LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Forte Apteo Med (Paracetamol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Forte Apteo Med (OTC) zawiesina doustna 200 mg/5 ml 1 but. 85 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 20,40 Cena 100% (zł): 20,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Forte Apteo Med

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Skład

1 ml zawiesiny doustnej zawiera 40 mg paracetamolu. Pełna strzykawka doustna (5 ml) zawiera 200 mg paracetamolu. Pełna strzykawka doustna (6 ml) zawiera 240 mg paracetamolu. 1 ml zawiesiny doustnej zawiera 0,68 mg parahydroksybenzoesanu metylu, 0,12 mg parahydroksybenzoesanu propylu, 500 mg sacharozy i 2,25 mg etanolu.

Wskazania

Krótkotrwałe, objawowe leczenie gorączki i (lub) bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. bólu głowy, bólu gardła, bólu i (lub) gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu i (lub) gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych).
Preparat stosowany jest do leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu i (lub) gorączki u niemowląt (starszych niż 3 miesiące), dzieci, młodzieży i dorosłych (włączając osoby w wieku podeszłym).

Dawkowanie

Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg na kg mc. na dobę, podzielona na 4 lub 6 dawek w ciągu doby, to jest 15 mg na kg mc. co 6 godzin lub 10 mg na kg mc. co 4 godziny. W przypadku wysokiej gorączki, objawów wtórnego zakażenia lub przedłużających się objawów trwających dłużej niż 2 dni, pacjentowi należy zalecić kontakt z lekarzem.

Przykładowe dawkowanie 15 mg na kg masy ciała co 6 godzin
Masa ciała 6 kg (wiek 3 miesiące): jednorazowa dawka paracetamolu - 90 mg (2,25 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 360 mg (9 ml zawiesiny).
Masa ciała 7 kg (wiek 4-5 miesięcy): jednorazowa dawka paracetamolu - 105 mg (2,625 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 420 mg (10,5 ml zawiesiny).
Masa ciała 8-10 kg (wiek 6-12 miesięcy): jednorazowa dawka paracetamolu - 120-150 mg (3-3,75 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 480-600 mg (12-15 ml zawiesiny).
Masa ciała 11-15 kg (wiek 2-3 lata): jednorazowa dawka paracetamolu - 165-225 mg (4,125-5,625 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 660-900 mg (16,5-22,5 ml zawiesiny).
Masa ciała 16-22 kg (wiek 4-6 lat): jednorazowa dawka paracetamolu - 240-330 mg (6-8,25 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 960-1320 mg (24-33 ml zawiesiny).
Masa ciała 23-30 kg (wiek 6-9 lat): jednorazowa dawka paracetamolu - 345-450 mg (8,625-11,25 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 1380-1800 mg (34,5-45 ml zawiesiny).
Masa ciała 31-40 kg (wiek 9-12 lat): jednorazowa dawka paracetamolu - 465-600 mg (11,625-15 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 1860-2400 mg (46,5-60 ml zawiesiny).
Masa ciała powyżej 41 kg: jednorazowa dawka paracetamolu - 615-1000 mg (15,375-25 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu dla osób o masie ciała powyżej 41 do 50 kg - 2460-3000 mg (61,5-75 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu dla osób o masie ciała większej niż 51 kg - 4000 mg (100 ml zawiesiny).
Przy powyższym schemacie dawkowania odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami musi wynosić minimum 6 godzin.
    Przykładowe dawkowanie 10 mg na kg masy ciała co 4 godziny
    Masa ciała 6 kg (wiek 3 miesiące): jednorazowa dawka paracetamolu - 60 mg (1,5 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 360 mg (9 ml zawiesiny).
    Masa ciała 7 kg (wiek 4-5 miesięcy): jednorazowa dawka paracetamolu - 70 mg (1,75 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 420 mg (10,5 ml zawiesiny).
    Masa ciała 8-10 kg (wiek 6-12 miesięcy): jednorazowa dawka paracetamolu - 80-100 mg (2-2,5 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 480-600 mg (12-15 ml zawiesiny).
    Masa ciała 11-15 kg (wiek 2-3 lata): jednorazowa dawka paracetamolu - 110-150 mg (2,75-3,75 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 660-900 mg (16,5-22,5 ml zawiesiny).
    Masa ciała 16-22 kg (wiek 4-6 lat): jednorazowa dawka paracetamolu - 160-220 mg (4-5,5 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 960-1320 mg (24-33 ml zawiesiny).
    Masa ciała 23-30 kg (wiek 6-9 lat): jednorazowa dawka paracetamolu - 230-300 mg (5,75-7,5 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 1380-1800 mg (34,5-45 ml zawiesiny).
    Masa ciała 31-40 kg (wiek 9-12 lat): jednorazowa dawka paracetamolu - 310-400 mg (7,75-10 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu - 1860-2400 mg (46,5-60 ml zawiesiny).
    Masa ciała powyżej 41 kg: jednorazowa dawka paracetamolu - 410-1000 mg (10,25-25 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu dla osób o masie ciała powyżej 41 do 50 kg - 2460-3000 mg (61,5-75 ml zawiesiny), dawka dobowa paracetamolu dla osób o masie ciała większej niż 51 kg - 4000 mg (100 ml zawiesiny).
    Przy powyższym schemacie dawkowania odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami musi wynosić minimum 4 godziny.
    U niemowląt o masie ciała mniejszej niż 7 kg należy rozważyć podawanie czopków, jeśli są dostępne i podawanie tej postaci farmaceutycznej nie jest niemożliwe ze względów klinicznych (np. biegunka).
    U dzieci o masie ciała większej niż 41 kg (starsze niż 12 lat), młodzieży i dorosłych inne postacie farmaceutyczne paracetamolu mogą zostać rozważone, jako bardziej właściwe.
      Osoby w podeszłym wieku

      Dawkowanie nie wymaga zmian. Należy pamiętać, że pacjenci w tej grupie wiekowej są bardziej podatni na niewydolność nerek i (lub) wątroby.

      Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

      Preparat należy stosować z ostrożnością u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. U pacjentów z lekką do umiarkowanej niewydolnością wątroby lub z zespołem Gilberta dobowa dawka skuteczna nie powinna przekraczać 60 mg na kg masy ciała na dobę (maksymalna dawka 2 g na dobę).

      Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

      Paracetamol należy stosować z ostrożnością w przypadku występowania niewydolności nerek. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek zaleca się wydłużenie odstępu pomiędzy dawkami. W przypadku klirensu kreatyniny mniejszego niż 10 ml/min, minimalny odstęp pomiędzy dwoma podaniami powinien wynosić 8 godzin. Po hemodializie, ale nie po dializie otrzewnowej, powinna zostać podana dawka podtrzymująca preparatu.

      Sposób podawania

      Preparat może być przyjmowany z jedzeniem i napojami. Preparat należy podawać przy użyciu doustnej strzykawki dołączonej do opakowania.

      Przeciwwskazania

      Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

      Ciąża i karmienie piersią

      Paracetamol można stosować w okresie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy wówczas podawać najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas i możliwie najrzadziej. Paracetamol może być stosowany przez kobiety karmiące piersią, tak długo jak zalecane dawkowanie nie zostanie przekroczone.

      Działania niepożądane

      Często: lekka senność; nudności, wymioty. Niezbyt często: zawroty głowy, senność, nerwowość; uczucie palenia w gardle; biegunka, ból brzucha, zaparcia; działanie nefrotoksyczne w przypadku przedłużonego podawania. Rzadko: alergiczne zapalenie skóry, włączając reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, świąd), rumień i obrzęk naczynioruchowy. Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u pacjentów predysponowanych; trombocytopenia, leukopenia, pancytopenia; ciężkie reakcje skórne. Mogą wystąpić objawy hepatotoksyczności.

      Uwagi

      Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia paracetamolem.
      Paracetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy rozważyć, że w trakcie stosowania paracetamolu mogą wystąpić takie działania niepożądane jak lekka senność i zawroty głowy.

      Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

      Produkty zawierające tę samą substancję czynną





      banerbaner
      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
      Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
      Rozumiem