LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Oxervate (Cenegermin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Oxervate (Rpz) krople do oczu, roztwór 20 µg/ml 7 fiolek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Oxervate

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Dompé farmaceutici S.p.A.

Co zawiera lek Oxervate?

Lek Oxervate to krople do oczu dostępne w fiolkach wielodawkowych. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 1 ml roztworu kropli do oczu. 1 ml leku zawiera 20 mikrogramów cenegerminy.

Jak działa lek Oxervate?

Substancją czynną leku jest cenegermina, która jest kopią ludzkiego czynnika wzrostu nazywanego czynnikiem wzrostu nerwów. Cenegermina poddawana w postaci kropli do oczu pacjentom z neurotroficznym zapaleniem rogówki pomaga przywrócić niektóre z prawidłowych procesów gojenia w oku i naprawić ubytki na powierzchni oka związane z chorobą.

Kiedy stosować lek Oxervate?

Lek Oxervate jest stosowany osób dorosłych w leczeniu neurotroficznego zapalenia rogówki o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu.

Jak stosować lek Oxervate?

Zasady dawkowanie leku przedstawi lekarz. Nie należy samodzielnie kończyć leczenia. Wcześniejsze zakończenie leczenia może spowodować pogorszenie zmiany chorobowej lub wrzodu w oku i może to spowodować zakażenie lub pogorszenie widzenia.

Sposób podawania

Lek Oxervate jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oczu. 1 fiolka jest przeznaczona na jedną dobę tygodnia. Lek należy stosować do chorego oka 6 razy na dobę w odstępach co 2 godziny. Leczenie należy kontynuować przez 8 tygodni. Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i stosować się do zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Oxervate?

W razie pominięcia zastosowania leku należy kontynuować przyjęcie kolejnej zaplanowanej dawki leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Pominiętą dawkę można podać po 2 godzinach od podania ostatniej planowej dawki w danym dniu, pod warunkiem że nie upłynęło jeszcze 12 godzin od pierwszego otwarcia dziennej fiolki. Nie należy stosować więcej niż 6 kropli każdego dnia w chorym oku (oczach).

Kiedy lek Oxervate nie może być stosowany?

Leku Oxervate nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cenegerminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Oxervate nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Oxervate?

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz okulista. Przed przepisaniem leku Oxervate lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz przekaże zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania leku oraz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku braku poprawy lub nasilenia się objawów. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zastosowaniem leku i odczekać 15 minut po zastosowaniu leku przed ich ponownym założeniem.

Jak stosować lek Oxervate z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku jednoczesnego stosowania innych leków do oczu należy odczekać co najmniej 15 minut przed lub po zastosowaniu leku Oxervate. Leki do oczu w postaci maści, żelu lub krople do oczu o gęstej postaci należy stosować jako ostatnie.

Czy można stosować lek Oxervate w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy możliwe będzie zastosowanie leku Oxervate u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Oxervate?

Podczas stosowania leku Oxervate mogą pojawić się działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to ból i zapalenie oka, nasilenie łzawienia, ból w powiece i wrażenie obecności ciała obcego w oku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Oxervate?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy przepłukać oko letnią wodą. Nie należy stosować dodatkowej dawki leku przed czasem podania kolejnej zaplanowanej dawki. Należy kontynuować przyjęcie kolejnej zaplanowanej dawki leku.

Czy lek Oxervate wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Bezpośrednio po zastosowaniu leku może wystąpić niewyraźne widzenie, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn - przed prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem maszyn należy odczekać do powrotu wyraźnego widzenia.

Jak przechowywać lek Oxervate?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Pudełko zawierające 7 fiolek leku należy przechowywać w lodówce (2-8°C). Po podłączeniu łącznika do fiolki można ją przechowywać w lodówce lub w temperaturze poniżej 25°C. Należy wyrzucić zużytą fiolkę na koniec dnia (nawet jeśli w środku pozostała jeszcze ciecz) i w każdym przypadku nie później niż 12 godzin od podłączenia do niej łącznika. Pipety dostarczone w systemie do podawania przeznaczone są wyłącznie do jednorazowego użycia; każdą pipetę należy wyrzucić niezwłocznie po użyciu, pomimo że nadal może znajdować się w niej ciecz.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Oxervate - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem