Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Hasco zawiesina (Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym (OTC) zawiesina doustna 120 mg/5 ml 1 but. 150 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,50 Cena 100% (zł): 10,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Hasco o smaku truskawkowym (OTC) zawiesina doustna 120 mg/5 ml 1 but. 150 ml 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,20 Cena 100% (zł): 9,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Hasco zawiesina

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

CO ZAWIERA PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

5 ml zawiesiny doustnej Paracetamol Hasco zawiera 120 mg paracetamolu (zawiesina o smaku pomarańczowym lub truskawkowym). Lek zawiera sacharozę - jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera pirosiarczyn sodu - rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.

JAK DZIAŁA PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

KIEDY STOSOWAĆ PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

Gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu), dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy).
Ponadto lek Paracetamol Hasco zawiesina stosuje się u niemowląt od 0 do 3. miesiąca życia do leczenia objawowego gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

JAK STOSOWAĆ PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.
Dzieci
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przeciętna jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 10 do 15 mg na kg masy ciała. W razie konieczności dawkę można powtarzać, nie częściej niż co 4-6 godzin, do 4 razy na dobę, czyli maksymalnie 60 mg na kg masy ciała na dobę.
Dzieci od 0 do 3. miesiąca życia (do 4 kg): zalecana dawka jednorazowa 60 mg (2,5 ml); maksymalna dawka dobowa 240 mg (10 ml).
Dzieci od 4 do 8. miesiąca życia (do 7 kg): zalecana dawka jednorazowa 96 mg (4 ml); maksymalna dawka dobowa 384 mg (16 ml).
Dzieci od 9 do 11. miesiąca życia (do 8 kg): zalecana dawka jednorazowa 120 mg (5 ml); maksymalna dawka dobowa 480 mg (20 ml).
Dzieci od 1 do 2 lat (do 10,5 kg): zalecana dawka jednorazowa 156 mg (6,5 ml); maksymalna dawka dobowa 624 mg (26 ml).
Dzieci od 2 do 3 lat (do 13 kg): zalecana dawka jednorazowa 192 mg (8 ml); maksymalna dawka dobowa 768 mg (32 ml).
Dzieci od 4 do 5 lat (do 18,5 kg): zalecana dawka jednorazowa 288 mg (12 ml); maksymalna dawka dobowa 1152 mg (48 ml).
Dzieci od 6 do 8 lat (do 24 kg): zalecana dawka jednorazowa 360 mg (15 ml); maksymalna dawka dobowa 1440 mg (60 ml).
Dzieci od 9 do 10 lat (do 32 kg): zalecana dawka jednorazowa 480 mg (20 ml); maksymalna dawka dobowa 1920 mg (80 ml).
Dzieci od 11 do 12 lat (do 45,6 kg): zalecana dawka jednorazowa 684 mg (28,5 ml); maksymalna dawka dobowa 2736 mg (114 ml).
Bez konsultacji z lekarzem nie stosować leku Paracetamol Hasco zawiesina dłużej niż 3 dni. Stosowanie u dzieci poniżej 2 lat powinno być zlecone przez lekarza.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Paracetamol Hasco zawiesina należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Sposób podawania
Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub miarka, lub korek i strzykawka doustna, lub strzykawka doustna (korek umieszczony w szyjce butelki).

KIEDY PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Paracetamol Hasco zawiesina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Paracetamol Hasco zawiesina nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub wirusowego zapalenia wątroby, ciężkiej niewydolności nerek oraz choroby alkoholowej.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Paracetamol Hasco zawiesina jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku. Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą. Dostępne wyniki badań wskazują, że podawanie paracetamolu może stanowić czynnik ryzyka rozwoju astmy oraz chorób alergicznych u dzieci.

JAK STOSOWAĆ PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Paracetamol Hasco zawiesina może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Paracetamol Hasco zawiesina może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

Rzadko mogą wystąpić: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; ponadto zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, po przedawkowaniu - zaburzenia czynności wątroby lub nerek). Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Stosowanie leku Paracetamol Hasco zawiesina nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ PARACETAMOL HASCO ZAWIESINA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu opakowania lek zachowuje trwałość przez 12 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych