LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Galena (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Galena (OTC) syrop 120 mg/5 ml 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,80
Cena
100% (zł):
7,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Galena

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena

Co zawiera Paracetamol Galena?

Lek Paracetamol Galena występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
5 ml syropu zawiera 120 mg paracetamolu. Lek zawiera sorbitol - jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, przed przyjęciem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i czerwień koszenilową - mogą powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera glicerol - może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę.

Jak działa Paracetamol Galena?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Paracetamol Galena?

Ból różnego pochodzenia o małym i średnim nasileniu (ból głowy, zębów, mięśni, stawów, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne). Gorączka w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

Jak stosować Paracetamol Galena?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.

 • Dorośli
  Zalecana dawka jednorazowa wynosi 0,3 do 1 g paracetamolu (od 12,5 do 41,6 ml syropu Paracetamol Galena), nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dobowa dawka to 4 g paracetamolu (166,7 ml syropu Paracetamol Galena). Bez zalecenia lekarza nie podawać dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki i 5 dni w przypadku bólu.
 • Dzieci
  Zalecana dawka jednorazowa wynosi 10 do 15 mg na kg masy ciała, nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dobowa dawka u dzieci wynosi 60 mg paracetamolu na kg masy ciała. Przykładowe dawkowanie w zależności od masy ciała i orientacyjnego wieku jest następujące.
  Dzieci o masie ciała 6 kg (3 miesiące): dawka jednorazowa 2,5 ml syropu.
  Dzieci o masie ciała 8-10 kg (6-12 miesięcy): dawka jednorazowa 5 ml syropu.
  Dzieci o masie ciała 12,5-17 kg (2-4 lata): dawka jednorazowa 7,5 ml syropu.
  Dzieci o masie ciała 19-21 kg (5-6 lat): dawka jednorazowa 10 ml syropu.
  Dzieci o masie ciała 30 kg (9 lat): dawka jednorazowa 12,5 ml syropu.
  Dzieci o masie ciała 36 kg (11 lat): dawka jednorazowa 15 ml syropu.
  Dzieci o masie ciała 42 kg (12 lat): dawka jednorazowa 17,5 ml syropu.
  U dzieci poniżej 3 miesiąca nie należy stosować leku Paracetamol Galena bez konsultacji z lekarzem. Bez zalecenia lekarza nie podawać leku Paracetamol Galena dłużej niż 3 dni.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Paracetamol Galena należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Paracetamol Galena nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Sposób podawania

Do opakowania dołączona jest miarka dozująca ułatwiająca odmierzenie odpowiedniej dawki leku.

Kiedy Paracetamol Galena nie może być stosowany?

Leku Paracetamol Galena nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Paracetamol Galena nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek; podczas stosowania inhibitorów MAO oraz przez okres do 2 tygodni po ich odstawieniu; w przypadku wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paracetamol Galena?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 5 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka) u dorosłych, lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Paracetamol Galena jest stosowany u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek i z astmą oskrzelową. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

Jak stosować Paracetamol Galena z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Paracetamol Galena w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Paracetamol Galena można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek. Paracetamol u matek karmiących przenika do mleka w ilościach niemających znaczenia klinicznego.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Paracetamol Galena?

Bardzo rzadko może wystąpić agranulocytoza. Ponadto: uszkodzenie wątroby (występujące głównie po przedawkowaniu, objawiające się nudnościami, wymiotami, rozpieraniem w nadbrzuszu, zażółceniem skóry i oczu, tkliwością wątroby, ze zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych); zaburzenia żołądkowo-jelitowe u osób z nadwrażliwością (nudności, wymioty, zaburzenia trawienia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Paracetamol Galena?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Paracetamol Galena wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Paracetamol Galena nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Paracetamol Galena?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Paracetamol Galena - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Paracetamol Galena - powiązane artykuły

Podczas każdego wyjazdu może się nam przydarzyć goraczka u dziecka. Każdą gorączkę należy doraźnie obniżyć.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem