniejsze leczenie nie było wystarczająco skuteczne lub było źle tolerowane (lek może być stosowany samodzielnie lub razem z innym lekiem - metotreksatem);
- atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego (lek można stosować samodzielnie lub razem z innymi lekami przeciw atopowemu zapaleniu skóry stosowanymi na skórę);
- ciężką postacią łysienia plackowatego.
Lek Olumiant jest stosowany w leczeniu dzieci i młodzieży w wieku od 2 lat z:
- atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego (lek można stosować razem z lekami przeciw atopowemu zapaleniu skóry stosowanymi na skórę lub bez nich);
- czynnym młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (lek można stosować samodzielnie lub w skojarzeniu z metotreksatem).

Jak stosować lek Olumiant?

Lekarz określi dawkowanie leku Olumiant i ustali czas trwania terapii. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć i popić wodą. W przypadku podawania leku dzieciom, które nie są w stanie połykać całych tabletek, tabletki można rozpuścić w wodzie (tabletka rozpuszczona w wodzie może być przechowywana przez okres do 4 godzin w temperaturze pokojowej).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Olumiant?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien to zrobić jak najszybciej. Jeśli pacjent przez cały dzień nie przypomni sobie o tym, aby przyjąć lek, powinien pominąć tę dawkę i przyjąć tylko pojedynczą dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Olumiant nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (baricytynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentek w ciąży lub podejrzewających, że są w ciąży.
Leku Olumiant nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat z atopowym zapaleniem skóry lub młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów.
Leku Olumiant nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z łysieniem plackowatym.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Olumiant?

Leczenie musi rozpocząć lekarz z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu chorób, w których stosuje się lek Olumiant. Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, lekarz zaleci leczenie i poda zasady jego kontroli. Nie należy przekraczać zleconej przez lekarza dawki leku. Lek Olumiant powinien być stosowany tylko wtedy, gdy nie są dostępne odpowiednie alternatywy leczenia u pacjentów w wieku 65 lat lub starszych, u pacjentów z chorobami układu krążenia (takimi jak zawał serca lub udar) w wywiadzie lub z czynnikami ryzyka związanymi z taką chorobą (np. osoby obecnie palące lub długotrwale palące wcześniej) lub u pacjentów o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania lekarz będzie zlecał wykonanie badań krwi, w celu kontroli poziomu krwinek, poziomu cholesterolu i aktywności enzymów wątrobowych. W czasie przyjmowania leku Olumiant lekarz może zalecić pacjentowi regularne badanie skóry (należy poinformować lekarza w przypadku pojawienia się na skórze nowych zmian w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu). Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma zostać zaszczepiony, ponieważ w czasie leczenia lekiem Olumiant nie powinno być wykonywane szczepienie żywymi szczepionkami. Jeżeli to możliwe, przed zastosowaniem leku Olumiant u dzieci i młodzieży należy wykonać wszystkie szczepienia. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku Olumiant.

Jak stosować lek Olumiant z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Olumiant w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Olumiant nie wolno stosować w okresie ciąży. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Olumiant i przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania tego leku, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Lekarz indywidualnie podejmie decyzję, czy będzie możliwe zastosowanie leku Olumiant u kobiety karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Olumiant?

W trakcie stosowania leku Olumiant mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. U dorosłych najczęstsze działania niepożądane tego leku to zakażenia nosa i gardła oraz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. U dzieci i młodzieży bardzo często występowały bóle głowy, a często obniżony poziom białych krwinek i zatorowość płucna. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: silny ból lub ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność, zimne poty, silne zawroty głowy lub uczucie zamroczenia, obrzęk ust, języka lub gardła, pokrzywka, silny ból brzucha (szczególnie z jednocześnie występującą gorączką, nudnościami i wymiotami), osłabienie siły ręki i (lub) nogi po jednej stronie, niewyraźna mowa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Olumiant?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Olumiant wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Olumiant nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Olumiant?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Olumiant - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Olumiant - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem