Paracetamol Synoptis (Paracetamol)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | ![]() |
75+ | ![]() |
Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) |
Cena 100% (zł) |
Wskazania refundacyjne Opis leku | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paracetamol Synoptis (OTC) | tabletki | 500 mg | 10 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 3,60 | Cena 100% (zł): 3,60 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
|||||||||||
Paracetamol Synoptis (OTC) | tabletki | 500 mg | 20 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 5,00 | Cena 100% (zł): 5,00 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
|||||||||||
Paracetamol Synoptis (OTC) | tabletki | 500 mg | 50 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 9,00 | Cena 100% (zł): 9,00 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
Powiązane artykuły

Paracetamol tabletki kapsułki granulaty i czopki
Paracetamol jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Więcej »Paracetamol Synoptis
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Synoptis Pharma Sp. z o.o.
- Skład
- Wskazania
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane
- Środki ostrożności
- Prowadzenie pojazdów
- Produkty zawierające tę samą substancję czynną
Skład
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
Wskazania
Leczenie objawowe dolegliwości wymagających stosowania leków przeciwbólowych i (lub) przeciwgorączkowych, takich jak: objawy grypopodobne; gorączka (trwająca krócej niż 3 dni); reakcje hiperergiczne po podaniu szczepionki; łagodne i umiarkowane bóle głowy; łagodne do umiarkowanych migreny u pacjentów ze zdiagnozowaną migreną; łagodne do umiarkowanych bóle zębów; łagodne do umiarkowanych bóle uszu; łagodne do umiarkowanych bóle miesiączkowe; łagodne do umiarkowanych bóle pourazowe, mięśniowe i stawowe.
Dawkowanie
Preparatu nie należy stosować dłużej niż 3 dni, z wyjątkiem stosowania pod nadzorem lekarza.
- Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) oraz młodzież w wieku 12 lat i powyżej
Masa ciała powyżej 50 kg (dorośli i młodzież w wieku od 16 do 18 lat): pojedyncza dawka to 1-2 tabletki; maksymalna dawka dobowa do 6 tabletek (3 g paracetamolu).
Masa ciała do 50 kg (młodzież w wieku od 12 do 15 lat): pojedyncza dawka to 1 tabletka; maksymalna dawka dobowa do 4 tabletek (2 g paracetamolu).
Dawkę preparatu można powtarzać w odstępach co 6-8 godzin; w razie konieczności odstępy mogą wynosić co najmniej 4 godziny. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek (3 g paracetamolu) na dobę. - Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat i masie ciała poniżej 40 kg. Dostępne są inne moce i postacie paracetamolu bardziej odpowiednie dla tej grupy pacjentów.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z niewydolnością wątroby lub zespołem Gilberta, dawkę paracetamolu należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku niewydolności nerek należy zmniejszyć dawkę preparatu: filtracja kłębuszkowa 10-50 ml/min - 500 mg co 6 godzin; filtracja kłębuszkowa poniżej 10 ml/min - 500 mg co 8 godzin.
Sposób podawania
Tabletki można przyjmować w całości lub rozkruszyć i zmieszać z wodą. Przyjmowanie po posiłku może opóźnić działanie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka choroba wątroby.
Ciąża i karmienie piersią
Istnieją dowody epidemiologiczne i kliniczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania paracetamolu w trakcie ciąży, należy jednak stosować paracetamol w trakcie ciąży wyłącznie po przeprowadzeniu starannej oceny stosunku korzyści do ryzyka. Ponieważ nie stwierdzono występowania działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przez matki przyjmujące paracetamol, przerwanie karmienia piersią nie jest wymagane.
Działania niepożądane
Często: lekka senność; nudności, wymioty. Niezbyt często: zawroty głowy, senność, nerwowość; uczucie pieczenia w gardle; biegunka, ból brzucha (w tym skurcze i pieczenie), zaparcia; ból głowy, pocenie się, hipotermia. Rzadko: zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych; rumień. Bardzo rzadko: zaburzenia hematopoezy (trombocytopenia, leukopenia, pancytopenia, pojedyncze przypadki agranulocytozy); skurcz oskrzeli u podatnych pacjentów; poważne reakcje skórne; reakcje alergiczne, zaostrzenie reakcji nadwrażliwości na paracetamol.
Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów z umiarkowaną i ciężką niewydolnością nerek, łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby (w tym zespołem Gilberta), ciężką niewydolnością wątroby (> 9 wg skali Child-Pugh), ostrym zapaleniem wątroby, podczas jednoczesnego podawania produktów leczniczych wpływających na czynność wątroby, u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedokrwistością hemolityczną, chorobą alkoholową, odwodnieniem i przewlekłym niedożywieniem. Podczas leczenia preparatem nie należy przyjmować innych produktów leczniczych zawierających paracetamol. Nie należy spożywać alkoholu podczas leczenia paracetamolem.
Prowadzenie pojazdów
Paracetamol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę, że podczas leczenia paracetamolem mogą wystąpić działania niepożądane takie jak, lekka senność i zawroty głowy.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Produkty zawierające tę samą substancję czynną
- Apap
- Apap Caps
- Apap dla dzieci Forte
- Apap Junior
- Calpol 6 Plus
- Efferalgan czopki
- Efferalgan tabletki
- Efferalgan Forte
- Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Panacit
- Panadol dla dzieci
- Panadol Sprint