Paracetamol Zentiva (Paracetamol)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | ![]() |
75+ | ![]() |
Odpłatność | Opłata pacjenta (zł) |
Cena 100% (zł) |
Wskazania refundacyjne Opis leku | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Paracetamol Zentiva (OTC) | tabletki | 500 mg | 10 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 4,50 | Cena 100% (zł): 4,50 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
|||||||||||
Paracetamol Zentiva (OTC) | tabletki | 500 mg | 20 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 5,50 | Cena 100% (zł): 5,50 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
|||||||||||
Paracetamol Zentiva (OTC) | tabletki | 500 mg | 50 szt. | n.d. | 75+: n.d. | Ciąża: n.d. | Odpłatność: 100% | Opłata pacjenta (zł): 7,50 | Cena 100% (zł): 7,50 | Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny | |
|
Paracetamol Zentiva
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Zentiva k.s.
- Skład
- Wskazania
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Działania niepożądane
- Uwagi
- Produkty zawierające tę samą substancję czynną
Skład
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Wskazania
Krótkotrwałe leczenie objawowe bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego (takiego jak: ból głowy, ból zębów, ból menstruacyjny, ból mięśni i stawów podczas grypy i przeziębienia) i (lub) w celu obniżenia gorączki.
Dawkowanie
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Dawkę paracetamolu ustala się na podstawie masy ciała i wieku, dawka jednorazowa zwykle wynosi 10 do 15 mg na kg masy ciała, maksymalna dawka dobowa wynosi 60 mg na kg masy ciała. Jeśli po upływie 3 dni (w przypadku gorączki) lub 5 dni (w przypadku bólu) objawy nie ustąpią lub nasilą się, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
- Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Osoby w wieku powyżej 15 lat (masa ciała powyżej 60 kg): 500-1000 mg (1-2 tabletki) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg paracetamolu - 6 tabletek; po konsultacji lekarskiej maksymalna dawka dobowa u pacjentów o masie ciała powyżej 60 kg może zostać zwiększona do 4000 mg paracetamolu - 8 tabletek).
Osoby w wieku powyżej 15 lat (masa ciała 34 do 60 kg): 500 mg (1 tabletka) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg paracetamolu - 6 tabletek).
Młodzież w wieku od 12 do 15 lat (masa ciała 34 do 60 kg): 500 mg (1 tabletka) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg paracetamolu - 6 tabletek). - Dzieci
Dzieci w wieku od 10 do 12 lat (masa ciała powyżej 33 kg): 500 mg (1 tabletka) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 2000 mg paracetamolu - 4 tabletki).
Dzieci w wieku od 9 do 10 lat (masa ciała 25 do 32 kg): 250 mg (pół tabletki) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 1500 mg paracetamolu - 3 tabletki).
Dzieci w wieku od 6 do 8 lat (masa ciała 21 do 24 kg): 250 mg (pół tabletki) w razie potrzeby w odstępach co najmniej 4 do 6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 1250 mg paracetamolu - 2,5 tabletki).
Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat i o masie ciała poniżej 21 kg.
Osoby w podeszłym wieku
Zwykle odpowiednia jest dawka paracetamolu zalecana dla osób dorosłych. U słabych, unieruchomionych osób w podeszłym wieku lub pacjentów w podeszłym wieku z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby właściwe może być zmniejszenie dawki lub częstości dawkowania.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Paracetamol powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta i dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy między dawkami. U tych pacjentów dawka dobowa nie powinna przekroczyć 60 mg na kg masy ciała (maksymalnie 2 g na dobę). Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Paracetamol powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ konieczne może być zmniejszenie dawki i (lub) wydłużenie przerw między kolejnymi dawkami. Maksymalna dawka pojedyncza nie powinna być większa niż 500 mg. Zaleca się odstęp między dawkami wynoszący 6 godzin przy szybkości filtracji kłębuszkowej 50 do 10 ml/min. Zaleca się odstęp między dawkami wynoszący 8 godzin przy szybkości filtracji kłębuszkowej poniżej 10 ml/min.
Sposób podawania
Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężka niewydolność wątroby. Ostre zapalenie wątroby.
Ciąża i karmienie piersią
Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży, jeśli wymaga tego stan kliniczny, jednak powinien on być stosowany w najmniejszej skutecznej dawce, w jak najkrótszym czasie i z możliwie najmniejszą częstotliwością. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią podczas krótkotrwałego leczenia zalecanymi dawkami paracetamolu.
Działania niepożądane
Rzadko: reakcja nadwrażliwości skóry, w tym wysypka i obrzęk naczynioruchowy. Bardzo rzadko: trombocytopenia; anafilaksja; skurcz oskrzeli; nieprawidłowa czynność wątroby; ciężkie reakcje skórne, takie jak toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (zespół Lyella), zespół Stevensa-Johnsona, ostra uogólniona osutka krostkowa.
Uwagi
Podczas leczenia paracetamolem należy unikać spożywania alkoholu. Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, w niedokrwistości hemolitycznej, w przypadku niedoboru glutationu, przewlekłego niedożywienia, przewlekłego alkoholizmu, odwodnienia, u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Produkty zawierające tę samą substancję czynną
- Apap
- Apap Caps
- Apap dla dzieci Forte
- Apap Junior
- Calpol 6 Plus
- Efferalgan czopki
- Efferalgan tabletki
- Efferalgan Forte
- Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol
- Panacit
- Panadol dla dzieci
- Panadol Sprint