LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pepaxti (Melphalan flufenamide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pepaxti (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 20 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pepaxti

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Oncopeptides AB

Co zawiera lek Pepaxti?

Lek Pepaxti występuje w postaci proszku do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka z proszkiem zawiera 20 mg flufenamidu melfalanu (w postaci chlorowodorku).

Jak działa lek Pepaxti?

Flufenamid melfalanu jest lekiem przeciwnowotworowym, należącym do grupy leków nazywanych lekami alkilującymi. Jego działanie polega na przyłączaniu się do DNA i uszkadzaniu go, co pomaga w zahamowaniu wzrostu komórek nowotworowych.

Kiedy stosować lek Pepaxti?

Lek Pepaxti razem z deksametazonem jest stosowany w leczeniu osób dorosłych ze szpiczakiem mnogim (rodzaj nowotworu krwi), gdy choroba nie odpowiada na co najmniej trzy rodzaje leków przeciwnowotworowych. Jeśli w ramach leczenia pacjent przeszedł przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych, czas, jaki upłynie przed nawrotem szpiczaka mnogiego po przeszczepieniu powinien wynosić co najmniej 3 lata.

Jak stosować lek Pepaxti?

Lekarz ustali prawidłową dawkę leku Pepaxti. Oprócz leku Pepaxti pacjent będzie przyjmował doustnie kortykosteroid - deksametazon.

Sposób podawania

Lek będzie podawany w szpitalu przez lekarza lub pielęgniarkę w postaci kroplówki dożylnej (wlewu), trwającej 30 minut. Lek podaje się raz na 4 tygodnie.

Kiedy lek Pepaxti nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (flufenamid melfalanu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować podczas karmienia piersią.
Lek Pepaxti nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pepaxti?

Przed zleceniem terapii z zastosowaniem leku Pepaxti lekarz musi przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące prowadzenia terapii. Lekarz będzie regularnie wykonywał badania krwi, aby kontrolować ilość komórek krwi. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza, jeśli niedawno pacjent został zaszczepiony lub planowane jest u niego szczepienie, ponieważ podczas leczenia lekiem Pepaxti niektóre rodzaje szczepionek nie mogą być podawane.

Jak stosować lek Pepaxti z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Pepaxti w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką możliwe zagrożenia związane z przyjmowaniem leku Pepaxti w czasie ciąży i podejmie decyzję o ewentualnym zastosowaniu tego leku. U kobiet mogących zajść w ciążę przed rozpoczęciem stosowania leku Pepaxti zostanie wykonany test ciążowy, aby wykluczyć ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez 6 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku (należy porozmawiać z lekarzem o odpowiednich metodach antykoncepcji). Mężczyźni mogący począć dziecko muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i przez 6 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku Pepaxti. Podczas stosowania leku Pepaxti nie wolno karmić piersią. Przed rozpoczęciem leczenia mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie przechowywania swojego nasienia, ponieważ lek ten może powodować bezpłodność u mężczyzn.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pepaxti?

W ulotce dołączonej do opakowania przedstawione są działania niepożądane leku Pepaxti. Najczęstsze działania niepożądane to: niska liczba płytek krwi, niska liczba neutrofilów, niedokrwistość, nudności, biegunka i gorączka. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Pepaxti wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pepaxti może powodować nudności i zawroty głowy, które ograniczają zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pepaxti - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem