CO ZAWIERA PINIHELIX?
5 ml syropu PiniHelix zawiera 101,9 mg wyciągu z liści bluszczu pospolitego oraz wyciągi z tymianku i lukrecji. Lek zawiera ziołomiód sosnowy i benzoesan sodu - nie powinien być stosowany u osób uczulonych na produkty pszczele lub benzoesan sodowy. Lek zawiera maksymalnie 400 mg alkoholu na dawkę 10 ml syropu.
jak działa pinihelix?
Lek PiniHelix działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli.
kiedy stosować pinihelix?
Lek PiniHelix jest stosowany w przeziębieniach.
jak stosować pinihelix?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
10 ml syropu (2 łyżeczki do herbaty) 3 razy dziennie Nie stosować dłużej niż 7 dni.
Dzieci
Leku PiniHelix nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
kiedy pinihelix nie może być stosowany?
Leku PiniHelix nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne, inne rośliny z rodziny araliowatych lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Uczulenie na miód lub produkty pszczele. Nie należy stosować leku PiniHelix u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu serca, chorobami wątroby i nerek, niskim poziomem potasu we krwi.
jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku pinihelix?
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po tygodniu stosowania leku lub w przypadku odkrztuszania ropnej plwociny, gorączki lub duszności, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nieżytami żołądka oraz z wrzodami.
jak stosować pinihelix z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku długotrwałego stosowania może wystąpić niedobór potasu, który nasila działanie glikozydów nasercowych oraz środków antyarytmicznych. Utrata potasu może być nasilona przy równoczesnym stosowaniu środków moczopędnych pochodnych tiazydu, steroidów kory nadnerczy i preparatów przeczyszczających zawierających aloinę. Równoczesne zażywanie leku PiniHelix z lekami przeciwkaszlowymi jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest wskazane.
czy można stosować pinihelix w ciąży i okresie karmienia piersią?
Nie należy stosować leku PiniHelix u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku pinihelix?
Bardzo rzadko mogą wystąpić: reakcje alergiczne (jak pokrzywka, wysypka skórna, duszności); objawy ze strony przewodu pokarmowego (jak wymioty, nudności, biegunka). Bardzo rzadko przy dłuższym stosowaniu może wystąpić utrata potasu, zatrzymanie sodu i wody w organizmie, ból głowy, osłabienie mięśni, nadciśnienie tętnicze, obrzęki.
co zrobić w przypadku przedawkowania leku pinihelix?
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie może objawiać się podrażnieniem żołądka i jelit, nudnościami, wymiotami, biegunką i niepokojem.
czy pinihelix wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Lek PiniHelix zawiera alkohol i w związku z tym może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
jak przechowywać pinihelix?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail:
ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych