LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Paracetamol Zentiva (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paracetamol Zentiva (OTC) tabletki 500 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
4,50
Cena
100% (zł):
4,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Zentiva (OTC) tabletki 500 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
5,80
Cena
100% (zł):
5,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Paracetamol Zentiva (OTC) tabletki 500 mg 50 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
7,90
Cena
100% (zł):
7,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paracetamol Zentiva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Paracetamol Zentiva - skład

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Paracetamol Zentiva - wskazania

Krótkotrwałe leczenie objawowe bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego (takiego jak: ból głowy, ból zębów, ból menstruacyjny, ból mięśni i stawów podczas grypy i przeziębienia) i (lub) w celu obniżenia gorączki.

Paracetamol Zentiva - dawkowanie

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Dawkę paracetamolu ustala się na podstawie masy ciała i wieku, dawka jednorazowa zwykle wynosi 10 do 15 mg na kg masy ciała, maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg na kg masy ciała. Jeśli po upływie 3 dni (w przypadku gorączki) lub 5 dni (w przypadku bólu) objawy nie ustąpią lub nasilą się, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

 • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
  Osoby w wieku powyżej 15 lat (masa ciała powyżej 60 kg): 500-1000 mg (1-2 tabletki) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg paracetamolu - 6 tabletek; po konsultacji lekarskiej maksymalna dawka dobowa u pacjentów o masie ciała powyżej 60 kg może zostać zwiększona do 4000 mg paracetamolu - 8 tabletek).
  Osoby w wieku powyżej 15 lat (masa ciała 34 do 60 kg): 500 mg (1 tabletka) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg paracetamolu - 6 tabletek).
  Młodzież w wieku od 12 do 15 lat (masa ciała 34 do 60 kg): 500 mg (1 tabletka) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg paracetamolu - 6 tabletek).
 • Dzieci
  Dzieci w wieku od 10 do 12 lat (masa ciała powyżej 33 kg): 500 mg (1 tabletka) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 2000 mg paracetamolu - 4 tabletki).
  Dzieci w wieku od 9 do 10 lat (masa ciała 25 do 32 kg): 250 mg (pół tabletki) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 1500 mg paracetamolu - 3 tabletki).
  Dzieci w wieku od 6 do 8 lat (masa ciała 21 do 24 kg): 250 mg (pół tabletki) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 1250 mg paracetamolu - 2,5 tabletki).
  Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat i o masie ciała poniżej 21 kg.
Osoby w podeszłym wieku

Zwykle odpowiednia jest dawka paracetamolu zalecana dla osób dorosłych. U słabych, unieruchomionych osób w podeszłym wieku lub pacjentów w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby właściwe może być zmniejszenie dawki lub częstości dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Paracetamol powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta i dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między dawkami. U tych pacjentów dawka dobowa nie powinna przekroczyć 60 mg na kg masy ciała (maksymalnie 2 g na dobę). Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Paracetamol powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ konieczne może być zmniejszenie dawki i (lub) wydłużenie przerw między kolejnymi dawkami. Maksymalna dawka pojedyncza nie powinna być większa niż 500 mg. Zaleca się odstęp między dawkami wynoszący 6 godzin przy szybkości filtracji kłębuszkowej 50 do 10 ml/min. Zaleca się odstęp między dawkami wynoszący 8 godzin przy szybkości filtracji kłębuszkowej poniżej 10 ml/min.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.

Paracetamol Zentiva - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby. Ostre zapalenie wątroby.

Paracetamol Zentiva - ciąża i karmienie piersią

Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny, jednak powinien on być stosowany w najmniejszej skutecznej dawce, w jak najkrótszym czasie i z możliwie najmniejszą częstotliwością. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią podczas krótkotrwałego leczenia zalecanymi dawkami paracetamolu.

Paracetamol Zentiva - działania niepożądane

Rzadko: reakcja nadwrażliwości skóry, w tym wysypka i obrzęk naczynioruchowy. Bardzo rzadko: trombocytopenia; anafilaksja; skurcz oskrzeli; nieprawidłowa czynność wątroby; ciężkie reakcje skórne, takie jak toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella), zespół Stevensa-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa.

Paracetamol Zentiva - uwagi

Podczas leczenia paracetamolem należy unikać spożywania alkoholu. Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, w niedokrwistości hemolitycznej, w przypadku niedoboru glutationu, przewlekłego niedożywienia, przewlekłego alkoholizmu, odwodnienia, u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Paracetamol Zentiva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Paracetamol Zentiva - powiązane artykuły

Każdą gorączkę zawsze należy doraźnie obniżyć. W celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu stosujemy leki przeciwgorączkoww i przeciwbólowe

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem