LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Paxlovid (Nirmatrelvir + Ritonavir)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Paxlovid (Rp) tabletki powlekane 150 mg + 100 mg 20 szt. + 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
5850,00
Cena
100% (zł):
5850,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Paxlovid

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera Paxlovid?

Lek Paxlovid jest dostępny w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
20 różowych tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 150 mg nirmatrelwiru. 10 białych tabletek: 1 tabletka powlekana zawiera 100 mg rytonawiru. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Paxlovid?

Lek Paxlovid zawiera dwie substancje czynne: nirmatrelwir i rytonawir, w dwóch różnych tabletkach, które muszą być przyjmowane jednocześnie. Nirmatrelwir zmniejsza zdolność wirusa SARS-CoV-2 do namnażania się w organizmie, co może zapobiec rozwinięciu się ciężkiej postaci choroby COVID-19. Druga substancja - rytonawir - przedłuża działanie nirmatrelwiru i umożliwia jej dłuższe pozostawanie w organizmie.

Kiedy stosować Paxlovid?

Lek Paxlovid jest wskazany do leczenia osób dorosłych z COVID-19, które nie wymagają dodatkowego podawania tlenu i u których występuje zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiej postaci COVID-19.

Jak stosować Paxlovid?

Dawkowanie leku Paxlovid, sposób podawania i czas stosowania przekaże lekarz.

Sposób podawania

Tabletki z nirmatrelwirem (różowe) muszą być przyjmowane razem w tym samym czasie z tabletkami zawierającymi rytonawir (białe). Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy połykać w całości; tabletek nie należy żuć, łamać ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Paxlovid?

W przypadku pominięcia dawki leku Paxlovid ważny jest czas, jaki upłynął od pory planowego przyjmowania leku. Jeśli od czasu planowego przyjęcia leku upłynęło do 8 godzin, pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej i powrócić do normalnego schematu dawkowania. W przypadku, gdy od czasu przyjęcia leku upłynęło więcej niż 8 godzin, należy pominąć pominiętą dawkę i przyjąć następną dawkę w planowym czasie. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Paxlovid nie może być stosowany?

Leku Paxlovid nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (nirmatrelwir i rytonawir) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Paxlovid nie jest przeznaczony do podawania dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Paxlovid?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Paxlovid lekarz oceni stan pacjenta, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i podejmie decyzję o możliwości zastosowania leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma lub miał chorobę nerek, ponieważ osoby z chorobami nerek wymagają specjalnego dawkowania leku Paxlovid.

Jak stosować Paxlovid z innymi lekami?

Wiele leków wchodzi w interakcje z lekiem Paxlovid. Bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Paxlovid w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy możliwe będzie zastosowanie leku Paxlovid u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Paxlovid?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas leczenia lekiem Paxlovid, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są zaburzenia smaku, biegunka, wymioty, nudności i ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów reakcji alergicznej: trudności w połykaniu lub oddychaniu, obrzęk języka, warg i twarzy, ucisk w gardle, chrypka, swędzenie, wysypka skórna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Paxlovid?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Paxlovid wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Paxlovid nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Paxlovid?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Paxlovid - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem