LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja WRZESIEŃ 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pectobonisol (Plantago lanceolata+Tilia sp.+Glycyrrhiza glabra+Mentha piperita+Thymus vulgaris) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pectobonisol (OTC) płyn doustny 1 but. 40 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,10 Cena 100% (zł): 9,10 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pectobonisol (OTC) płyn doustny 1 but. 100 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 17,00 Cena 100% (zł): 17,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pectobonisol

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Laboratorium Medycyny Naturalnej BONIMED

CO ZAWIERA PECTOBONISOL?

100 g płynu doustnego Pectobonisol zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 20 g wyciągu z ziela tymianku, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty. Lek zawiera 40-50% (v/v) alkoholu.

kiedy stosować pectobonisol?

Lek Pectobonisol jest stosowany w przeziębieniu z towarzyszącym kaszlem.

jak stosować pectobonisol?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież od 12 lat
Stosować od 2 do 4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku Pectobonisol (do kieliszka wody nalać około 1 małej łyżeczki płynu).
Dzieci
Dzieci od 7 do 11 lat (po konsultacji z lekarzem): stosować od 2 do 4 razy dziennie w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 1,5 ml leku Pectobonisol (do kieliszka wody nalać 1,5 ml leku, odmierzając za pomocą strzykawki).
Nie zaleca się stosowania leku Pectobonisol u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

kiedy pectobonisol nie może być stosowany?

Leku Pectobonisol nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne, mentol, tymol lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Uczulenie na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (np. tymianek, miętę, szałwię, bazylię, serdecznik, rozmaryn, melisę, lawendę). Leku nie należy stosować u dzieci po przejściu ostrego zwężającego zapalenia krtani lub tchawicy.

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku pectobonisol?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie korzenia lukrecji może powodować zmniejszenie stężenia jonów potasowych w surowicy krwi, co może prowokować wystąpienie zaburzeń rytmu pracy serca. Obecność alkoholu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania leku Pectobonisol u dzieci, pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie należy stosować leku u osób z chorobą alkoholową.

jak stosować pectobonisol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

czy można stosować pectobonisol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Pectobonisol.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku pectobonisol?

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na składniki leku lub zgaga (należy wówczas przerwać stosowanie leku Pectobonisol).

co zrobić w przypadku przedawkowania leku pectobonisol?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić objawy nadużycia alkoholu oraz nudności i podrażnienie przewodu pokarmowego.

czy pectobonisol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Ze względu na zawartość alkoholu nie przekraczać zalecanych dawek leku Pectobonisol, ponieważ przedawkowanie powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.

jak przechowywać pectobonisol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl