LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ontipria (Tiotropium bromide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ontipria (Rp) proszek do inhalacji w kapsułce twardej 18 µg/dawkę inh. - 10 µg/dawkę dostarczoną 30 szt. + inhalator
Refundacja
30% / R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
28,63 / 3,20
0,00
Cena
100% (zł):
95,44
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ontipria

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Ontipria?

Lek Ontipria to proszek do inhalacji w kapsułce twardej, który jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 18 mikrogramów tiotropium (w postaci bromku tiotropiowego). Podczas inhalacji z ustnika inhalatora podawane jest 10 mikrogramów tiotropium. Lek zawiera laktozę - w przypadku stwierdzenia wcześniej u pacjenta nietolerancji niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa lek Ontipria?

Tiotropium jest lekiem rozszerzającym oskrzela o długotrwałym działaniu.

Kiedy stosować lek Ontipria?

Lek Ontipria jest wskazany do stosowania w terapii podtrzymującej u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Lek należy przyjmować codziennie zgodnie z zaleceniami lekarza, a nie tylko wtedy, gdy występują problemy z oddychaniem lub inne objawy POChP.

Jak stosować lek Ontipria?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Ontipria dla każdego pacjenta oraz czas leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem; po przerwaniu stosowania leku mogą nasilić się objawy POChP.

Sposób podawania

Lek należy stosować wziewnie, używając inhalator MRX003-T10 DPI. Kapsułek nie należy połykać. Należy kierować się zaleceniami przedstawionymi w instrukcji dołączonej do opakowania leku. W razie wątpliwości odnośnie prawidłowego stosowania aparatu do inhalacji należy skontaktować się z osobą z personelu medycznego.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ontipria?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć jak tylko sobie o tym przypomni. Nigdy nie należy przyjmować dwóch dawek jednocześnie lub w tym samym dniu. Następną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Ontipria nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tiotropium) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na atropinę lub jej pochodne, takie jak np. ipratropium lub oksytropium.
Lek Ontipria nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ontipria?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Ontipria konieczna jest analiza wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Po przepisaniu leku lekarz przekaże zalecenia dotyczące dawkowania i kontroli choroby. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem tym lekiem. Jeśli podczas stosowania leku nastąpi nasilenie objawów lub pogorszenie kontroli choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Leku Ontipria nie należy stosować do przerwania nagłego napadu duszności lub świstów w drogach oddechowych - należy wtedy zastosować szybko działający lek rozszerzający oskrzela (np. salbutamol), który pacjent musi zawsze mieć przy sobie. Nie wolno dopuścić, aby lek dostał się do oczu - może to spowodować niewyraźne widzenie, ból oka i (lub) zaczerwienienie oczu. Jeśli lek dostał się do oka, należy natychmiast przemyć oczy ciepłą wodą i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak stosować lek Ontipria z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ontipria w ciąży i okresie karmienia piersią?

Możliwość stosowania leku Ontipria podczas ciąży lub karmienia piersią ustala lekarz indywidualnie dla każdej pacjentki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ontipria?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Ontipria zawiera ulotka dołączona do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Ontipria i natychmiast zwrócić się do lekarza, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej: nasilenie się świszczącego oddechu, duszność, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ontipria?

W razie zastosowania więcej niż 1 kapsułki leku na dobę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ontipria wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli podczas stosowania leku Ontipria wystąpią zawroty głowy, niewyraźne widzenie lub ból głowy.

Jak przechowywać lek Ontipria?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Po wyjęciu pierwszej kapsułki z blistra należy stosować kapsułki z tego samego blistra przez kolejne 9 dni. Inhalator należy wyrzucić najpóźniej po 6 miesiącach od pierwszego użycia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ontipria - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ontipria - powiązane artykuły

Czwartek, 2 marca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem