LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

PV Jod (Povidone-Iodine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
PV Jod 10% (OTC) roztwór na skórę 100 mg/g 1 but. 20 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
14,00
Cena
100% (zł):
14,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

PV Jod

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera PV Jod?

Lek PV Jod występuje w postaci roztworu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Jak działa PV Jod?

Powidon jodowany to kompleksowy związek uwalniający jod. Wolny jod jest środkiem odkażającym i antyseptycznym, działającym na bakterie, grzyby i wirusy.

Kiedy stosować PV Jod?

Lek PV Jod jest stosowany w zapobieganiu oraz leczeniu zakażeń skóry i śluzówek wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp). Dezynfekcja ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi. Odkażanie skóry przed zabiegami chirurgicznymi. Odkażanie błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

Jak stosować PV Jod?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Do przemywania ran i skóry należy stosować lek PV Jod bez rozcieńczenia. Do płukania jamy ustnej i pochwy stosować lek PV Jod po rozcieńczeniu przegotowaną wodą, w stosunku 1 cz. leku na 10 cz. wody. Stosować do kilku razy na dobę.
  • Dzieci
    Leku PV Jod nie należy stosować u dzieci w wieku do 2 lat. U dzieci w wieku powyżej 2 lat lek należy stosować szczególnie ostrożnie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie należy stosować leku PV Jod u osób z niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się miejscowo na skórę.

Kiedy PV Jod nie może być stosowany?

Leku PV Jod nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (powidon jodowany), jod lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku PV Jod nie należy stosować: u pacjentów z zaburzeniami czynności oraz chorobami gruczołu tarczowego, u osób z niewydolnością nerek, u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu; u pacjentów przewlekle chorych; w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa. Nie stosować długotrwale oraz na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Nie stosować leku PV Jod przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii. Nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku PV Jod?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. U dzieci czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, a stosowana dawka jak najmniejsza. Unikać kontaktu leku z oczami. Lek PV Jod może zaburzać wyniki badań tarczycy. Lek PV Jod może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Jak stosować PV Jod z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek PV Jod może reagować z innymi lekami i produktami, zwłaszcza zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym czy z tiosiarczanem sodu. Produktów zawierających powidon jodowany nie stosować u osób leczonych równocześnie preparatami litu. Nie stosować leku PV Jod z innymi lekami lub produktami stosowanymi na skórę.

Czy można stosować PV Jod w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek PV Jod może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Stosowanie leku u matki karmiącej piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy noworodka. Nie stosować leku do odkażania pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku PV Jod?

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie leku PV Jod na duże powierzchnie (ponad 30%) może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna (wymioty, ból brzucha, przyspieszony oddech), zwiększone stężenie sodu we krwi oraz zaburzenia czynności nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku PV Jod?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać PV Jod?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

PV Jod - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem