Dodaj do mojego indeksu leków »

Panadol (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Panadol (OTC) tabletki powlekane 500 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,70 Cena 100% (zł): 6,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Panadol (OTC) tabletki powlekane 500 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,40 Cena 100% (zł): 8,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Panadol (OTC) tabletki powlekane 500 mg 48 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,50 Cena 100% (zł): 12,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Panadol

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

CO ZAWIERA PANADOL?

1 tabletka powlekana Panadol zawiera 500 mg paracetamolu.

JAK DZIAŁA PANADOL?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

KIEDY STOSOWAĆ PANADOL?

Lek Panadol jest stosowany jako lek przeciwbólowy w bólach głowy, bólach gardła, migrenach, bólach zębów, bólach kostnych, stawowych i mięśniowych oraz bolesnym miesiączkowaniu. Ponadto jako lek przeciwgorączkowy może być stosowany w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

JAK STOSOWAĆ PANADOL?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Należy stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas. Bez konsultacji z lekarzem leku Panadol nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni.
Dorośli  i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg)
2 tabletki Panadol do 4 razy na dobę. Nie należy przyjmować leku Panadol częściej niż co 4 godziny ani stosować więcej niż 8 tabletek Panadol (4 g paracetamolu) w ciągu doby.
Dzieci
Dawkę paracetamolu ustala się w zależności od wieku i masy ciała dziecka. Jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10-15 mg na kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg na kg masy ciała w 4 dawkach.
Dzieci w wieku 12 lat (masa ciała 42 kg) -1 tabletka Panadol nie częściej niż co 4 godziny, nie więcej niż 4 tabletki w ciągu doby.
Nie zaleca się stosowania leku Panadol u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ tabletek nie można dzielić.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek przed zastosowaniem leku Panadol powinni poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Sposób podawania
Tabletki należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu.

KIEDY PANADOL NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Panadol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Panadol nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej oraz ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PANADOL?

Jeśli po upływie 3 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Panadol jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony; jeśli pacjent ma niedowagę, jest niedożywiony lub choruje na anoreksję; jeśli pacjent regularnie spożywa alkohol; w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku.

JAK STOSOWAĆ PANADOL Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PANADOL W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Panadol może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Panadol może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PANADOL?

Mogą wystąpić: wysypka skórna lub ciężka reakcja skórna objawiające się ostrą uogólnioną wysypką krostkową lub pęcherzami i nadżerkami na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączką i bólami stawowymi albo pękającymi olbrzymimi pęcherzami podnaskórkowymi, rozległymi nadżerkami na skórze, złuszczaniem się dużych płatów naskórka i gorączką; reakcje alergiczne (wysypka skórna lub świąd, którym może towarzyszyć utrudnione oddychanie lub obrzęk warg, języka, gardła lub twarzy); zaburzenia czynności wątroby; zaburzenia oddychania (w sytuacji gdy występowały one w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych); zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PANADOL?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY PANADOL WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Panadol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ PANADOL?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych