LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Piloxidil (Minoxidil)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Piloxidil (OTC) płyn na skórę 20 mg/ml 1 but. 60 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 35,00 Cena 100% (zł): 35,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Piloxidil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Skład

1 ml płynu na skórę zawiera 20 mg minoksydylu. Preparat zawiera glikol propylenowy i etanol.

Wskazania

Leczenie łysienia typu męskiego (alopecia adrogenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat.
Preparat jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Dawkowanie

  • Dorośli (w wieku od 18 do 65 lat)
    Nanosić kroplami 1 ml preparatu w miejscach wypadania włosów na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2 ml. Preparat należy nanosić kroplami za pomocą pompki dozującej - 1 ml płynu uzyskuje się po 5-krotnym naciśnięciu przycisku pompki. Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu preparatu. Nie należy stosować preparatu na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu preparatu. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji.
  • Dzieci i młodzież
    Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Osoby w podeszłym wieku

Nie stosować u osób w wieku powyżej 65 lat z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Choroby skóry głowy, np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczyca, zakażenia owłosionej skóry głowy, skóra z objawami przerwania ciągłości naskórka, poparzona słońcem skóra głowy. Nadciśnienie tętnicze (leczone i nieleczone).
Ciąża i okres karmienia piersią. Nie stosować na świeżo ogoloną skórę głowy. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Nie stosować preparatu w razie stosowania miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków.

Ciąża i karmienie piersią

Nie stosować preparatu w okresie ciąży, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania minoksydylu u kobiet w ciąży. Nie stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Często: ból głowy; nadmierne owłosienie (poza miejscem aplikacji, w tym w obrębie twarzy kobiet), świąd (w tym wysypka ze świądem w miejscu aplikacji, świąd uogólniony oraz świąd oczu). Niezbyt często: niedociśnienie; duszność; przemijające wypadanie włosów, zmiany koloru i struktury włosów; łuszczenie się skóry (obejmujące w miejscu aplikacji złuszczającą się wysypkę oraz złuszczające zapalenie skóry), wysypka (w tym wysypka w miejscu aplikacji, wysypka krostkowa, grudkowa i uogólniona), trądzik (wysypka trądzikopodobna), zapalenie skóry (obejmujące kontaktowe, w miejscu aplikacji, alergiczne, atopowe oraz łojotokowe zapalenie skóry), suchość skóry (w tym suchość w miejscu aplikacji); obrzęki obwodowe, podrażnienie w miejscu podania (obejmujące podrażnienie skóry), rumień w miejscu aplikacji (w tym rumień i wysypka rumieniowata). Rzadko: kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy.

Uwagi

Preparat można stosować tylko na zdrową skórę głowy; nie należy go stosować na inne części ciała. Należy przerwać stosowanie preparatu w przypadku wystąpienia i utrzymywania się jednego z następujących objawów: niedociśnienie tętnicze, obrzęki twarzy lub kostek u nóg i rąk, kołatanie serca lub przyspieszona czynność serca, szybki przyrost masy ciała, osłabienie i zawroty głowy lub omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, bóle w klatce piersiowej, barku lub ramieniu, utrzymujące się zaczerwienienie. Pacjenci z chorobami układu krążenia lub arytmią serca przed zastosowaniem preparatu powinni skontaktować się z lekarzem. Należy unikać wdychania par rozpylanego preparatu. Nie wolno stosować preparatu przy otwartym ogniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem