Dodaj do mojego indeksu leków »

Panadol Femina (Paracetamol+Hyoscine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Panadol Femina (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 10 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,00 Cena 100% (zł): 10,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Panadol Femina

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

CO ZAWIERA PANADOL FEMINA?

1 tabletka powlekana Panadol Femina zawiera 500 mg paracetamolu i 10 mg butylobromku hioscyny. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA PANADOL FEMINA?

Lek Panadol Femina zawiera 2 substancje czynne o skojarzonym działaniu. Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym; nie działa przeciwzapalnie. Hioscyna znosi stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego.

KIEDY STOSOWAĆ PANADOL FEMINA?

Lek Panadol Femina jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości związanych z: bolesnym miesiączkowaniem, kolką nerkową, wątrobową, zespołem drażliwego jelita.

JAK STOSOWAĆ PANADOL FEMINA?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Zazwyczaj stosowana dawka leku Panadol Femina to 1 do 2 tabletek (co odpowiada 500-1000 mg paracetamolu i 10-20 mg butylobromku hioscyny), jeżeli jest to wskazane, maksymalnie 3 razy na dobę, co 8 godzin. Nie stosować więcej niż 6 tabletek Panadol Femina na dobę (co odpowiada 3000 mg paracetamolu i 60 mg butylobromku hioscyny). Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłych podczas leczenia krótkotrwałego wynosi 4000 mg, a podczas leczenia długotrwałego 2600 mg. Bez konsultacji z lekarzem leku Panadol Femina nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.
Dzieci
Leku Panadol Femina nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Lek Panadol Femina należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Lek można stosować niezależnie od posiłków.

KIEDY PANADOL FEMINA NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Panadol Femina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (atropinę, paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Panadol Femina u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (głównie u pacjentów z alkoholowym uszkodzeniem wątroby) lub nerek, chorobą alkoholową, niedokrwistością oraz wrodzonym brakiem enzymu zwanego dehydrogenazą glukozo-6-fosforanową, miastenią, jaskrą, przerostem gruczołu krokowego powodującym zatrzymywanie moczu, przewężeniami w przewodzie pokarmowym, zaburzeniami rytmu serca przebiegającymi z przyspieszeniem czynności serca.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PANADOL FEMINA?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku Panadol Femina, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Przed zastosowaniem leku Panadol Femina powinni skontaktować się z lekarzem pacjenci: z refluksem żołądkowo-przełykowym, innymi przewlekłymi zaburzeniami ruchomości mięśni gładkich górnego odcinka przewodu pokarmowego lub zwężeniem odźwiernika; owrzodzeniem jelit (lek może osłabiać ruchy jelit i powodować zaparcia); dolegliwościami serca (ze zwężeniem zastawki mitralnej i chorobą tętnic wieńcowych) lub ostrym zawałem serca; niewydolnością wątroby i nerek. U osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) lek Panadol Femina może powodować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, suchość w jamie ustnej i zatrzymanie moczu. Jeśli pacjent stwierdzi jakiekolwiek zaburzenia ostrości widzenia lub ból w gałce ocznej spowodowany podwyższeniem ciśnienia, powinien przerwać przyjmowanie leku Panadol Femina i skontaktować się z lekarzem. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol).

JAK STOSOWAĆ PANADOL FEMINA Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
Hioscyna, osłabiając ruchomość jelit i wydzielanie w przewodzie pokarmowym, może zmniejszać wchłanianie i działanie lecznicze innych równocześnie stosowanych doustnie leków.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PANADOL FEMINA W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Nie należy stosować leku Panadol Femina u kobiet ciężarnych, chyba że w opinii lekarza korzyści ze stosowania leku przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Nie należy stosować leku Panadol Femina u kobiet karmiących.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PANADOL FEMINA?

Jeśli lek Panadol Femina stosuje się w zalecanych dawkach, mogą pojawić się bardzo rzadko: szybkie bicie serca, niedociśnienie tętnicze; methemoglobinemia, agranulocytoza, trombocytopenia; reakcje anafilaktyczne, objawy nadwrażliwości skórnej, takie jak wysypki skórne, obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevensa-Johnsona; przebarwienie siatkówki i jaskra; skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; nudności, wymioty, biegunka; zaburzenia czynności wątroby; odczyny alergiczne: świąd, pokrzywka, rumień; zaburzenia czynności nerek. Ponadto mogą wystąpić: dezorientacja, zaburzenia pamięci, zawroty głowy; zaburzenia akomodacji oczu (ostrości widzenia); suchość w jamie ustnej. U pacjentów z owrzodzeniem jelit lek może obniżać motorykę i powodować zaparcia.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PANADOL FEMINA?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY PANADOL FEMINA WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Panadol Femina może wywoływać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i zaburzać ostrość widzenia (proces akomodacji oka), dlatego w trakcie jego stosowania nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu.

JAK PRZECHOWYWAĆ PANADOL FEMINA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych