Dodaj do mojego indeksu leków »

Panacit (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Panacit (OTC) tabletki 500 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,00 Cena 100% (zł): 6,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Panacit (OTC) tabletki 500 mg 50 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,50 Cena 100% (zł): 11,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Panacit

Informacja dla pacjenta

Dr. Max Pharma s.r.o.

SKŁAD
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

WSKAZANIA
Objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączki.

DAWKOWANIE
Odstęp między dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, objawy nasilą się lub pojawiają się inne objawy, pacjent powinien przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.
Dorośli i młodzież w wieku 15 lat i starsza (masa ciała powyżej 55 kg)
1-2 tabletki (500-1000 mg paracetamolu), do 6 tabletek (3000 mg paracetamolu) w ciągu 24 godzin.
Dzieci i młodzież
Wiek 12-15 lat (40-55 kg): 1 tabletka do 4-6 razy w ciągu 24 godzin.
Wiek 9-12 lat (30-40 kg): 1 tabletka do 3-4 razy w ciągu 24 godzin.
Wiek 6-9 lat (22-30 kg): pół tabletki do 4-6 razy w ciągu 24 godzin.
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. Nie należy stosować skutecznej dawki dobowej większej niż 60 mg na kg mc. na dobę (maksymalnie do 2 g/dobę) w następujących sytuacjach: osoby dorosłe o masie ciała mniejszej niż 50 kg, łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta, odwodnienie, długotrwałe niedożywienie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek. W przypadku niewydolności nerek dawka powinna zostać zmniejszona: GFR 10-50 ml/min - 500 mg co 6 godzin; GFR < 10 ml/min - 500 mg co 8 godzin.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać z dużą ilością wody lub, w razie konieczności, rozpuszczone w dużej ilości wody, którą trzeba dokładnie wymieszać przed spożyciem.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny, jednak powinien on być stosowany w najmniejszej skutecznej dawce, w jak najkrótszym okresie czasu i z możliwie najmniejszą częstością. Paracetamol można stosować u kobiet karmiących piersią w dawkach nie większych niż zalecane.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Rzadko: depresja, dezorientacja, omamy; drżenie, ból głowy; zaburzenia wzroku; obrzęk; krwawienie, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, marskość wątroby, żółtaczka; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, pokrzywka; zawroty głowy (z wyjątkiem zawrotów pochodzenia błędnikowego), złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, nieokreślone interakcje z lekiem; alergia (z wyłączeniem obrzęku naczynioruchowego); agranulocytoza (po dłuższym okresie stosowania), trombocytopenia, plamica małopłytkowa, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna; przedawkowanie i zatrucie. Bardzo rzadko: hepatotoksyczność; skurcz oskrzeli u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; wykwit, ciężkie reakcje skórne (ostra uogólniona osutka krostkowa, martwica toksyczno-rozpływna, zapalenie polekowe skóry, zespół Stevens-Johnsona); jałowy ropomocz i działania niepożądane dotyczące nerek (ciężkie zaburzenia czynności nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, krwiomocz, moczenie); hipoglikemia; reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, niedociśnienie tętnicze, wstrząs, wstrząs anafilaktyczny); pancytopenia.

UWAGI
Należy zachować ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek, lub łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby (w tym zespołu Gilberta), ciężką niewydolnością wątroby (Child-Pugh > 9), ostrym zapaleniem wątroby, jednoczesnym stosowaniem leków, które wpływają na czynność wątroby, niedoborem dehydrogenazy glukozo 6-fosforanowej, z niedokrwistością hemolityczną, u osób nadużywających alkoholu oraz w długotrwałym odwodnieniu i niedożywieniu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą, u których występuje nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, ponieważ odnotowano przypadki niewielkiego skurczu oskrzeli po podaniu paracetamolu (reakcja krzyżowa). Podczas leczenia nie wolno spożywać alkoholu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych