LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Panaprex (Paracetamol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Panaprex (OTC) tabletki powlekane 500 mg 12 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,30 Cena 100% (zł): 5,30 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Panaprex (OTC) tabletki powlekane 500 mg 50 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,90 Cena 100% (zł): 12,90 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Panaprex

Olimp Laboratories Sp. z o.o.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.

Wskazania

Leczenie gorączki (w przeziębieniu, grypie) oraz objawowe leczenie bólu różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe w leczeniu bólów takich jak: bóle głowy, migrena, bóle kości i stawów, bóle mięśni, bóle pleców, bóle zębów, bóle pooperacyjne, bolesne miesiączkowanie, ból gardła.

Dawkowanie

Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę w możliwie najkrótszym czasie. Nie należy przekraczać zalecanej maksymalnej dawki dobowej.

  • Dorośli, osoby w podeszłym wieku i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała powyżej 50 kg)
    1 do 2 tabletek; w razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g (8 tabletek).
  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała 40-50 kg)
    1 tabletka jednorazowo; w razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, do 6 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 3 g (6 tabletek).
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Należy zachować ostrożność, stosując preparat u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek. U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek należy rozważyć wydłużenie odstępów między kolejnymi dawkami paracetamolu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając wodą.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Choroba alkoholowa.

Ciąża i karmienie piersią

Paracetamol można stosować w okresie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione; należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas i możliwie najrzadziej. Podczas karmienia piersią można stosować terapeutyczne dawki paracetamolu; preparat powinien być stosowany w okresie karmienia piersią w najmniejszej skutecznej dawce i jak najrzadziej.

Działania niepożądane

Rzadko: ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, dyspepsja. Bardzo rzadko: trombocytopenia, agranulocytoza, leukopenia, methemoglobinemia; reakcje nadwrażliwości (z wyłączeniem wstrząsu anafilaktycznego); senność, zawroty głowy, ból głowy; skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; świąd, pokrzywka, wysypka, plamica. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy; zespół Stevensa-Johnsona.

Uwagi

Podczas leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie spożywających alkohol. Należy zachować ostrożność u pacjentów chorych na astmę z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem