LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ozempic (Semaglutide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ozempic (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 0,25 mg 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
127,59
0,00
Cena
100% (zł):
403,45
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ozempic (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 0,5 mg 1 wstrzykiwacz 1,5 ml + 4 igły
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
127,59
0,00
Cena
100% (zł):
403,45
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ozempic (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 1 mg 1 wstrzykiwacz 3 ml + 4 igły
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
127,59
0,00
Cena
100% (zł):
403,45
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ozempic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novo Nordisk A/S

Co zawiera Ozempic?

Lek Ozempic występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 2 mg semaglutydu w 1,5 ml roztworu; 1 dawka zawiera 0,25 mg semaglutydu w 0,19 ml; każdy wstrzykiwacz umożliwia podanie 4 dawek po 0,25 mg.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 2 mg semaglutydu w 1,5 ml roztworu. 1 dawka zawiera 0,5 mg semaglutydu w 0,37 ml; każdy wstrzykiwacz umożliwia podanie 4 dawek po 0,5 mg.
1 fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 4 mg semaglutydu w 3 ml roztworu. 1 dawka zawiera 1 mg semaglutydu w 0,74 ml; każdy wstrzykiwacz umożliwia podanie 4 dawek po 1 mg.

Jak działa Ozempic?

Semaglutyd jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi. Należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Kiedy stosować Ozempic?

Lek Ozempic jest stosowany sam u osób dorosłych z cukrzycą typu 2, jeśli stosowanie samej diety i wysiłku fizycznego nie jest wystarczające do uzyskania kontroli stężenia cukru we krwi, a pacjent nie może przyjmować leku stosowanego w cukrzycy zawierającego metforminę.
Lek Ozempic może być również stosowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (takimi jak insulina lub leki doustne), jeśli ich stosowanie nie wystarcza do uzyskania właściwego stężenia cukru we krwi.
W trakcie leczenia lekiem Ozempic należy kontynuować stosowanie diety i wysiłku fizycznego.

Jak stosować Ozempic?

Lekarz ustala dawkowanie leku Ozempic dla każdego pacjenta i określa czas leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku Ozempic bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy podawać raz w tygodniu, jeśli to możliwe tego samego dnia tygodnia. Wstrzyknięcia można wykonywać samodzielnie o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Lek jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę; najlepsze miejsca do samodzielnego wykonania wstrzyknięcia to przednia część uda, brzuch lub ramię. Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza lekarz lub pielęgniarka przeszkolą pacjenta jak należy prawidłowo go używać. Należy ściśle przestrzegać zaleceń przedstawionych w instrukcji dołączonej do opakowania leku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ozempic?

Jeśli pacjent zapomni wstrzyknąć dawkę leku i upłynęło nie więcej niż 5 dni od planowego terminu przyjęcia leku, należy ją wstrzyknąć jak najszybciej gdy tylko pacjent sobie o tym przypomni; następną dawkę należy wstrzyknąć jak zwykle, w wybranym uprzednio dniu tygodnia. Natomiast jeśli pacjent zapomni wstrzyknąć dawkę leku i upłynęło ponad 5 dni od planowego terminu przyjęcia leku, należy pominąć dawkę, o której pacjent zapomniał; następną dawkę należy wstrzyknąć normalnie, w wybranym uprzednio dniu tygodnia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ozempic nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (semaglutyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Ozempic nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ozempic?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ozempic konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w trakcie leczenia lekiem Ozempic wystąpią jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, na przykład zaburzenia widzenia, należy powiadomić o tym lekarza. W przypadku wystąpienia silnego i uporczywego bólu w obrębie brzucha należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, ponieważ ból ten może być objawem ostrego zapalenia trzustki.

Jak stosować Ozempic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Ozempic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Ozempic w okresie ciąży i karmienia piersią. Podczas stosowania leku zaleca się zapobieganie ciąży. W przypadku zajścia w ciążę w trakcie leczenia tym lekiem, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, ponieważ będzie konieczna zmiana leczenia cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ozempic?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Ozempic są opisane szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli podczas stosowania leku Ozempic wystąpią trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła z utrudnieniem przełykania, lub przyspieszone bicie serca.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ozempic?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zbyt duża dawka leku może spowodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (czyli hipoglikemię) i wywołać objawy niepożądane, na przykład nudności.

Czy Ozempic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Ozempic w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną może wystąpić hipoglikemia (obniżenie stężenia cukru we krwi), która może powodować osłabienie zdolności koncentracji. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy hipoglikemii, należy unikać prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ozempic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed otwarciem lek należy przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać; przechowywać z dala od elementu chłodzącego, chronić przed światłem. Podczas stosowania wstrzykiwacz można przechowywać przez 6 tygodni w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce (2-8°C), z dala od elementu chłodzącego; nie zamrażać. Nie używać uprzednio zamrożonego leku. W celu ochrony przed światłem należy nakładać nasadkę na wstrzykiwacz, gdy wstrzykiwacz nie jest używany. Nie należy stosować leku Ozempic, jeśli roztwór jest mętny lub zabarwiony.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ozempic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ozempic - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Ozempic (Semaglutide) serie wycofane z obrotu oraz zakaz wprowadzania określonych serii do obrotu na terenie całego kraju Decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące...

Więcej »
Wtorek, 11 października 2022

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie interpretacji wskazań refundacyjnych niektórych leków w leczeniu chorób przewlekłych Na początku października ukazał się bardzo ważny Komunikat...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem