LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Otrivin Allergy (Phenylephrine + Dimetindene)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Otrivin Allergy (OTC) aerozol do nosa, roztwór 2,5 mg + 0,25 mg/ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
33,00
Cena
100% (zł):
33,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Otrivin Allergy (OTC) aerozol do nosa, roztwór 2,5 mg + 0,25 mg/ml 1 but. 15 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
30,00
Cena
100% (zł):
30,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Otrivin Allergy

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Haleon Poland Sp. z o.o.

Co zawiera Otrivin Allergy?

Lek Otrivin Allergy występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny i 0,25 mg dimetyndenu maleinianu. 1 dawka leku zawiera 0,3536 mg fenylefryny i 0,0354 mg dimetyndenu maleinianu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który powoduje podrażnienie śluzówek. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Otrivin Allergy?

Fenylefryna zastosowana na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza katar. Maleinian dimetyndenu hamuje działanie histaminy odpowiedzialnej za reakcje alergiczne.

Kiedy stosować Otrivin Allergy?

Leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia śluzówki nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia śluzówki nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa, naczynioruchowego zapalenia śluzówki nosa.
Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego.
Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa.

Jak stosować Otrivin Allergy?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Otrivin Allergy nie należy stosować dłużej niż 7 kolejnych dni.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    1 do 2 dawek aerozolu Otrivin Allergy do każdego otworu nosowego 3 do 4 razy na dobę. Ostatnią dawkę zaleca się przyjmować krótko przed snem.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat (pod nadzorem dorosłych): 1 do 2 dawek leku Otrivin Allergy do każdego otworu nosowego 3 do 4 razy na dobę. Leku Otrivin Allergy nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego). Lek należy stosować po dokładnym oczyszczeniu nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Otrivin Allergy nie może być stosowany?

Leku Otrivin Allergy nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (fenylefrynę, maleinian dimetyndenu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje zanikowe zapalenie śluzówki nosa (przewlekłe zapalenie śluzówki nosa z powstawaniem strupów). Nie stosować, jeśli pacjent przyjmuje obecnie inhibitory monoaminooksydazy (leki stosowane m.in. w depresji) lub przyjmował te leki w ciągu ostatnich 14 dni. Nie stosować, jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania. Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Otrivin Allergy?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Otrivin Allergy powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci: z chorobą układu krążenia (m. in. chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym), nadczynnością tarczycy, cukrzycą, rozrostem gruczołu krokowego (może nastąpić zatrzymanie moczu), padaczką, pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne lub leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym (takie jak beta-adrenolityki), pacjenci z nadwrażliwością na substancje adenomimetyczne (np. epinefryna, efedryna), objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca lub zwiększonym ciśnieniem krwi. Leku nie należy stosować dłużej niż 7 kolejnych dni; jeśli objawy utrzymują się, należy poradzić się lekarza. Stosowanie dłuższe niż zalecane może spowodować przekrwienie śluzówki nosa i nawrót lub nasilenie objawów. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. Nadużywanie leku Otrivin Allergy, zwłaszcza przez małe dzieci i osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), może prowadzić do wystąpienia działań ogólnych. Należy uważać, aby nie rozpylać aerozolu do oczu.

Jak stosować Otrivin Allergy z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Otrivin Allergy nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę (substancje te są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu). Należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym (takie jak propranolol, atenolol, metoprolol).

Czy można stosować Otrivin Allergy w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Otrivin Allergy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Otrivin Allergy?

Rzadko mogą wystąpić: dyskomfort w nosie, suchość nosa, krwawienie z nosa, pieczenie w miejscu podania. Stosowanie leku Otrivin Allergy przez czas dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Otrivin Allergy?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po przedawkowaniu leku Otrivin Allergy mogą wystąpić następujące objawy: uczucie zmęczenia, ból brzucha, przyspieszenie czynności serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego, niepokój, bezsenność, bladość skóry, nudności, wymioty, drżenia, zawroty głowy.

Czy Otrivin Allergy wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Otrivin Allergy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Otrivin Allergy?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Otrivin Allergy - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Otrivin Allergy - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem