LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja WRZESIEŃ 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Pigmentum Castellani (Phenol+Resorcinol+Boric acid) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Pigmentum Castellani (OTC) płyn na skórę 40 mg + 80 mg + 8 mg/g 1 but. 50 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,00 Cena 100% (zł): 12,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pigmentum Castellani (OTC) płyn na skórę 40 mg + 80 mg + 8 mg/g 1 but. 125 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 16,00 Cena 100% (zł): 16,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pigmentum Castellani

Informacja dla pacjenta

Chema Elektromet Spółdzielnia Pracy

SKŁAD
1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

Wskazania

Powierzchowne grzybice i powierzchowne zakażenia bakteryjne skóry.

Dawkowanie

Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 7 dni.
Dorośli
Miejsca chorobowo zmienione na skórze smarować lub pędzlować preparatem 2 lub 3 razy na dobę.
Dzieci i młodzież
Dzieci w wieku powyżej 3 lat i młodzież: smarować preparatem zmienione chorobowo miejsca na skórze raz na dobę. Nie stosować preparatu u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Noworodki i niemowlęta. Dzieci w wieku poniżej 3 lat.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Brak wystarczających dowodów dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży - preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu korzyści do ryzyka. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Rzadko może wystąpić podrażnienie skóry.

UWAGI
Ze względu na zawartość kwasu borowego, nie stosować preparatu na duże powierzchnie skóry i długotrwale (czas leczenia nie powinien przekraczać 7 dni). Ze względu na to, że kwas borowy wchłania się łatwo z uszkodzonej skóry, preparat nie może być stosowany na obszary skóry pozbawionej naskórka, na skórę ze zmianami zapalnymi, zwłaszcza u małych dzieci. Ze względu na zawartość fenolu i ryzyko wystąpienia znacznego podrażnienia skóry, nie należy stosować opatrunków okluzyjnych i bandaży na skórę leczoną preparatem. Nie stosować preparatu w przypadku widocznego zmętnienia i wytrącenia się osadu ze względu na ryzyko wystąpienia methemoglobinemii po zastosowaniu preparatu, który uległ rozkładowi. Należy zwrócić uwagę, że preparat silnie barwi skórę.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl