LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pirfenidone Sandoz (Pirfenidone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pirfenidone Sandoz (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 63 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirfenidone Sandoz (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 252 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pirfenidone Sandoz (Rpz) tabletki powlekane 801 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pirfenidone Sandoz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Pirfenidone Sandoz?

Lek Pirfenidone Sandoz to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 267 mg lub 801 mg pirfenidonu.

Jak działa lek Pirfenidone Sandoz?

Mechanizm działania pirfenidonu nie jest w pełni poznany, ale wykazano, że zmniejsza on wytwarzane fibroblastów i innych substancji biorących udział w wytwarzaniu tkanki włóknistej w procesie naprawczym tkanek, dzięki czemu spowalnia postęp choroby u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc.

Kiedy stosować lek Pirfenidone Sandoz?

Lek Pirfenidone Sandoz jest stosowany w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc o nasileniu łagodnym do umiarkowanego u osób dorosłych.

Jak stosować lek Pirfenidone Sandoz?

Dawkowanie i czas stosowania leku określa lekarz. Dawkę leku zwiększa się stopniowo, rozpoczynając od przyjmowania 267 mg trzy razy na dobę przez pierwsze 7 dni, następnie 534 mg trzy razy na dobę w drugim tygodniu, a od trzeciego tygodnia przyjmuje się 801 mg trzy razy na dobę. Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak zaburzenia żołądka, reakcje skórne na światło słoneczne lub istotne zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku podczas lub po posiłku w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych, takich jak nudności i zawroty głowy. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pirfenidone Sandoz?

W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć jak najszybciej. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zachować odstęp co najmniej 3 godzin pomiędzy przyjmowanymi dawkami. W ciągu doby nie należy przyjmować więcej tabletek niż zalecana dawka dobowa.

Kiedy lek Pirfenidone Sandoz nie może być stosowany?

Leku Pirfenidone Sandoz nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pirfenidon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować, jeśli pacjent stosuje lek o nazwie fluwoksamina (stosowany w leczeniu depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego). Nie stosować u pacjentów z poważnymi schorzeniami wątroby lub nerek.
Leku Pirfenidone Sandoz nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pirfenidone Sandoz?

Leczenie lekiem Pirfenidone Sandoz powinno być rozpoczynane i nadzorowane przez lekarza specjalistę posiadającego doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc. Lekarz dokładnie objaśni zasady prowadzenia takiej terapii. Należy unikać przebywania na słońcu i w solarium podczas przyjmowania leku. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne i zakrywać ramiona, nogi i głowę, aby ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pirfenidone Sandoz i w czasie jego stosowania należy zaprzestać palenia tytoniu (palenie tytoniu może zmniejszyć działanie tego leku). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci wykonanie badań krwi, które będą powtarzane raz w miesiącu przez pierwszych 6 miesięcy leczenia, a następnie co 3 miesiące przez cały okres stosowania leku w celu kontroli czynności wątroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Pirfenidone Sandoz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Pirfenidone Sandoz z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ produkty te mogą zaburzać prawidłowe działanie leku Pirfenidone Sandoz.

Czy można stosować lek Pirfenidone Sandoz w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką zagrożenia i korzyści wynikające ze stosowania leku Pirfenidone Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pirfenidone Sandoz?

W trakcie stosowania leku Pirfenidone Sandoz mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są: nudności, wysypka, zmęczenie, biegunka, niestrawność, zmniejszenie apetytu, ból głowy i reakcje skórne po przebywaniu na słońcu lub w solarium. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia wystąpią następujące objawy: objawy ciężkiej reakcji alergicznej (w tym: obrzęk twarzy, warg i (lub) języka, świąd, pokrzywka, problemy z oddychaniem lub świszczący oddech); objawy nieprawidłowej czynności wątroby (takie jak: żółte zabarwienie oczu lub skóry, ciemny mocz, ból w prawej górnej części brzucha, utrata apetytu, krwawienie lub łatwiejsze siniaczenie); objawy wskazujące na zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka (w tym: czerwonawe plamy na tułowiu, łuszczenie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pirfenidone Sandoz?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana liczby tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Pirfenidone Sandoz wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn, jeśli po przyjęciu leku Pirfenidone Sandoz występują zawroty głowy lub zmęczenie.

Jak przechowywać lek Pirfenidone Sandoz?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pirfenidone Sandoz - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Pirfenidone Sandoz - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem