LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Otezla (Apremilast)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Otezla (Rpz) tabletki powlekane 10 mg/ 20 mg/ 30 mg 27 szt. - 4 szt. x 10 mg + 4 szt. 20 mg + 19 szt. x 30 mg
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Otezla (Rpz) tabletki powlekane 30 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Otezla

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Amgen Europe B.V.

Co zawiera lek Otezla?

Lek Otezla występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.
Zestaw do rozpoczęcia leczenia zawiera 27 tabletek powlekanych: 4 tabletki 10 mg, 4 tabletki 20 mg oraz 19 tabletek 30 mg. Standardowe opakowanie zawiera tabletki powlekane 30 mg.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 30 mg apremilastu. Lek zawiera laktozę - pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli stwierdzono u niego wcześniej nietolerancję pewnych cukrów.

Jak działa lek Otezla?

Apremilast należy do grupy leków nazywanych inhibitorami fosfodiesterazy 4 (PDE4) - enzymu istotnego w procesie zapalenia. Poprzez zmniejszenie aktywności tego enzymu apremilast pomaga w kontroli stanu zapalnego związanego z łuszczycowym zapaleniem stawów, łuszczycą i chorobą Behçeta.

Kiedy stosować lek Otezla?

Lek Otezla jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z następującymi chorobami:
- czynnym łuszczycowym zapaleniem stawów u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować, lub u których nie wystąpiła właściwa odpowiedź na leczenie lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby - DMARD (lek Otezla może być podawany samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami DMARD);
- przewlekłą łuszczycą plackowatą o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego - stosuje się go u pacjentów z łuszczycą, u których nie wystąpiła odpowiedź na leczenie, lub którzy nie mogą stosować leczenia ogólnego (takiego jak leczenie cyklosporyną, metotrekstatem lub terapia PUVA);
- owrzodzeniami w jamie ustnej związanymi z chorobą Behçeta.

Jak stosować lek Otezla?

Lekarz ustala dawkowanie i długość leczenia. Jeśli pacjent rozpoczyna przyjmowanie leku Otezla po raz pierwszy, otrzyma zestaw do rozpoczęcia leczenia. Pacjent musi przejść przez ten etap ustalania dawki tylko raz, nawet jeżeli konieczne będzie ponowne rozpoczęcie leczenia. Po osiągnięciu zalecanej dawki pacjent będzie otrzymywał wyłącznie tabletki w dawce 30 mg. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Może być przyjmowany w czasie posiłków lub bez posiłku. Tabletki należy połykać w całości, najlepiej popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Otezla?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć kolejną dawkę o ustalonej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Otezla nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (apremilast) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w okresie ciąży.
Lek Otezla nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Otezla?

Leczenie rozpocznie lekarz z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu łuszczycy, łuszczycowego zapalenia stawów lub choroby Behçeta. Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia i będzie regularnie ocenił odpowiedź na leczenie. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przekraczać zalecanej dawki leku. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli w trakcie leczenia wystąpią zmiany zachowania lub nastroju, przygnębienie, myśli lub zachowania samobójcze.

Jak stosować lek Otezla z innymi lekami?

Lek Otezla może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie. Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Otezla w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Otezla nie należy stosować w okresie ciąży. Kobiety powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku. Leku Otezla nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Otezla?

Działania niepożądane leku Otezla są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są biegunka i nudności oraz zakażenia górnych dróg oddechowych i ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie stosowania leku wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która może obejmować obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, co może prowadzić do problemów z oddychaniem i przełykaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Otezla?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Otezla wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Otezla nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Otezla?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Otezla - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem