LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Piqray (Alpelisib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Piqray (Rpz) tabletki powlekane 50 mg/ 200 mg 56 szt. - 28 szt. x 50 mg + 28 szt. x 200 mg
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Piqray (Rpz) tabletki powlekane 150 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Piqray (Rpz) tabletki powlekane 200 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Piqray

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Piqray?

Lek Piqray występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg, 150 mg lub 200 mg alpelisybu.

Jak działa lek Piqray?

Alpelisyb należy do grupy leków nazywanych inhibitorami kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (PI3K). Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Piqray?

Lek Piqray jest stosowany w leczeniu kobiet po menopauzie i mężczyzn z rodzajem raka piersi nazywanym zaawansowanym rakiem piersi wykazującym ekspresję receptora hormonalnego (HR-dodatnim) i niewykazującym ekspresji ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2-ujemnym).
Lek Piqray jest stosowany w skojarzeniu z fulwestrantem (hormonalnym lekiem przeciwnowotworowym) u pacjentów, u których choroba nowotworowa nie zareagowała na inne leczenie hormonalne i u których występują pewne zmiany (mutacje) w genie zwanym PIK3CA.

Jak stosować lek Piqray?

Lekarz określi odpowiednią dawkę leku dla pacjenta. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zalecił lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, raz na dobę bezpośrednio po posiłku. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich żuć, kruszyć ani dzielić przed połknięciem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Piqray?

W razie pominięcia dawki leku można ją przyjąć bezpośrednio po posiłku, jeśli nie upłynęło więcej niż 9 godzin od wyznaczonej pory. Jeśli od wyznaczonej pory przyjęcia leku upłynęło ponad 9 godzin, należy pominąć dawkę w tym dniu. Następnego dnia należy przyjąć dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Piqray nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alpelisyb) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Piqray nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Piqray?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Lekarz kwalifikuje pacjenta do terapii, analizując dotychczasowy przebieg leczenia oraz wykluczając przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykona badania na obecność mutacji PIK3CA. Lekarz będzie regularnie kontrolować stan pacjenta, aby sprawdzić czy leczenie przynosi pożądany skutek. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pacjent będzie miał jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Piqray z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Piqray w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Piqray może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Leku Piqray nie wolno stosować u kobiet, które są lub mogą być w ciąży, albo karmią piersią. U kobiet zdolnych do zajścia w ciążę przed rozpoczęciem leczenia lekarz wykona test ciążowy, aby wykluczyć ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży w trakcie leczenia i co najmniej przez tydzień po zakończeniu przyjmowania leku Piqray (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody antykoncepcji). W trakcie leczenia i co najmniej przez tydzień po jego zakończeniu mężczyźni powinni używać prezerwatyw podczas stosunków płciowych z partnerkami, które mogą zajść w ciążę. Kobiety nie powinny karmić piersią podczas leczenia i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki leku Piqray.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Piqray?

Działania niepożądane powiązane ze stosowaniem leku Piqray są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: wzrost stężenia cukru we krwi (rzadziej obniżenie stężenia cukru we krwi), wzrost stężenia kreatyniny, zapalenie jamy ustnej, nudności, wymioty, biegunka, zmniejszony apetyt i utrata masy ciała, nieprawidłowe wyniki badań krwi pod kątem czynności wątroby, wzrost stężenia lipazy we krwi (co może wskazywać na stan zapalny trzustki), wysypka, obniżona liczba limfocytów, niedokrwistość, zmęczenie, niskie stężenie wapnia we krwi, wydłużony czas krzepnięcia krwi oraz wypadanie włosów. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Piqray?

W razie przyjęcia większej niż przepisana ilości leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Piqray wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Piqray może powodować zmęczenie - należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn w trakcie leczenia tym lekiem.

Jak przechowywać lek Piqray?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Piqray - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Piqray - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem