LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Oxalin Baby (Oxymetazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Oxalin Baby (OTC) żel do nosa 0,25 mg/g 1 but. 10 g z pompką i aplikatorem
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,00
Cena
100% (zł):
22,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Oxalin Baby

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Oxalin Baby lub Oxalin Junior?

Lek Oxalin występuje w postaci żelu do nosa w dwóch dawkach i jest dostępny bez recepty.

 • Oxalin Baby
  1 g żelu do nosa Oxalin Baby zawiera 0,25 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.
 • Oxalin Junior
  1 g żelu do nosa Oxalin Junior zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Oxalin?

Chlorowodorek oksymetazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk śluzówki nosa, udrożnia przewody nosowe i ułatwia odpływ wydzieliny z zatok przynosowych.

Kiedy stosować Oxalin Baby lub Oxalin Junior?

Lek Oxalin Baby lub Oxalin Junior jest stosowany: w ostrym zapaleniu śluzówki nosa; w naczynioruchowym zapaleniu śluzówki nosa; w alergicznym zapaleniu śluzówki nosa; w zapaleniu zatok przynosowych; w zapaleniu trąbki słuchowej; w zapaleniu ucha środkowego.

Jak stosować Oxalin Baby lub Oxalin Junior?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Oxalin Baby i Oxalin Junior nie należy stosować dłużej niż przez 3 do 5 dni.

Dawkowanie żelu Oxalin Baby
 • Dzieci po ukończeniu 1. roku życia do 6 lat
  1 dawka leku Oxalin Baby do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. Nie należy stosować leku częściej niż 3 razy na dobę.
  Leku Oxalin Baby nie należy stosować u dzieci w 1. roku życia.
Dawkowanie żelu Oxalin Junior
 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
  1 dawka leku Oxalin Junior do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę. Nie należy stosować leku częściej niż 3 razy na dobę.
 • Dzieci
  Dzieci od 6 do 12 lat: 1 dawka leku Oxalin Junior do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę. Nie należy stosować leku częściej niż 2 razy na dobę.
  Leku Oxalin Junior nie należy stosować u niemowląt i dzieci w wieku do 6 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa - również w zapaleniu ucha środkowego. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Oxalin Baby lub Oxalin Junior nie może być stosowany?

Leku Oxalin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (oksymetazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Oxalin, jeśli pacjent ma suche zapalenie śluzówki nosa (zanikowe zapalenie śluzówki nosa z tworzeniem się strupów).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Oxalin Baby lub Oxalin Junior?

Jeśli po upływie 3-5 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Oxalin może być stosowany ze szczególną ostrożnością i tylko po konsultacji lekarskiej w następujących przypadkach: leczenia inhibitorami MAO i innymi lekami zwiększającymi ciśnienie tętnicze; zwiększonego ciśnienia w oczach, szczególnie w przypadku tzw. jaskry z zamkniętym kątem; ciężkich chorób serca i naczyń krwionośnych, np. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego; guza chromochłonnego nadnerczy; zaburzeń metabolicznych, np. nadczynności tarczycy, cukrzycy. Leku Oxalin nie należy stosować dłużej niż przez 3-5 dni oraz w dawkach większych niż zalecane, ponieważ może to prowadzić do osłabienia działania leku oraz spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Jak stosować Oxalin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Oksymetazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania oksymetazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Oxalin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Oxalin.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Oxalin Baby lub Oxalin Junior?

Często mogą wystąpić: pieczenie w miejscu podania, suchość śluzówki nosa, kichanie. Niezbyt często: kołatanie serca, przyspieszenie czynności serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego. Rzadko: niepokój ruchowy, bezsenność, bóle głowy, zmęczenie, silne uczucie „zatkania nosa” w wyniku nasilenia obrzęku śluzówki nosa (występuje po ustaniu działania leku, jako objaw tzw. przekrwienia reaktywnego). Stosowanie leku Oxalin przez okres dłuższy niż zalecany i (lub) w dawkach większych niż zalecane może spowodować trudne do wyleczenia lub nawet nieodwracalne zmiany w śluzówce nosa.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Oxalin?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy Oxalin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas długotrwałego stosowania leku Oxalin lub stosowania w większych dawkach niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia działań ogólnych dotyczących układu krążenia. W takich przypadkach sprawność psychofizyczna, zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn mogą być zaburzone.

Jak przechowywać Oxalin Baby lub Oxalin Junior?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować leku po upływie 12 tygodni od otwarcia butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Oxalin Baby - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Oxalin Baby - powiązane artykuły

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest oksymetazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania oksymetazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania oksymetazoliny? Jakie są ostrzeżenia...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem