LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Oramorph (Morphine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Oramorph (Rpw) krople doustne, roztwór 20 mg/ml 1 but. 20 ml
Refundacja
B / 30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
2,04 / 9,12
0,00
Cena
100% (zł):
25,65
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Oramorph (Rpw) roztwór doustny 2 mg/ml 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Oramorph

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

L. Molteni & C dei F.lli Alitti Societa di Esercizio S.p.A.

Co zawiera lek Oramorph?

Lek Oramorph występuje w postaci kropli doustnych i roztworu doustnego. Jest to lek narkotyczny wypisywany na specjalną receptę Rpw.

  • Oramorph krople doustne
    1 ml kropli doustnych zawiera 20 mg siarczanu morfiny. Lek zawiera benzoesan sodu.
  • Oramorph roztwór doustny
    1 ml roztworu doustnego zawiera 2 siarczanu morfiny. Lek w postaci roztworu doustnego zawiera sacharozę i glukozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku; zawartość sacharozy w leku należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera również parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje typu późnego). Roztwór zawiera niewielką ilość alkoholu.

Jak działa lek Oramorph?

Substancją czynną leku jest morfina, która należy do grupy leków nazywanych opioidami (opioidowymi lekami przeciwbólowymi).

Kiedy stosować lek Oramorph?

Lek Oramorph jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia w silnym bólu lub bólu, który nie może być kontrolowany przez inne leki o słabszym działaniu (szczególnie w bólu nowotworowym).

Jak stosować lek Oramorph?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta w zależności od natężenia bólu, wieku pacjenta, stosowania innych leków oraz od stanu wydolności wątroby. Lek Oramorph nie jest odpowiedni do długotrwałego stosowania. Należy postępować zgodnie z zaleceniami przekazanymi wcześniej przez lekarza. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia z lekarzem, ponieważ nagłe przerwanie jego podawania może spowodować wystąpienie zespołu odstawiennego. Lekarz ustali sposób stopniowego zmniejszania dawki leku przed zakończeniem jego przyjmowania.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków. Krople lub roztwór należy przyjmować z pewną ilością płynu (wody lub soku). Należy ściśle przestrzegać odstępów czasowych wynoszących 4 lub od 4 do 6 godzin (działanie leku utrzymuje się około 4 godzin).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Oramorph?

Lek Oramorph należy zawsze stosować ściśle według zaleceń lekarza. W razie pominięcia przyjęcia dawki leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Oramorph nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (siarczan morfiny) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Oramorph nie może być podawany dzieciom, które nie ukończyły 1. roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Oramorph?

Leczenie morfiną będzie nadzorował lekarz, a pacjent musi ściśle przestrzegać jego zaleceń. Przed przepisaniem leku lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a następnie zadecyduje o wprowadzeniu leczenia. Specjalnej uwagi lekarza będą wymagały osoby w podeszłym wieku i osoby w złym stanie ogólnym, pacjenci z problemami z oddychaniem, pacjenci z niewydolnością wątroby, nerek lub serca oraz pacjenci z niektórymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Nie należy podawać większej dawki leku niż zalecona pacjentowi przez lekarza. Pacjenci, którzy w przeszłości nadużywali alkoholu lub leków, muszą poinformować o tym lekarza podczas wywiadu. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli mimo prawidłowego stosowania leku Oramorph zwiększy się wrażliwość na ból (może być konieczne zwiększenie dawki leku lub zmiana leku przeciwbólowego). Przyjmowanie leku Oramorph może prowadzić do fizycznego i psychicznego uzależnienia lub do powstania tolerancji na lek, dlatego tak ważne jest przyjmowanie leku zgodnie z ustalonym przez lekarza harmonogramem. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku.
W trakcie przyjmowania leku Oramorph nie wolno pić alkoholu.

Jak stosować lek Oramorph z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Oramorph w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Oramorph nie wolno stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Oramorph?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Oramorph są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku jest zmienność nastroju, głównie euforia, ale może też wystąpić obniżenie nastroju. W razie występowania zaparć może być konieczne wprowadzenie leczenia lekami zwiększającymi perystaltykę i ułatwiającymi wypróżnienie. W celu uniknięcia nudności i wymiotów (występujących częściej na początku leczenia) może być konieczne podawanie leków przeciwwymiotnych.
Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Oramorph?

W razie przyjęcia większej niż zalecona dawki leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala. Objawami przedawkowania leku mogą być: problemy z oddychaniem (które mogą prowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci), zwężenie źrenic, niskie ciśnienie krwi, senność, zimna i lepka skóra.

Czy lek Oramorph wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Oramorph może powodować senność i osłabienie koncentracji. Podczas przyjmowania tego leku nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać narzędzi lub maszyn. Czas, po którym będzie możliwe wznowienia prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zostanie ustalony przez lekarza.

Jak przechowywać lek Oramorph?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Butelkę z roztworem należy przechowywać w zewnętrznym pudełku w celu ochrony przed światłem. Termin ważności po otwarciu butelki kropli lub butelki roztworu wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Oramorph - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Oramorph - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla dzieci do 18 lat od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem