LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pelafen (Pelargonium sidoides) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pelafen (OTC) syrop 20 mg/2,5 ml 1 but. 100 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 20,00 Cena 100% (zł): 20,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pelafen (OTC) tabletki powlekane 20 mg 15 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,70 Cena 100% (zł): 13,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pelafen (OTC) tabletki powlekane 20 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,80 Cena 100% (zł): 22,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pelafen

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Phytopharm Klęka S.A.

Co zawiera Pelafen?

Lek Pelafen występuje w postaci syropu i tabletek. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.
Pelafen syrop
2,5 ml syropu zawiera 20 mg wyciągu z korzenia pelargonii. Lek zawiera sorbitol i maltitol - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów lub dziedziczną nietolerancję fruktozy należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.
Pelafen tabletki
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg wyciągu z korzenia pelargonii.

Kiedy stosować Pelafen?

Lek Pelafen jest stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia.

Jak stosować Pelafen?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Dawkowanie syropu Pelafen

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
Zalecana dawka to 2,5 ml syropu Pelafen 3 razy na dobę.
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: zalecana dawka to 2,5 ml syropu Pelafen 2 razy na dobę. Nie zaleca się stosowania leku Pelafen syrop u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Dawkowanie tabletek Pelafen

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
Zalecana dawka to 1 tabletka Pelafen 3 razy na dobę (rano, w południe, wieczorem).
Dzieci
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: zalecana dawka to 1 tabletka Pelafen 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Nie zaleca się stosowania leku Pelafen tabletki u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania
Syrop należy odmierzać za pomocą miarki dołączonej do opakowania. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody; tabletek nie należy rozgryzać.

Kiedy Pelafen nie może być stosowany?

Leku Pelafen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (wyciąg z korzenia pelargonii) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pelafen?

W przypadku wystąpienia duszności, gorączki, odkrztuszania krwistej lub ropnej wydzieliny lub gdy objawy choroby nie ustąpią w ciągu tygodnia, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia objawów toksycznego działania na wątrobę (wymioty, brak apetytu, ból brzucha, zmęczenie, żółte zabarwienie skóry) podczas stosowania leku Pelafen, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Pelafen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Pelafen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Pelafen.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pelafen?

Podczas stosowania leku Pelafen bardzo rzadko obserwowano łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty, utrudnione połykanie), łagodne krwawienia z dziąseł lub nosa oraz reakcje alergiczne. Odnotowano również przypadki toksycznego działania leku na wątrobę.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pelafen?

Nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Pelafen.

Czy Pelafen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie badano wpływu leku Pelafen na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Pelafen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki syrop należy zużyć w ciągu 3 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama