LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Paliperidone Teva (Paliperidone)

Lek jest refundowany. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paliperidone Teva (Rp) zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 75 mg 1 amp.-strzyk. 0,75 ml
Refundacja
B
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
Cena
100% (zł):
365,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paliperidone Teva (Rp) zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 100 mg 1 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
B
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
Cena
100% (zł):
485,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paliperidone Teva (Rp) zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 1 amp.-strzyk. 1,5 ml
Refundacja
B
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
Cena
100% (zł):
729,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paliperidone Teva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Paliperidone Teva?

Lek Paliperidone Teva to zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, dostępna w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułkostrzykawka zawiera 75 mg, 100 mg lub 150 mg paliperydonu.

Jak działa lek Paliperidone Teva?

Paliperydon należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Jego działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny, które odgrywają rolę w schizofrenii. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Paliperidone Teva?

Lek Paliperidone Teva jest stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u stabilnych dorosłych pacjentów leczonych paliperydonem lub rysperydonem.
U pacjentów, którzy reagowali wcześniej na doustny paliperydon lub rysperydon, a występujące u nich objawy psychotyczne są łagodne do umiarkowanych, lekarz może rozpocząć leczenie lekiem Paliperidone Teva bez wcześniejszej stabilizacji za pomocą paliperydonu lub rysperydonu.

Jak stosować lek Paliperidone Teva?

Dawkowanie leku Paliperidone Teva określa lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek podaje lekarz lub inny pracownik personelu medycznego. Pierwsze wstrzyknięcie leku (w dawce 150 mg) i drugie (w dawce 100 mg) zostaną wykonane w górną część ramienia z około tygodniowym odstępem. Następnie wstrzyknięcie (w dawce od 25 do 150 mg) będzie wykonywane w górną część ramienia lub pośladek raz w miesiącu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Paliperidone Teva?

Ważne jest, aby nie pominąć zaplanowanej dawki leku. Jeśli nie można dotrzymać ustalonego terminu, należy jak najszybciej poinformować lekarza, aby ustalić inny termin.

Kiedy lek Paliperidone Teva nie może być stosowany?

Leku Paliperidone Teva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paliperydon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na inny lek przeciwpsychotyczny, w tym substancję rysperydon.
Leku Paliperidone Teva nie stosuje się u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paliperidone Teva?

Przed przepisaniem leku Paliperidone Teva lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny skuteczności leczenia i objawów choroby. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku, należy zwrócić się do lekarza. Lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie występują objawy podwyższonego stężenia cukru we krwi, ponieważ u pacjentów stosujących ten lek stwierdzano nowe zachorowania na cukrzycę lub pogorszenie już występującej cukrzycy; u pacjentów z cukrzycą należy regularnie badać stężenie glukozy we krwi. Należy powiedzieć lekarzowi okuliście o przyjmowaniu leku Paliperidone Teva przed zaplanowaną operacją oka. Podczas stosowania leku Paliperidone Teva należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Paliperidone Teva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Paliperidone Teva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o podawaniu leku Paliperidone Teva pacjentkom, które są w ciąży. Podczas stosowania leku Paliperidone Teva nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Paliperidone Teva?

Podczas stosowania leku Paliperidone Teva mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku są trudności z zasypianiem lub budzenie się. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Paliperidone Teva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Paliperidone Teva mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie skrajnego zmęczenia i zaburzenia widzenia, co należy wziąć pod uwagę w sytuacjach, gdy wymagana jest pełna czujność, np. podczas kierowania pojazdem lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Paliperidone Teva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Paliperidone Teva - powiązane artykuły

Poniedziałek, 27 maja 2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »
Czwartek, 2 marca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem