Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Aurovitas (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Aurovitas (OTC) tabletki 500 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 2,60 Cena 100% (zł): 2,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Aurovitas (OTC) tabletki 500 mg 12 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 3,00 Cena 100% (zł): 3,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Aurovitas (OTC) tabletki 500 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 5,00 Cena 100% (zł): 5,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Aurovitas (OTC) tabletki 500 mg 50 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,00 Cena 100% (zł): 7,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Aurovitas

Informacja dla pacjenta

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

WSKAZANIA
Objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i (lub) gorączki.

DAWKOWANIE
Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub objawy nasilą się lub pojawiają się inne objawy, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Dawka nie powinna być powtarzana częściej niż co 4 godziny i nie należy przyjmować więcej niż 4 dawki na dobę.
Dorośli, osoby w podeszłym wieku i młodzież w wieku 16 lat i starsza (o masie ciała powyżej 55 kg)
Jednorazowa dawka to 500 do 1000 mg, oraz do 3000 mg na 24 godziny. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie może być większa niż 3000 mg.
Dzieci
Dzieci w wieku od 10 do 15 lat (o masie ciała 40-55 kg): jednorazowa dawka to 500 mg, oraz do 2000 mg na 24 godziny. Dawka dobowa paracetamolu nie może być większa niż 2000 mg. Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom w wieku poniżej 10 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta można zmniejszyć dawkę preparatu lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku niewydolności nerek dawkę preparatu należy zmniejszyć: GFR 10-50 ml/min - 500 mg co 6 godzin; GFR < 10 ml/min - 500 mg co 8 godzin.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając dużą ilością wody. Przyjmowanie preparatu z jedzeniem i piciem nie wpływa na jego skuteczność.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
W normalnych warunkach użytkowania, paracetamol może być stosowany przez cały czas trwania ciąży. Paracetamol można stosować podczas karmienia piersią w dawkach terapeutycznych.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Rzadko: depresja (depresja niesprecyzowana), dezorientacja, omamy; drżenie, ból głowy; zaburzenia widzenia; obrzęk; krwawienie, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, marskość wątroby, żółtaczka; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, pokrzywka; zawroty głowy (z wyjątkiem zawrotów głowy pochodzenia błędnikowego), złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, nadwrażliwość (z wyłączeniem obrzęku naczynioruchowego); agranulocytoza, trombocytopenia, plamica małopłytkowa, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna, zaburzenia płytek krwi, zaburzenia komórek macierzystych. Bardzo rzadko: hipoglikemia; skurcz oskrzeli u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ; hepatotoksyczność; reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, wstrząs, wstrząs anafilaktyczny); pancytopenia.

UWAGI
Należy zachować ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, lub ciężką niewydolnością wątroby (Child-Pugh > 9), łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby (w tym zespołem Gilberta), ostrym zapaleniem wątroby, jednoczesnym stosowaniem leków, które wpływają na czynność wątroby, niedoborem dehydrogenazy glukozo 6-fosforanowej, z niedokrwistością hemolityczną, u osób nadużywających alkoholu oraz w długotrwałym odwodnieniu i niedożywieniu. Podczas leczenia nie wolno spożywać alkoholu; w takim przypadku nie stosować całkowitej dawki dobowej większej niż 2 g.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych