LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Onirex (Zolpidem)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Onirex (Rp) tabletki powlekane 10 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,00
Cena
100% (zł):
14,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Onirex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orion Corporation

Co zawiera lek Onirex?

Lek Onirex występuje w postaci tabletek. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu). Tabletkę można dzielić na połowy. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Onirex?

Zolpidem jest lekiem działającym podobnie do benzodiazepin, wykazuje działanie nasenne i uspokajające.

Kiedy stosować lek Onirex?

Lek Onirex jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych, wyłącznie w zaburzeniach snu o ciężkim przebiegu, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie lub niezwykle uciążliwych dla pacjenta.

Jak stosować lek Onirex?

Lekarz określa dawkowanie leku Onirex i ustala czas trwania leczenia. Leczenie powinno być możliwie najkrótsze. Leczenia nie należy przerywać bez konsultacji z lekarzem; lekarz ustala sposób stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Pojedynczą dawkę leku należy przyjąć bezpośrednio przed snem. Nie należy przyjmować kolejnej dawki tej samej nocy. Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny. Tabletki należy przyjmować z płynem (np. szklanką wody).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Onirex?

Jeśli pacjent zapomni zastosować lek, nie jest konieczne przyjmowanie zapomnianej tabletki. Należy przyjąć zaleconą przez lekarza dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Onirex nie może być stosowany?

Leku Onirex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (zolpidem) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie należy stosować leku Onirex u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Onirex?

Przed ordynacją leku Onirex lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Zapyta również pacjenta o wszystkie leki stosowane przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku Onirex lekarz przekaże informacje o ograniczonym czasie leczenia, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku oraz ściśle przestrzegać jego zaleceń odnośnie prowadzonej terapii. Nie należy przekraczać 4 tygodni leczenia. W przypadku, gdy leczenie bezsenności lekiem Onirex nie przynosi rezultatów po upływie 7 do 14 dni, konieczna jest ponowna ocena stanu pacjenta przez lekarza. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tym lekiem. Szczególną ostrożność w trakcie stosowania leku powinni zachować pacjenci w podeszłym wieku. Stosowanie leku Onirex może prowadzić do nadużywania i (lub) rozwoju uzależnienia fizycznego i psychicznego. Ryzyko nadużywania leku i uzależnienia zwiększa się razem z wielkością dawki i czasem trwania leczenia i jest większe u pacjentów z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent był uzależniony od alkoholu, jakichkolwiek substancji lub leków. Należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi pierwsze oznaki uzależnienia lub nadużywania leku. Jeśli u pacjenta pojawią się myśli samobójcze, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią takie objawy jak: niepokój (zwłaszcza ruchowy), nasilone zaburzenia snu, pobudzenie, drażliwość, agresywność, urojenia, napady złości, koszmary senne, zaburzenia psychiczne, zachowanie nieadekwatne do sytuacji oraz inne niepożądane zaburzenia zachowania. Należy natychmiast przerwać leczenie lekiem Onirex i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe zachowania pacjenta w czasie snu, w tym chodzenie we śnie (lunatykowanie). Nie wolno pić alkoholu w czasie przyjmowania leku Onirex.

Jak stosować lek Onirex z innymi lekami?

Lek Onirex może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Onirex w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwym ryzyku i korzyściach związanych ze stosowaniem leku Onirex w okresie ciąży lub karmienia piersią poinformuje pacjentkę lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Onirex?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Onirex są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Onirex?

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku bądź przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Czy lek Onirex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Onirex w dużym stopniu zaburza sprawność psychofizyczną (objawy mogą wystąpić następnego dnia po jego przyjęciu). Pacjent powinien zachować co najmniej 8 godzin przerwy pomiędzy przyjęciem leku Onirex a prowadzeniem pojazdu, obsługiwaniem maszyn oraz pracą na wysokościach. Nie należy spożywać alkoholu ani substancji psychoaktywnych podczas przyjmowania leku Onirex, gdyż może to nasilić te zaburzenia.

Jak przechowywać lek Onirex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać lek w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Onirex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem