LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Orofar Ultra (Flurbiprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Orofar Ultra (OTC) pastylki twarde 8,75 mg 24 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
50,50
Cena
100% (zł):
50,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Orofar Ultra

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stada Arzneimittel AG

Orofar Ultra - skład

1 pastylka zawiera 8,75 mg flurbiprofenu. 1 pastylka zawiera: 2047 mg izomaltu, 682,33 mg maltitolu ciekłego oraz 12 mg aromatu pomarańczowego (zawierającego cytral, cytronelol, geraniol i linalol).

Orofar Ultra - wskazania

Lek Orofar Ultra jest wskazany w krótkotrwałym łagodzeniu objawów stanu zapalnego gardła u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Orofar Ultra - dawkowanie

Lek jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania na błonę śluzową jamy ustnej. Przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    1 pastylka co 3 do 6 godzin w zależności od potrzeb. Maksymalna dawka to 5 pastylek w ciągu 24 godzin. Lek należy stosować przez maksymalnie 3 dni.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Lek Orofar Ultra nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej narażeni na wystąpienie ciężkich działań niepożądanych związanych ze stosowaniem leków z grupy NLPZ.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby zmniejszenie dawki nie jest wymagane, ale lek należy stosować ostrożnie. Lek Orofar Ultra jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zmniejszenie dawki nie jest wymagane. Lek Orofar Ultra jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Należy przyjąć 1 pastylkę i powoli rozpuścić ją w jamie ustnej. Podczas rozpuszczania należy przemieszczać pastylkę w jamie ustnej.

Orofar Ultra - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie (np. astma, skurcz oskrzeli, zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) w odpowiedzi na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka albo krwotok w wywiadzie (dwa lub więcej odrębne epizody potwierdzonego owrzodzenia) i owrzodzenie jelit. Krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie, ciężkie zapalenie jelita grubego, zaburzenia krwotoczne lub dotyczące wytwarzania krwi, związane z wcześniejszym leczeniem przy użyciu NLPZ. Ciężka niewydolność serca. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Trzeci trymestr ciąży.

Orofar Ultra - ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Orofar Ultra w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to wyraźnie konieczne. Jeśli lek jest stosowany w tym okresie, dawka powinna być jak najmniejsza, a czas trwania leczenia jak najkrótszy. Lek Orofar Ultra jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Orofar Ultra u matek karmiących piersią z powodu możliwych działań niepożądanych NLPZ u niemowląt karmionych piersią.

Orofar Ultra - działania niepożądane

Bardzo często: zapalenie jamy ustnej.
Często: zawroty głowy, ból głowy, parestezje; podrażnienie gardła; ból brzucha, biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, nudności, ból jamy ustnej, parestezje w jamie ustnej, ból jamy ustnej i gardła, dyskomfort w jamie ustnej (uczucie ciepła, pieczenia albo mrowienia w ustach).
Niezbyt często: bezsenność; senność; zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, duszność, świszczący oddech, pęcherze w jamie ustnej, niedoczulica gardła; wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej, niestrawność, wzdęcia z oddawaniem gazów, ból języka, zaburzenia smaku, zaburzenia czucia w jamie ustnej, wymioty; różne wysypki skórne, świąd; gorączka, ból.
Rzadko: żółtaczka; małopłytkowość; reakcja anafilaktyczna.
Bardzo rzadko: krwawienie z przewodu pokarmowego; obrzęk naczynioruchowy.
Częstość nieznana: obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca; ból zatok; zapalenie wątroby; ciężkie reakcje skórne, takie jak reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona i toksyczna nekroliza naskórka; niedokrwistość.

Orofar Ultra - środki ostrożności

Należy unikać jednoczesnego stosowania flurbiprofenu z innymi NLPZ, w tym z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania flurbiprofenu u pacjentów chorujących na astmę oskrzelową lub chorobę alergiczną albo z astmą oskrzelową lub chorobą alergiczną w wywiadzie.
Należy monitorować czynność nerek u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ czynność nerek może ulec pogorszeniu po zastosowaniu NLPZ.
U pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono nadciśnienie tętnicze i (lub) niewydolność serca, zaleca się zachowanie ostrożności przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ w związku z leczeniem NLPZ zgłaszane były zatrzymanie płynów, nadciśnienie tętnicze oraz obrzęki. Pacjenci z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością serca, stwierdzoną chorobą niedokrwienną serca, chorobą tętnic obwodowych i (lub) chorobą naczyń mózgowych powinni stosować flurbiprofen jedynie po starannym rozważeniu; lek Orofar Ultra może być stosowany w tych schorzeniach pod warunkiem zastosowania małej dawki oraz krótkiego czasu leczenia.
NLPZ należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna). Ryzyko krwawienia, owrzodzenia lub perforacji przewodu pokarmowego zwiększa się przy większych dawkach NLPZ, u pacjentów z owrzodzeniem w wywiadzie, szczególnie, jeśli było ono powikłane krwotokiem lub perforacją oraz u osób w podeszłym wieku; ryzyko to zazwyczaj nie występuje podczas krótkotrwałego, ograniczonego użycia leków takich jak Orofar Ultra. Należy zachować ostrożność u pacjentów otrzymujących jednocześnie leki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia owrzodzenia lub krwawienia, np. doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe (w tym warfaryna), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny czy leki przeciwpłytkowe, takie jak kwas acetylosalicylowy. W razie wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub owrzodzenia, należy odstawić lek Orofar Ultra.

Orofar Ultra - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku Orofar Ultra na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zawroty głowy i zaburzenia widzenia są możliwymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania NLPZ - w przypadku ich wystąpienia pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Senność jest również możliwym działaniem niepożądanym i może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Orofar Ultra - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner