Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Apteo Med (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Apteo Med (OTC) tabletki 500 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 3,50 Cena 100% (zł): 3,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Apteo Med (OTC) tabletki 500 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,00 Cena 100% (zł): 5,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Apteo Med (OTC) tabletki 500 mg 50 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,50 Cena 100% (zł): 8,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Apteo Med

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

CO ZAWIERA PARACETAMOL APTEO MED?

1 tabletka Paracetamol Apteo Med zawiera 500 mg paracetamolu. Lek zawiera sorbitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA PARACETAMOL APTEO MED?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

KIEDY STOSOWAĆ PARACETAMOL APTEO MED?

Bóle różnego pochodzenia, między innymi: bóle głowy (także migrenowe), stawowe, mięśniowe, miesiączkowe oraz występujące po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych.
Gorączka, np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.

JAK STOSOWAĆ PARACETAMOL APTEO MED?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (o masie ciała większej niż 50 kg)
Dawka jednorazowa: 1 lub 2 tabletki Paracetamol Apteo Med (co odpowiada 500-1000 mg paracetamolu), w razie konieczności można powtarzać co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa przy stosowaniu krótkotrwałym (do 3 dni) wynosi 8 tabletek Paracetamol Apteo Med (co odpowiada 4000 mg paracetamolu) na dobę w dawkach podzielonych, natomiast przy stosowaniu długotrwałym (do 10 dni), po konsultacji z lekarzem - 5 tabletek Paracetamol Apteo Med (co odpowiada 2500 mg paracetamolu) na dobę w dawkach podzielonych. Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku Paracetamol Apteo Med dłużej niż 3-5 dni. Nie stosować dawek większych niż zalecane.
Dzieci
Leku Paracetamol Apteo Med nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta lekarz zmniejszy dawkę leku Paracetamol Apteo Med lub wydłuży odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. Ostrożnie stosować u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

KIEDY PARACETAMOL APTEO MED NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Paracetamol Apteo Med nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Paracetamol Apteo Med nie należy stosować w ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek oraz w przypadku choroby alkoholowej.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PARACETAMOL APTEO MED?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3-5 dniach stosowania leku Paracetamol Apteo Med, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Paracetamol Apteo Med jest stosowany u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek; u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby (np. w wyniku przewlekłego nadużywania alkoholu); u osób z niedokrwistością hemolityczną; w przypadku niedoboru enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby).

JAK STOSOWAĆ PARACETAMOL APTEO MED Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PARACETAMOL APTEO MED W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem leku Paracetamol Apteo Med należy poradzić się lekarza.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PARACETAMOL APTEO MED?

Niezbyt często mogą wystąpić wymioty, biegunka. Rzadko: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry. Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby płytek krwi lub leukocytów (leukopenia, agranulocytoza) oraz powiększenie wątroby.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PARACETAMOL APTEO MED?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY PARACETAMOL APTEO MED WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Paracetamol Apteo Med nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwanie maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ PARACETAMOL APTEO MED?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych