LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Perindopril Teva (Perindopril)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Perindopril Teva (Rp) tabletki powlekane 5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,70
Cena
100% (zł):
16,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Perindopril Teva (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,00
Cena
100% (zł):
31,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Perindopril Teva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva B.V.

Co zawiera lek Perindopril Teva?

Lek Perindopril Teva to tabletki w 2 dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg tozylanu peryndoprylu. Tabletkę 5 mg można podzielić na 2 równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją niektórych cukrów powinni omówić z lekarzem stosowanie tego leku.

Jak działa lek Perindopril Teva?

Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Zahamowanie aktywności tego enzymu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi do organizmu. Ponadto inhibitory ACE wywierają ochronny wpływ na naczynia i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

Kiedy stosować lek Perindopril Teva?

  • Lek Perindopril Teva stosuje się:
    - w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (obie dawki);
    - w leczeniu niewydolności serca (tylko dawka 5 mg);
    - celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych incydentów sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą niedokrwienną serca, którzy przebyli zawał serca i (lub) operację poprawiającą zaopatrzenie serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń dostarczających krew (obie dawki).

Jak stosować lek Perindopril Teva?

Lekarz określi dawkę leku właściwą dla pacjenta oraz ustali czas leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie rano przed posiłkiem. Tabletki należy połykać, popijając je szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Perindopril Teva?

Istotną rzeczą jest regularne przyjmowanie leku. W przypadku pominięcia dawki leku kolejną dawkę należy przyjąć o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Perindopril Teva nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (peryndopryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na inny inhibitor ACE. Nie należy stosować leku, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitora ACE u pacjenta wystąpiły objawy, takie jak świszczący oddech, obrzęk twarzy lub języka, intensywny świąd lub ciężka wysypka skórna, lub jeśli takie objawy występowały u pacjenta lub kogoś z rodziny pacjenta w jakichkolwiek innych okolicznościach. Nie wolno stosować tego leku powyżej trzeciego miesiąca ciąży.
Stosowanie leku Perindopril Teva u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Perindopril Teva?

Przed przepisaniem leku Perindopril Teva lekarz przeprowadzi wywiad oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. W ramach kontroli leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Jeśli podczas leczenia wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takie jak obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła z trudnościami z połykaniem lub oddychaniem, należy przerwać stosowanie leku Perindopril Teva i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza lub personel medyczny o przyjmowaniu leku Perindopril Teva w następujących przypadkach: planowane znieczulenie ogólne lub zabieg chirurgiczny; planowany zabieg aferezy LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os.

Jak stosować lek Perindopril Teva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Perindopril Teva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Perindopril Teva podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Perindopril Teva, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Perindopril Teva w czasie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Perindopril Teva?

W trakcie stosowania leku Perindopril Teva mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Perindopril Teva i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, trudności z oddychaniem (co może być objawem obrzęku naczynioruchowego); silne zawroty głowy lub omdlenie spowodowane niskim ciśnieniem tętniczym; zbyt szybka lub nieregularna czynność serca, ból w klatce piersiowej, zawał serca; osłabienie siły mięśni rąk lub nóg, lub trudności z mówieniem (co może być objawem udaru); nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności z oddychaniem; silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców (co może być objawem zapalenia trzustki); ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Perindopril Teva?

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego.

Czy lek Perindopril Teva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Perindopril Teva u niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie znużenia związane z niskim ciśnieniem tętniczym; w takich sytuacjach zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn może być zaburzona.

Jak przechowywać lek Perindopril Teva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku. Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Perindopril Teva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem