LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Optibetol 0,5% (Betaxolol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Optibetol 0,5% (Rp) krople do oczu, roztwór 5 mg/ml 1 but. 5 ml 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,03 Cena 100% (zł): 8,03 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Optibetol 0,5%

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera lek Optibetol 0,5%?

Lek Optibetol 0,5% jest dostępny w postaci kropli do oczu. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu zawiera 5 mg betaksololu (w postaci chlorowodorku betaksololu). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Optibetol 0,5%?

Betaksolol należy do grupy leków nazywanych beta-adrenolitykam. Lek obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Kiedy stosować lek Optibetol 0,5%?

Lek Optibetol 0,5% jest stosowany w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej u pacjentów z nadciśnieniem wewnątrzgałkowym lub przewlekłą jaskrą z otwartym kątem.

Jak stosować lek Optibetol 0,5%?

Dawkowanie leku Optibetol 0,5% oraz długość leczenia ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku.

Sposób podawania

Lek należy podawać wyłącznie do oka. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza do oka, powieki i innych powierzchni. Należy przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku, podanych w ulotce dołączonej do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Optibetol 0,5%?

W razie pominięcia dawki, lek należy zastosować jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki leku, należy pominąć zapomnianą dawkę i podać następną dawkę zgodnie ze schematem zaleconym przez lekarza. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Optibetol 0,5% nie może być stosowany?

Leku Optibetol 0,5% nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (betaksolol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości problemy z oddychaniem (takie jak ciężka astma, ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc) lub występuje zwolnienie rytmu serca, niewydolność serca lub zaburzenia rytmu serca.
Nie zaleca się stosowania leku Optibetol 0,5% u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Optibetol 0,5%?

Po przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Optibetol 0,5% lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. W czasie leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Pacjent powinien poinformować lekarza o stosowaniu leku Optibetol 0,5%, jeśli planowany jest u niego zabieg chirurgiczny, ponieważ lek ten może wpływać na działanie niektórych leków stosowanych podczas znieczulenia. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia z zastosowaniem tego leku. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed podaniem leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w oku, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu tego leku.

Jak stosować lek Optibetol 0,5% z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jeśli stosowane są jednocześnie inne leki do oczu, należy zachować co najmniej 5 minut przerwy pomiędzy podaniem kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować jako ostatnie.

Czy można stosować lek Optibetol 0,5% w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Optibetol 0,5% w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Optibetol 0,5%?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Optibetol 0,5%. Najczęściej występuje uczucie dyskomfortu w oku (w tym uczucie ciała obcego w oku). Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Optibetol 0,5%?

W przypadku podania większej niż zalecana dawki leku do oka lub omyłkowego wypicia zawartości butelki (np. przez dziecko), należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Optibetol 0,5% wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie kropli do oczu może powodować przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia - jeśli takie działanie wystąpi, przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn należy odczekać do czasu powrotu ostrości widzenia.

Jak przechowywać lek Optibetol 0,5%?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Butelkę przechowywać szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym. Lek można stosować przez 4 tygodnie po pierwszym otwarciu butelki; po tym czasie lek należy wyrzucić, nawet jeśli nie został on całkowicie zużyty.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem