LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Orinox (Xylometazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Orinox (OTC) aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,60
Cena
100% (zł):
22,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Orinox

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Dr. Max Pharma s.r.o.

Orinox - skład

1 ml aerozolu do nosa zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka pojedyncza zawiera 140 mcg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 ml aerozolu do nosa zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego. 1 dawka pojedyncza zawiera 14,3 mcg chlorku benzalkoniowego.

Orinox - wskazania

Leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa.
Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Orinox - dawkowanie

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    W razie potrzeby, należy stosować po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi aplikacjami powinna nastąpić 8-10-godzinna przerwa. Nie należy podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Preparatu nie należy stosować w sposób ciągły przez okres dłuższy niż 1 tydzień. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku.
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Preparat jest przeznaczony do stosowania do nosa.

Orinox - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Suche zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa). Ksylometazoliny nie należy stosować u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Orinox - ciąża i karmienie piersią

Ksylometazolina może być stosowana w okresie ciąży, zgodnie z zaleceniami i nie dłużej niż tydzień. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać leczenie ksylometzoliną, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Orinox - działania niepożądane

Często: ból głowy; suchość błony śluzowej nosa lub uczucie dyskomfortu w nosie, pieczenie, kichanie; nudności. Niezbyt często: krwawienie z nosa. Rzadko: nadciśnienie tętnicze. Bardzo rzadko: bezsenność, zawroty głowy, drżenie; przemijające zaburzenia widzenia; nieregularne i szybkie bicie serca; reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd). Długotrwałe lub nadmierne stosowanie może powodować nawrót objawów tzw. efekt "odbicia".

Orinox - uwagi

Należy unikać kontaktu z oczami. Należy zachować ostrożność u pacjentów chorych na jaskrę z wąskim kątem przesączania. Ksylometazolinę należy stosować z ostrożnością u pacjentów z silną reakcją na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca lub podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Należy zachować ostrożność u pacjentów z porfirią, nadciśnieniem tętniczym, chorobą układu sercowo-naczyniowego i chorobą tarczycy, rozrostem gruczołu krokowego, guzem chromochłonnym i cukrzycą. Ze względów higienicznych jedno opakowanie preparatu powinno być stosowane tylko przez jedną osobę.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Orinox - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Orinox - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Czym jest ksylometazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania ksylometazoliny? Jakie są...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem