LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Orserdu (Elacestrant)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Orserdu (Rpz) tabletki powlekane 86 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Orserdu (Rpz) tabletki powlekane 345 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Orserdu

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Stemline Therapeutics B.V.

Co zawiera lek Orserdu?

Lek Orserdu jest dostępny w postaci tabletek w 2 dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 86,3 mg lub 345 mg elacestrantu.

Jak działa lek Orserdu?

Elacestrant jest lekiem przeciwnowotworowym, należącym do grupy leków nazywanych selektywnymi degradatorami receptora estrogenowego. Elacestrant blokuje i niszczy receptory estrogenowe na powierzchni komórek nowotworowych, co powoduje że estrogen przestaje pobudzać wzrost tych komórek nowotworowych, hamując rozrost raka piersi.

Kiedy stosować lek Orserdu?

Lek Orserdu jest stosowany u kobiet po menopauzie i dorosłych mężczyzn z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi.
Lek Orserdu może być stosowany w leczeniu ER-dodatniego raka piersi (gdy komórki nowotworowe mają na powierzchni receptory estrogenowe) i HER2-ujemnego raka piersi (gdy komórki nowotworowe nie mają lub mają w małej ilości receptory ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2, czyli HER2). Lek Orserdu stosowany jest jako jedyny lek u pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedzi na leczenie lub u których doszło do progresji choroby po zastosowaniu co najmniej jednego leczenia hormonalnego oraz leczenia lekiem z grupy inhibitorów CDK4/6, i u których występuje mutacja w genie o nazwie ESR1.

Jak stosować lek Orserdu?

Odpowiednią dawkę leku Orserdu i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek należy przyjmować z posiłkiem, co może zmniejszać nasilenie nudności i wymiotów. Tabletki należy połykać w całości. Tabletek nie należy żuć, kruszyć ani dzielić przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Orserdu?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć gdy tylko sobie o tym przypomni. Pominiętą dawkę można przyjąć w ciągu 6 godzin od pory, w której powinna być przyjęta. Jeżeli od pory, w której powinna być przyjęta dawka leku, upłynęło ponad 6 godzin lub w przypadku wystąpienia wymiotów po przyjęciu dawki, należy pominąć dawkę w danym dniu i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Orserdu nie może być stosowany?

Leku Orserdu nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (elacestrant) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Orserdu nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Orserdu?

Leczenie rozpocznie lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Orserdu lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz wykona badanie krwi w celu potwierdzenia obecności mutacji w genie ESR1. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Podczas stosowania leku lekarz będzie okresowo zlecał badania krwi w celu kontroli czynności wątroby. Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leczenia.

Jak stosować lek Orserdu z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Orserdu z jedzeniem i piciem?

W trakcie leczenia lekiem Orserdu nie należy spożywania grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ może to zmienić stężenie leku i nasilić jego działania niepożądane.

Czy można stosować lek Orserdu w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Orserdu nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub które mogą być w ciąży, ponieważ może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykona test ciążowy, aby wykluczyć ciążę u kobiet zdolnych do zajścia w ciążę. Kobiety zdolne do zajścia w ciążę muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia tym lekiem oraz przez tydzień po zakończeniu leczenia (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody antykoncepcji). Nie wolno karmić piersią w trakcie leczenia lekiem Orserdu i przez tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Orserdu?

Podczas przyjmowania leku Orserdu mogą pojawić się działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi leku są: ból głowy, uderzenia gorąca, zmniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, ból brzucha, niestrawność, ból pleców, ból stawów, zmęczenie, niedokrwistość, zwiększona aktywność aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej, zwiększone stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi, zmniejszone stężenie wapnia we krwi, zwiększone stężenie kreatyniny we krwi, zmniejszone stężenie sodu lub potasu we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Orserdu?

W przypadku przyjęcia większej niż przepisana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Orserdu wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Orserdu może powodować zmęczenie, osłabienie i bezsenność - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Orserdu?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga szczególnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Orserdu - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem