Panacit Extra (Paracetamol + Caffeine)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Panacit Extra (OTC) | tabletki | 500 mg + 65 mg | 30 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 22,50 |
Cena 100% (zł): 22,50 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Panacit Extra
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Dr. Max Pharma s.r.o.
- Panacit Extra - skład
- Panacit Extra - wskazania
- Panacit Extra - dawkowanie
- Panacit Extra - przeciwwskazania
- Panacit Extra - ciąża i karmienie piersią
- Panacit Extra - działania niepożądane
- Panacit Extra - uwagi
- Panacit Extra - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Panacit Extra - powiązane artykuły
Panacit Extra - wskazania
Preparat jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak: ból głowy (w tym migrena), ból zębów, nerwoból o różnym podłożu, bóle miesiączkowe, bóle reumatyczne, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle pleców, bóle mięśni lub stawów, ból gardła, grypa lub ostre zapalenie górnych dróg oddechowych.
Preparat ma również działanie przeciwgorączkowe.
Panacit Extra - dawkowanie
- Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) i młodzież w wieku powyżej 15 lat
1 lub 2 tabletki, do 4 razy na dobę, z zachowaniem 4 godzinnych odstępów. 1 tabletka to pojedyncza dawka dla pacjentów o masie ciała 34-60 kg; 2 tabletki to pojedyncza dawka dla pacjentów o masie ciała powyżej 60 kg. Maksymalna pojedyncza dawka to 1 g paracetamolu (2 tabletki), maksymalna dobowa dawka to 4 g paracetamolu (8 tabletek). Podczas terapii długoterminowej (dłuższej niż 10 dni) dobowa dawka preparatu nie powinna przekraczać 2,5 g. - Dzieci i młodzież
Młodzież w wieku 12-15 lat: 1 tabletka do 3 razy na dobę, z zachowaniem 6 godzinnych odstępów. 1 tabletka jest maksymalną pojedynczą dawką. Maksymalna dawka dobowa to 3 tabletki. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Pacjenci z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby powinni stosować preparat z zachowaniem ostrożności. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku niewydolności nerek konieczne jest dostosowanie dawkowania: filtracja kłębuszkowa 50-10 ml/min - 1 tabletka co 6 godzin; filtracja kłębuszkowa poniżej 10 ml/min - 1 tabletka co 8 godzin.
Sposób podawania
Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Stosowanie po posiłku może prowadzić do zmniejszenia skuteczności paracetamolu.
Panacit Extra - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby. Ostre zapalenie wątroby. Ciężka niedokrwistość hemolityczna.
Panacit Extra - ciąża i karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania paracetamolu z kofeiną w okresie ciąży, gdyż istnieje zwiększone ryzyko samoistnego poronienia związanego ze spożyciem kofeiny w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Panacit Extra - działania niepożądane
- Paracetamol
Rzadko: zaburzenia dotyczące płytek krwi, zaburzenia dotyczące komórek macierzystych, niedokrwistość hemolityczna; obrzęk; zaburzenia widzenia; reakcje alergiczne (z wyjątkiem obrzęku naczynioruchowego), reakcja anafilaktyczna; depresja, dezorientacja, omamy; drżenie, ból głowy; krwotok, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty; nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zespół Stevensa-Johnsona; zawroty głowy, gorączka, sedacja; skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. - Kofeina
Bardzo rzadko: bezsenność, niepokój; nudności.
Panacit Extra - uwagi
Zalecane jest regularne kontrolowanie czynności wątroby u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby oraz u pacjentów, u których jest stosowana długotrwała terapia dużymi dawkami paracetamolu. Należy unikać spożywania alkoholu podczas leczenia preparatem. Należy unikać nadmiernego picia kawy lub herbaty podczas stosowania preparatu, ponieważ może wystąpić uczucie napięcia i rozdrażnienia.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Panacit Extra - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Panacit Extra - powiązane artykuły
Złożone leki przeciwbólowe
Złożone leki przeciwbólowe są stosowane w sytuacjach, w których korzystne jest wzajemne wzmocnienie efektu przeciwbólowego składników leku.
Więcej »