LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja WRZESIEŃ 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

PV Jod (Povidone-Iodine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
PV Jod 10% (OTC) roztwór na skórę 100 mg/g 1 but. 20 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,00 Cena 100% (zł): 14,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

PV Jod

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

CO ZAWIERA PV JOD?

1 g roztworu PV Jod zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

JAK DZIAŁA PV JOD?

Powidon jodowany to kompleksowy związek uwalniający jod. Wolny jod jest środkiem odkażającym i antyseptycznym, działającym na bakterie, grzyby i wirusy.

KIEDY STOSOWAĆ PV JOD?

Lek PV Jod jest stosowany w zapobieganiu oraz leczeniu zakażeń skóry i śluzówek wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp). Dezynfekcja ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi. Odkażanie skóry przed zabiegami chirurgicznymi. Odkażanie błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

JAK STOSOWAĆ PV JOD?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Do przemywania ran i skóry należy stosować lek PV Jod bez rozcieńczenia. Do płukania jamy ustnej i pochwy stosować lek PV Jod po rozcieńczeniu przegotowaną wodą, w stosunku 1 cz. leku na 10 cz. wody. Stosować do kilku razy na dobę.
Dzieci
Leku PV Jod nie należy stosować u dzieci w wieku do 2 lat. U dzieci w wieku powyżej 2 lat lek należy stosować szczególnie ostrożnie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie należy stosować leku PV Jod u osób z niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Lek stosuje się miejscowo na skórę.

KIEDY PV JOD NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku PV Jod nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (powidon jodowany), jod lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku PV Jod nie należy stosować: u pacjentów z zaburzeniami czynności oraz chorobami gruczołu tarczowego, u osób z niewydolnością nerek, u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu; u pacjentów przewlekle chorych; w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa. Nie stosować długotrwale oraz na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Nie stosować leku PV Jod przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii. Nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PV JOD?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. U dzieci czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, a stosowana dawka jak najmniejsza. Unikać kontaktu leku z oczami. Lek PV Jod może zaburzać wyniki badań tarczycy. Lek PV Jod może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

JAK STOSOWAĆ PV JOD Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek PV Jod może reagować z innymi lekami i produktami, zwłaszcza zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym czy z tiosiarczanem sodu. Produktów zawierających powidon jodowany nie stosować u osób leczonych równocześnie preparatami litu. Nie stosować leku PV Jod z innymi lekami lub produktami stosowanymi na skórę.

CZY PV JOD MOŻNA STOSOWAĆ W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek PV Jod może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Stosowanie leku u matki karmiącej piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy noworodka. Nie stosować leku do odkażania pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PV JOD?

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie leku PV Jod na duże powierzchnie (ponad 30%) może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna (wymioty, ból brzucha, przyspieszony oddech), zwiększone stężenie sodu we krwi oraz zaburzenia czynności nerek.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PV JOD?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

CZY PV JOD WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek PV Jod nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ PV JOD?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl