Piasky (Crovalimab)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Piasky (Rpz) | roztwór do wstrzykiwań i infuzji | 170 mg/ml | 1 fiolka 2 ml |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): |
Cena 100% (zł): |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Piasky
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Roche Registration GmbH
- Co zawiera lek Piasky?
- Jak działa lek Piasky?
- Kiedy stosować lek Piasky?
- Jak stosować lek Piasky?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Piasky?
- Kiedy lek Piasky nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Piasky?
- Jak stosować lek Piasky z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Piasky w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Piasky?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Piasky?
- Czy lek Piasky wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Piasky?
- Piasky - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Piasky?
Lek Piasky jest dostępny na receptę w postaci roztworu do wstrzykiwań lub infuzji.
1 fiolka o pojemności 2 ml zawiera 340 mg krowalimabu.
Jak działa lek Piasky?
Krowalimab należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Wiąże się z białkiem C5 układu dopełniacza. Blokując białko C5, krowalimab zapobiega uszkadzaniu komórek przez białka uzupełniające, zwłaszcza czerwonych krwinek, przyczyniając się w ten sposób do łagodzenia objawów choroby.
Kiedy stosować lek Piasky?
Lek Piasky jest stosowany w leczeniu osób dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych o masie ciała co najmniej 40 kg z napadową nocną hemoglobinurią (PNH). Jest on stosowany u pacjentów z hemolizą i objawami dużej aktywności choroby oraz u pacjentów, którzy są stabilni po leczeniu inhibitorem C5 (innym lekiem stosowanym w leczeniu PNH) przez co najmniej 6 ostatnich miesięcy.
Jak stosować lek Piasky?
Dawkowanie leku Piasky i sposób podawania objaśni pacjentowi lekarz. Dawka jest ustalana na podstawie masy ciała pacjenta. Co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia pacjent otrzyma szczepienie przeciwko Neisseria meningitidis, jeśli szczepienie takie nie zostało podane wcześniej lub jeśli szczepionka podana wcześniej nie zapewnia już odpowiedniej odporności. Jeśli pacjent rozpocznie leczenie lekiem Piasky wcześniej niż 2 tygodnie po otrzymaniu tej szczepionki, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków przez co najmniej 2 tygodnie po zaszczepieniu w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia.
Sposób podawania
Lek Piasky jest podawany we wlewie dożylnym (kroplówce) oraz we wstrzyknięciu podskórnym. Pierwsza dawka leku jest podawana w postaci wlewu dożylnego przez osobę z fachowego personelu medycznego. Następne dawki są podawane we wstrzyknięciu podskórnym - raz w tygodniu przez pierwsze 4 tygodnie, a potem co 4 tygodnie. Wstrzyknięcie podskórne może być wykonywane samodzielnie przez pacjenta po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę (należy zapoznać się z instrukcją samodzielnego podawania leku i ściśle przestrzegać zaleceń w niej zawartych).
Podanie pełnej dawki leku Piasky może wymagać do 3 wstrzyknięć podskórnych wykonanych jedno po drugim; do każdego wstrzyknięcia należy użyć nowej fiolki leku. Wstrzyknięcia podskórne należy wykonywać wyłącznie w brzuch (w odległości do 5 cm od pępka). Miejsca wstrzyknięć w obrębie brzucha należy zmieniać po każdym wstrzyknięciu. Nie należy wstrzykiwać leku w ramię ani w udo. Nie należy wstrzykiwać leku w znamiona, blizny lub okolice skóry, które są tkliwe, zasinione, zaczerwienione, stwardniałe lub uszkodzone.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Piasky?
Jeśli pacjent nie zgłosi się na wizytę do lekarza lub pielęgniarki w celu wstrzyknięcia leku, powinien jak najszybciej umówić kolejną wizytę.
Jeśli pacjent zapomni wstrzyknąć całą dawkę lub część dawki leku Piasky, powinien wstrzyknąć całą pomiętą dawkę lub część dawki możliwie jak najszybciej, a następnie podać kolejną dawkę o zwykłej zaplanowanej porze; nie należy wstrzykiwać podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki; w razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
Kiedy lek Piasky nie może być stosowany?
Leku Piasky nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (krowalimab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z zakażeniem wywołanym przez bakterie o nazwie Neisseria meningitidis. Nie może być również stosowany u pacjentów, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko bakterii Neisseria meningitidis, chyba że będą przyjmować odpowiednie antybiotyki przez 2 tygodnie po otrzymaniu takiego szczepienia.
Leku Piasky nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat ani dzieciom o masie ciała mniejszej niż 40 kg.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Piasky?
Leczenie powinien rozpocząć lekarz mający doświadczenie w leczeniu zaburzeń krwi. Przed zleceniem stosowania leku lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku Piasky. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. Pacjent otrzyma specjalną kartę informacyjną, w której są wymienione objawy zakażenia meningokokowego i posocznicy. Lek Piasky może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych ciężkich zakażeń, takich jak zakażenia wywołane przez bakterie Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae - przed rozpoczęciem leczenia lekarz upewni się, że pacjent został poddany aktualnym szczepieniom przeciwko tym bakteriom; w przeciwnym razie zaleci odpowiednie szczepienia. Należy porozumieć się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku.
Jak stosować lek Piasky z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Piasky w ciąży i okresie karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią powinna skonsultować się z lekarzem, czy lek Piasky może być u niej zastosowany.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Piasky?
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Piasky, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: reakcja z udziałem kompleksów immunologicznych typu III u pacjentów, u których zmieniono leczenie z innego inhibitora C5 na lek Piasky (objawami mogą być gorączka, ból stawów, świąd i wysypka skórna); zakażenia górnych dróg oddechowych; gorączka; ból głowy, reakcje związane z wlewem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Piasky?
W razie podejrzenia zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.
Czy lek Piasky wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek Piasky nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Piasky?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Fiolki z lekiem należy przechowywać w lodówce (2-8°C) w pudełku zewnętrznym w celu ochrony przed światłem; nie zamrażać. Po wyjęciu z lodówki nieotwarte fiolki mogą być przechowywane w oryginalnym opakowaniu w temperaturze pokojowej (do 30°C) przez okres nie dłuższy niż 7 dni. Nie należy przechowywać strzykawek napełnionych lekiem; strzykawka napełniona lekiem powinna zostać zużyta natychmiast. Po wyjęciu z lodówki fiolkę (lub fiolki) należy pozostawić w temperaturze pokojowej na 30 minut, aby się ogrzała w naturalnych warunkach; nie należy ogrzewać leku w jakikolwiek inny sposób. Nie należy wystawiać fiolki na działanie bezpośredniego światła słonecznego. Nie należy stosować leku, jeśli roztwór jest mętny, zmienił barwę lub zawiera widoczne cząstki.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk