LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Biofarm 1000 mg (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Biofarm (OTC) tabletki powlekane 1000 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,20
Cena
100% (zł):
11,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Biofarm 1000 mg

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biofarm Sp. z o.o.

Co zawiera Paracetamol Biofarm 1000?

Lek Paracetamol Biofarm występuje w postaci tabletek powlekanych i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 1000 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.

Jak działa Paracetamol Biofarm?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Paracetamol Biofarm 1000?

Lek Paracetamol Biofarm jest wskazany w bólach różnego pochodzenia i o różnym natężeniu, szczególnie takich jak: bóle głowy, migreny, bóle reumatyczne, bóle stawowe, mięśniowe i kostne, bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle menstruacyjne, bóle zębów. Jest również wskazany w gorączce, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Jak stosować Paracetamol Biofarm 1000?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej paracetamolu. Leku Paracetamol Biofarm nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli (o masie ciała większej niż 50 kg)
    Dawka jednorazowa to 1 tabletka powlekana leku Paracetamol Biofarm 1000 mg. Kolejne dawki leku należy przyjmować w odstępie co najmniej 4 do 6 godzin. Należy zachować co najmniej 4 godziny przerwy pomiędzy przyjęciem poszczególnych dawek. Maksymalna dawka dobowa leku Paracetamol Biofarm 1000 mg to 4 tabletki powlekane (4 g paracetamolu).
  • Dzieci
    U dzieci w wieku od 12 lat (o masie ciała większej niż 50 kg) dawkowanie leku Paracetamol Biofarm 1000 mg jest takie samo jak u osób dorosłych.
    Leku Paracetamol Biofarm 1000 mg nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat - u dzieci w tej grupie wiekowej można zastosować paracetamol w postaci przeznaczonej dla dzieci (np. zawiesina, syropi lub czopki) lub tabletki zawierające mniejszą dawkę paracetamolu.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Paracetamol Biofarm należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć, popijając niewielką ilością płynu (najlepiej przegotowanej wody). Przyjmowanie leku podczas posiłku może opóźnić czas rozpoczęcia jego działania.

Kiedy Paracetamol Biofarm 1000 nie może być stosowany?

Leku Paracetamol Biofarm nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Paracetamol Biofarm nie należy stosować w przypadku występowania ciężkich zaburzeń czynności wątroby lub ciężkich zaburzeń czynności nerek, a także w przypadku występowania u pacjenta choroby alkoholowej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paracetamol Biofarm 1000?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować leku Paracetamol Biofarm jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania. Należy unikać częstego stosowania leków zawierających paracetamol. Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Biofarm należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w następujacych sytuacjach: jeśli pacjent jest uczulony na kwas acetylosalicylowy; jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek w stopniu łagodnym do umiarkowanego; jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby w stopniu łagodnym do umiarkowanego, zespół Gilberta lub zapalenie wątroby; jeśli pacjent stosuje inne leki wpływające na czynność wątroby; jeśli pacjent regularnie spożywa alkohol, jest uzależniony od alkoholu lub ma chorobę wątroby spowodowaną nadużywaniem alkoholu; jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony; jeśli u pacjenta występuje niedobór niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli u pacjenta występuje niedokrwistość hemolityczna. Podczas stosowania paracetamolu nie należy pić alkoholu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wątroby (należy również zwrócić uwagę na inne leki zawierające alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może prowadzić do wystąpienia lub nasilenia się bólów głowy.

Jak stosować Paracetamol Biofarm z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Paracetamol Biofarm 1000 w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Paracetamol Biofarm może być stosowany przez kobiety w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę, która skutecznie łagodzi ból lub obniża gorączkę i przyjmować lek przez możliwie krótki czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży, lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Lek Paracetamol Biofarm można stosować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy w opinii lekarza jest to zdecydowanie konieczne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Paracetamol Biofarm 1000?

Rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zaburzenia płytek krwi, reakcje alergiczne, depresja, splątanie, omamy, drżenie, ból głowy, nieprawidłowe widzenie, obrzęk, obniżenie ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli, krwawienie z przewodu pokarmowego, ból brzucha lub żołądka, biegunka, nudności, wymioty, nieprawidłowa czynność wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), martwica wątroby, swędzenie skóry, wysypka, potliwość, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, nadmierne uspokojenie. Bardzo rzadko: zaburzenia krwi (zmniejszenie liczby płytek krwi, białych i czerwonych krwinek), zmniejszone stężenie glukozy we krwi, uszkodzenie wątroby, mętny, ropny mocz i zaburzenia czynności nerek, ciężkie reakcje alergiczne.
Należy przerwać przyjmowanie leku Paracetamol Biofarm i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w połykaniu, czerwone, swędzące zmiany skórne oraz trudności z oddychaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Paracetamol Biofarm 1000?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki paracetamolu należy sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, gdyż istnieje ryzyko ciężkiego, opóźnionego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Paracetamol Biofarm wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Paracetamol Biofarm nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Paracetamol Biofarm 1000?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Paracetamol Biofarm 1000 mg - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Paracetamol Biofarm 1000 mg - powiązane artykuły

Paracetamol jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

Każdą gorączkę zawsze należy doraźnie obniżyć. W celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu stosujemy leki przeciwgorączkoww i przeciwbólowe

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem