Dodaj do mojego indeksu leków »

Panadol dla dzieci (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Panadol dla dzieci (OTC) zawiesina doustna 120 mg/5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,30 Cena 100% (zł): 14,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Panadol dla dzieci

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

CO ZAWIERA PANADOL DLA DZIECI?

5 ml zawiesiny doustnej Panadol dla dzieci zawiera 120 mg paracetamolu. Lek zawiera sorbitol i maltitol - jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Lek zawiera estry parahydroksybenzoesanów i azorubinę - mogą powodować reakcje alergiczne.

JAK DZIAŁA PANADOL DLA DZIECI?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

KIEDY STOSOWAĆ PANADOL DLA DZIECI?

Gorączka i ból występujące np. w czasie przeziębienia i grypy, po szczepieniach. Bóle różnego pochodzenia, np.: bolesne ząbkowanie, ból zębów, ból głowy, ból gardła, ból ucha.

JAK STOSOWAĆ PANADOL DLA DZIECI?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.
Dzieci
U dzieci dawkę paracetamolu określa się na podstawie masy ciała - zazwyczaj jednorazowo 10 do 15 mg na kg masy ciała lub zgodnie ze schematem:
dzieci w wieku 3 miesięcy (6 kg) - dawka jednorazowa 3,5 ml zawiesiny; dzieci w wieku 6 miesięcy (8 kg) - dawka jednorazowa 5 ml zawiesiny; dzieci w wieku 9 miesięcy (9 kg) - dawka jednorazowa 5,5 ml zawiesiny; dzieci w wieku 1 roku (10 kg) - dawka jednorazowa 6 ml zawiesiny; dzieci w wieku 2 lat (12,5 kg) - dawka jednorazowa 8 ml zawiesiny; dzieci w wieku 3 lat (15 kg) - dawka jednorazowa 9 ml zawiesiny; dzieci w wieku 4 lat (17 kg) - dawka jednorazowa 10,5 ml zawiesiny; dzieci w wieku 5 lat (19 kg) - dawka jednorazowa 12 ml zawiesiny; dzieci w wieku 6 lat (21 kg) - dawka jednorazowa 13 ml zawiesiny; dzieci w wieku 9 lat (30 kg) - dawka jednorazowa 19 ml zawiesiny; dzieci w wieku 12 lat (42 kg) - dawka jednorazowa 26 ml zawiesiny.
Nie należy podawać leku Panadol dla dzieci częściej niż co 4 godziny, ani stosować więcej niż 4 dawki w ciągu doby (60 mg paracetamolu na kg masy ciała w ciągu 24 godzin). Nie zaleca się stosowania leku Panadol dla dzieci u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy. Przed podaniem leku Panadol dla dzieci dziecku poniżej 2. roku życia wskazany jest kontakt z lekarzem.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Panadol dla dzieci należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Sposób podawania
W celu ułatwienia dokładnego dawkowania do opakowania dołączona jest miarka dozująca.

KIEDY PANADOL DLA DZIECI NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Panadol dla dzieci nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Panadol dla dzieci nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PANADOL DLA DZIECI?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 10 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka) u dorosłych, lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Panadol dla dzieci jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

JAK STOSOWAĆ PANADOL DLA DZIECI Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PANADOL DLA DZIECI W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Panadol dla dzieci przeznaczony jest dla dzieci. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Panadol dla dzieci.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PANADOL DLA DZIECI?

Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcje alergiczne, takiej jak wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączone z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy; wysypka skórna lub ciężka reakcja skórna, w tym zespół Stevensa-Johnsona (złuszczanie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej); skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; zmniejszenie liczby płytek krwi we krwi; zaburzenia czynności wątroby.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PANADOL DLA DZIECI?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY PANADOL DLA DZIECI WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Stosowanie leku Panadol dla dzieci nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ PANADOL DLA DZIECI?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych