LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Teva (Paracetamol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Teva (OTC) tabletki powlekane 500 mg 12 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 3,80 Cena 100% (zł): 3,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Paracetamol jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

Paracetamol Teva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Paracetamol Teva?

Lek Paracetamol Teva występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na połowy.

Jak działa Paracetamol Teva?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Paracetamol Teva?

Lek Paracetamol Teva jest stosowany do łagodzenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu i obniżania gorączki. Lek Paracetamol Teva może być stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, bólów miesiączkowych, bólu mięśni oraz w gorączce w związku ze zwykłym przeziębieniem.

Jak stosować Paracetamol Teva?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie paracetamolu zależy od wieku i masy ciała. Zwykle jednorazowa dawka wynosi 10-15 mg paracetamolu na kg masy ciała, do całkowitej dawki dobowej wynoszącej 60 mg na kg masy ciała. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.

 • Dorośli i młodzież o masie ciała większej niż 50 kg
  Zwykle stosowana dawka to 1 do 2 tabletek Paracetamol Teva co 4 do 6 godzin w razie potrzeby, do maksymalnie 6 tabletek Paracetamol Teva (3 g paracetamolu) na dobę.
 • Dzieci i młodzież
  Dzieci i młodzież o masie ciała 43 do 50 kg (około 12-15 lat): zwykle stosowana dawka to 1 tabletka Paracetamol Teva co 4 godziny w razie potrzeby, do maksymalnie 5 tabletek Paracetamol Teva (2,5 g paracetamolu) na dobę.
  Dzieci o masie ciała 34 do 43 kg (około 11-12 lat): zwykle stosowana dawka to 1 tabletka Paracetamol Teva co 6 godzin w razie potrzeby, do maksymalnie 4 tabletek Paracetamol Teva (2 g paracetamolu) na dobę.
  Dzieci o masie ciała 26 do 34 kg (około 8-11 lat): zwykle stosowana dawka to połowa tabletki Paracetamol Teva co 4 godziny lub 1 tabletka Paracetamol Teva co 6 godzin w razie potrzeby, do maksymalnie 3 tabletek Paracetamol Teva (1,5 g paracetamolu) na dobę.
  Lek Paracetamol Teva nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała mniejszej niż 26 kg.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami leku Paracetamol Teva. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Tabletkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Kiedy Paracetamol Teva nie może być stosowany?

Leku Paracetamol Teva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej oraz ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paracetamol Teva?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 10 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka) u dorosłych, lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Paracetamol Teva jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku. Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

Jak stosować Paracetamol Teva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Paracetamol Teva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Paracetamol Teva może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Paracetamol Teva może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Paracetamol Teva?

Rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zaburzenia płytek krwi, zaburzenia komórek macierzystych, reakcje alergiczne, depresja, splątanie, omamy, drżenie, ból głowy, zaburzenia widzenia, obrzęk, ból brzucha, żołądka lub krwawienie jelitowe, biegunka, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka, martwica wątroby, wysypka, swędzenie, potliwość, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, zawroty głowy, ogólnie złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, przedawkowanie i zatrucie. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytek krwi, obniżone stężenie glukozy we krwi, uszkodzenie wątroby, mętny mocz i zaburzenia nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Paracetamol Teva?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Paracetamol Teva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Paracetamol Teva nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Paracetamol Teva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem