LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Olumiant (Baricitinib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Olumiant (Rpz) tabletki powlekane 2 mg 35 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Olumiant (Rpz) tabletki powlekane 4 mg 35 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »

Olumiant

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Eli Lilly Nederland B.V.

Co zawiera lek Olumiant?

Lek Olumiant występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 2 mg lub 4 mg baricytynibu.

Jak działa lek Olumiant?

Baricytynib należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz janusowych. Baricytynib zmniejsza aktywność występującego w organizmie enzymu o nazwie kinaza janusowa, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Poprzez zmniejszenie aktywności tego enzymu lek pomaga zmniejszyć stan zapalny w przypadku niektórych chorób.

Kiedy stosować lek Olumiant?

Lek Olumiant jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zapalną stawów, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wcześniejsze leczenie nie było wystarczająco skuteczne lub było źle tolerowane. Lek ten można stosować samodzielnie lub razem z innymi lekami, takimi jak metotreksat.
Lek Olumiant może być także stosowany w leczeniu osób dorosłych z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Lek ten można przyjmować samodzielnie lub razem z innymi lekami przeciw atopowemu zapaleniu skóry stosowanymi miejscowo na skórę.
Lek Olumiant stosowany jest w leczeniu osób dorosłych z ciężką postacią łysienia plackowatego.

Jak stosować lek Olumiant?

Lekarz określi dawkowanie leku Olumiant i ustali czas trwania terapii. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połknąć i popić wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Olumiant?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien to zrobić jak najszybciej. Jeśli pacjent przez cały dzień nie przypomni sobie o tym, aby przyjąć lek, powinien pominąć tę dawkę i przyjąć tylko pojedynczą dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Olumiant nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (baricytynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Olumiant nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Olumiant?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Olumiant, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zleconej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia lub w czasie jego trwania lekarz może zlecić wykonanie badań krwi. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma zostać zaszczepiony, ponieważ w czasie leczenia lekiem Olumiant nie powinno być wykonywane szczepienie żywymi szczepionkami.

Jak stosować lek Olumiant z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Olumiant w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Olumiant nie należy stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie przyjmowania tego leku, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby uniknąć zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku Olumiant i przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia. Lekarz indywidualnie podejmie decyzję, czy będzie możliwe zastosowanie leku Olumiant u kobiety karmiącej piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Olumiant?

W trakcie stosowania leku Olumiant mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas leczenia wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, silne zawroty głowy lub uczucie zamroczenia, obrzęk ust, języka lub gardła, pokrzywka, silny ból brzucha (szczególnie z jednocześnie występującą gorączką, nudnościami i wymiotami).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Olumiant?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Olumiant wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Olumiant nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Olumiant?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem