LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Penlac (Amoxicillin and clavulanic acid)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Penlac (Rp) tabletki powlekane 875 mg + 125 mg 14 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
13,65
0,00
Cena
100% (zł):
27,29
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Penlac (Rp) tabletki powlekane 875 mg + 125 mg 20 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
18,42
0,00
Cena
100% (zł):
36,84
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Penlac

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Penlac?

Lek Penlac występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 875 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.

Jak działa Penlac?

Lek Penlac jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Zawiera dwa składniki - amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do penicylin i jej działanie niekiedy może być zahamowane, czemu przeciwdziała drugi składnik leku - kwas klawulanowy.

Kiedy stosować Penlac?

Lek Penlac jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń: zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych, zakażenia dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia kości i stawów, zakażenia stomatologiczne.

Jak stosować Penlac?

Dawkę leku Penlac odpowiednią w danym zakażeniu określa lekarz. Przyjmowanie leku należy kontynuować tak długo jak zalecił lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować na początku posiłku lub krótko przed posiłkiem. Należy zachować równe, trwające co najmniej 4 godziny, odstępy pomiędzy dawkami przyjmowanymi w ciągu doby; nie należy przyjmować 2 dawek w ciągu 1 godziny. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletki można przełamać wzdłuż linii podziału w celu ułatwienia połknięcia; należy przyjąć obie części tabletki w tym samym czasie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Penlac?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien ją przyjąć gdy tylko sobie o tym przypomni. Nie należy przyjmować kolejnej dawki zbyt wcześnie - należy odczekać około 4 godzin przed przyjęciem kolejnej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Penlac nie może być stosowany?

Leku Penlac nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (amoksycylinę i kwas klawulanowy), penicylinę lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy przyjmować, jeśli u pacjenta kiedykolwiek stwierdzono ciężkie reakcje uczuleniowe na jakikolwiek inny antybiotyk.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Penlac?

Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Penlac lekarz ustali odpowiednią dawkę dla pacjenta. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących czasu leczenia.

Jak stosować Penlac z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Penlac w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Penlac w okresie ciąży i karmienia piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Penlac?

Działania niepożądane związane z terapią antybiotykiem Penlac są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać terapię lekiem Penlac i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się następujących objawów: obrzęk twarzy lub gardła (obrzęk naczynioruchowy) powodujący trudności z oddychaniem; wysypka skórna; zapalenie jelita grubego wywołujące wodnistą biegunkę zazwyczaj z domieszką krwi i śluzu, bólem brzucha i (lub) gorączką; ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Penlac?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy Penlac wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Penlac może wywołać działania niepożądane wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów - jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, chyba że czuje się dobrze.

Jak przechowywać Penlac?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Penlac - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem